הודעות דוברות הלשכה

ועדת צבא ובטחון של לשכת עורכי הדין מתגייסת למען משרתי הקבע: קוראת לצבא למצוא פתרון מיידי והולם בשאלת בית המשפט הראוי לדון בזכויותיהם הסוציאליות של לובשי המדים

15.01.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ועדת צבא ובטחון של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד אהרון שליין פנתה לאחרונה לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, בבקשה למצוא פתרון מיידי והולם בשאלת בית המשפט הראוי לדון בזכויותיהם הסוציאליות של לובשי המדים.

לפני שלושים ושבע שנים הקימה המדינה מערכת שיפוט ייחודית ומקצועית – בתי הדין לעבודה –שתדון בכל התביעות שבין עובד למעביד, הנעוצות ביחסי עבודה. משום מה, לא ניתנה לערכאה זו סמכות שיפוט לדון ביחסי העבודה של משרתי הקבע אל מול מעבידיהם - הצבא, המשטרה ושירות בתי הסוהר.

 

אנשי קבע, שרצו למצות את זכיותיהם בכל הנוגע למקום עבודתם, נאלצו לעתור לבג"צ לקבלת סעד. כיוון שבג"צ אינו חוקר עדים ואינו בודק מהימנותן של ראיות, נוצר מצב אנומלי, שלובשי המדים אינם זוכים לקבל את מלוא יומם בבית המשפט, ולמעשה מופלים לרעה אל מול שאר אזרחי המדינה.

 

לאחרונה, במספר פסקי דין, נשמעו דברים ברורים מפי שופטי בג"צ, לפיהם בג"צ אינו הפורום המתאים לדון בזכויותיהם הסוציאליות של חיילים, שוטרים וסוהרים. השופטים מסתמכים, בין היתר, על דו"ח ועדת השופט זמיר לבדיקת בתי הדין לעבודה, הממליצה לבחון את העברת הסמכות בעניינם של משרתי הקבע לבית הדין לעבודה או לבית המשפט לעניינים מינהליים. בג"צ אף קרא למחוקק לפעול להסדרת הנושא בחקיקה.

 

בעקבות קריאתו של בג"צ הקדישה ועדת צבא ובטחון של הלשכה את אחד מדיוניה לנושא. לאחר שנשמע מגוון דעות, ובכלל זה עמדותיהם של נציגי הצבא והמשטרה, ולאחר שהובא לידיעת הוועדה, שמתקיימת עבודת מטה על ידי רשויות הצבא לגיבוש הצעות לפתרון הבעיה, ביקשה הוועדה לפעול ביתר שאת לקידום העניין.

 

עו"ד שליין ציין בפנייתו לפצ"ר "בטוחני, כי הירתמותכם לקידום הנושא תהא במלוא הנחישות, וכי תוצאתה תהווה נדבך חשוב בתהליך עשיית הצדק עם אוכלוסיית משרתי הקבע", הדגיש שליין במכתבו לפצ"ר.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון