הודעות דוברות הלשכה

השופטת בדימוס דליה דורנר בישיבת ועדת שלטון החוק של לשכת עורכי הדין: "בחוק ההסדרים הרשות המבצעת הופכת לרשות המחוקקת והכנסת היא חותמת גומי"

15.01.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, אמרה את הדברים בישיבת ועדת שלטון החוק וזכויות אדם של לשכת עורכי הדין, בדיון שקיימה הועדה על חוק ההסדרים.

השופטת דורנר הסבירה שבחוק ההסדרים אין תהליך חקיקה. "החוק, הכולל תיקונים בעשרות חוקים מוגש עם התקציב עצמו. התקציב מורכב מסעיפים רבים, ולא כל הח"כים יודעים לקרוא אותו ובהינף יד ועל פי משמעת קואליציונית חורצים גורלות".

 

"למרות שברור שהחוק מנוצל לרעה וברור גם שהכנסת חלשה, הפתרון לא ייצא מפסיקה חוקתית של בית המשפט העליון, ציינה השופטת דורנר. לדבריה, יש לדבוק בביקורת רציפה נגד החוק, לא להניח לנושא ולעשות שימוש בתקשורת לשם כך.

 

"יש להפנות את הביקורת כלפי חברי הכנסת שאינם ממלאים את תפקידם ופושטים מעצמם כל אחריות אישית", הוסיפה השופטת דורנר. לשיטתה, יש לפעול לביטול מלא של חוק ההסדרים, ולא להסתפק בחקיקה שיש בה לתקן באופן חלקי את המצב הקיים.

 

יו"ר הועדה לשלטון החוק, עו"ד מרדכי וירשובסקי, סבור שהבעיה היא יותר עמוקה. "הבעיה היא השלטון הבלתי מעורער של האוצר על כל מה שקורה בממשלת ישראל, דבר שפוגע ביסוד ההליכים הדמוקרטים במדינה", ציין עו"ד וירשובסקי.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון