הודעות דוברות הלשכה

עו"ד אביגדור פלדמן בארוע לזכרו של עו"ד דיויד וינר ז"ל שקיימה לשכת עורכי הדין : "הסיפור של דיויד מייצג את הטרגדיה של סניגור" עו"ד דרור ארד-אילון: "סניגור הוא אדם הנמצא בקו האש"

09.01.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עוה"ד אביגדור פלדמן ודרור ארד-אילון אמרו את הדברים בארוע לזכרו של עו"ד ד"ר דיויד וינר ז"ל, שקיימה לשכת עורכי הדין, לציון יום השנה השני לפטירתו.

עו"ד וינר ז"ל שם קץ לחייו זמן קצר לאחר שנחקר במשטרה בענין פרשת רצח השופט עדי אזר ז"ל, בקשר לדברים שנמסרו לו על ידי לקוחו בחיסיון.

 

בפתח הארוע הוקרן הסרט "הסניגור" ובמאי הסרט, יצחק רובין, ציין שהסרט נערך מנקודת מבטו האישית. הסרט, לדבריו, מציג את ארועי החודש האחרון בחייו של דיויד, ומביא לראשונה ובאופן בלעדי קטעים אותנטיים של החקירה הקשה שעבר דיויד במשטרה. רובין ציין שנציגי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה סרבו להגיב לנושאים שעלו בסרט.

 

בהמשך נערך מושב בנושא "ללמד סניגוריה – הרהורים על תפקידו של הסניגור" בהנחיית עו"ד דרור ארד-אילון, יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה. לדבריו, סניגור הוא אדם הנמצא בקו האש. "הסניגור נמצא בתווך. מפקפקים בפעילותו רק משום שהוא ממלא את תפקידו. אין לי ספק שפקפקו בפעילותו של דיויד רק על שום היותו סניגור". עו"ד ארד-אילון התייחס למתח שבתפקיד הסניגור, "מצד אחד, הסניגור מחובר לנורמות מערכת אכיפת החוק, ומצד שני, קשוב לאפשרות שכל מה שהמערכת טוענת לו שגוי מהיסוד. הסניגור הוא אדם שמרגיז את מערכת האכיפה, המשוכנעת בצדקתה. תפקידו למשוך חוט ועוד חוט ממערכת הראיות ולהזים את התשתית לאט לאט".

 

"כל סניגור אמיתי נושא עימו פצע. הפצע במקרה של דיויד הוא ההרשעה של יצחק זוזיאשוילי בבית המשפט העליון באשמת רצח לאחר שזוכה במחוזי", אמר עו"ד אביגדור פלדמן. גם הוא התייחס למתח שבו נתון הסניגור. "מצד אחד אנו, עוה"ד, בזים למערכת, אנו יודעים שהמערכת היא מערכת מבזה, ומאידך, נכונו באופטימיות מדהימה שאנו יכולים לנצח את המערכת. לדבריו, הסיפור של דיויד מייצג את הטרגדיה של סניגור. "דיויד ניחן בתחושה חריפה של שליחות ותיקון וביקש להוציא את זוזיאשוילי מתוך התופת ולהשיג לו משפט חוזר. זוזיאשוילי מזהה את מחויבותו של דיויד לתיקון ולצדק ומנצל זאת לטובתו". עו"ד פלדמן תקף את החלטת השופטת סירוטה בפרשה. "באה השופטת סירוטה, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, ואומרת את המשפט המרושע הזה. מדובר במשפט נבזי ומרושע, שהשוטר מנצלו לצורך החקירה. זו היתה הבגידה הגדולה עבור דיויד".

 

לדברי ד"ר לימור זר-גוטמן, יש לקבוע כללי אתיקה מקלים לסניגור בתחום הפלילי. "המערכת הפלילית יוצרת סימביוזה בין הנאשם לסנגורו. בקונטקסט הפלילי הסנגור הפלילי מהווה המצודה האחרונה של החירות, ולכן יש לקבוע כללי אתיקה מקלים". באשר לחקירה של עו"ד, אמרה, שלעולם המשטרה לא צריכה לזמן עו"ד כעדים אלא אם כן מדובר במצב מציל חיים. "חקירות של עו"ד רק במטרה להשיג ראיות הן דבר פסול".

 

ד"ר זר גוטמן התייחסה גם לאופן ניהול חקירתו של עו"ד. לדבריה, על פי המלצת ועדת שופמן, חקירת עו"ד כרוכה באישור פרקליט מחוז, אולם על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שהוצאו לאחר מכן, רק במקרה שעשויה לעלות טענה בדבר חסיון עו"ד-לקוח, טעונה חקירת

 

עוה"ד אישור פרקליט המחוז. "כל עוד הנחיה זו בתוקף הפתרון צריך להיות בידי כל עו"ד המוזמן לחקירה. עליו לעשות בירור לפני החקירה, אם יעלו נושאים שבחיסיון, ולפנות לועדת האתיקה של הלשכה בשאילתה דחופה. זאת, מאחר ששיקול הדעת להפסיק את החקירה ולפנות לועדת האתיקה נותר בידי המשטרה. לענין החיסיון, ציינה ד"ר זר-גוטמן, שהחיסיון הוא מוחלט. "אי אפשר להסיר חיסיון. בית המשפט יכול לקבוע אם יש או אין חיסיון".

 

עו"ד ארד-אילון, ציין, שההנחיה החדשה, המאפשרת לפנות תוך כדי חקירה ליו"ר ועדות האתיקה של הלשכה בענין החסיון, מהווה פריצת דרך בכך, שמערכת אכיפת החוק מסכימה לראות בחיסיון ערך חשוב באופן פורמלי.

 

פרופ' אריאל בנדור ציין שהאתיקה של סניגור היא לפעול לטובת הלקוח, ולעשות כל דבר שהלקוח היה יכול לעשות למען עצמו.
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון