הודעות דוברות הלשכה

עו"ד ציון אמיר: "התקשורת ממיטה אסונות על אנשים עוד בטרם החקירה הסתיימה. על פרשת הנשיא: מדובר בחצי שנה של שפיכת דם איומה. נטלו בה חלק כל גורמי האכיפה"

26.12.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של הנשיא קצב, אמר את הדברים אתמול, 24.12.06,בכנס משותף של לשכת עורכי הדין ומועצת הסטודנטים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה.

בפתח הכנס נשא עו"ד ינון היימן, יו"ר ועדת אוניברסיטאות ומכללות של הלשכה, שארגן את הכנס, דברי ברכה, ועו"ד משה גורלי, הפרשן המשפטי של מעריב, שהנחה את הכנס בנושא התקשורת כחורצת גורלות במשפט, ציין שהאמירה לפיה התקשורת חורצת גורלות זו הכללה שאינה אומרת דבר ויש כלי תקשורת שונים ולכל אחד מהם סדר יום משלו, והוסיף, שגם הפרקליטות והסנגורים רצים לתקשורת ורוצים לגזור קופון.

 

עו"ד ציון אמיר אמר שהוא אינו נוטה חסד גדול לדרך הפעולה של התקשורת ומה שקרה עם הנשיא קצב זה אולי אחד מהמקרים היותר קשים שבהם התקשורת חרצה דין עוד בטרם החקירה הסתיימה. "מדובר בתופעה קשה שהזמינה התבטאויות קשות מפי שופטי בית המשפט העליון בדימוס, השופט חשין והשופטת דורנר". עוד הוסיף, "המצב הקיים בלתי נסבל. אנו חיים בתוך ג'ונגל תקשורתי. כולם יורים מילים ומילים הורגות". "בפרשת הנשיא קצב מדובר בחצי שנה של שפיכת דם איומה. נוטלים בה חלק כל גורמי האכיפה כמעט ללא יוצא מן הכלל. לא נמצא צדיק אחד בסדום שייצא להגנתו - לעומת ההתגייסות להגנתו של חיים רמון".

 

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, אמר שהמידע שמועבר על ידי העיתונות חורץ גורלות, מאחר שאין עדיין מכשיר אחר לתאר את המציאות והציבור ניזון מהאינפורמציה המועברת באמצעות התקשורת. לדבריו, ההתנהלות הנוכחית של העיתונאים תביא בסופו של דבר להגבלת חופש הביטוי. "התקשורת הישראלית חסרת אחריות ברובה הגדול. היא פועלת באופן בלתי מקצועי ובלתי אחראי בצורה כזו שגורמת נזק למעמדה ולמעמדו של חופש הביטוי".

 

באשר לקמפיין שמתנהל בתקשורת לטובתו של רמון, אמר ראש הלשכה, "אני לא סבור שהקמפיין הוא יוזמה של רמון ופרקליטיו, אלא יוזמה של גורמים מניפולטיביים שהחליטו לרתום את הקמפיין של רמון לקמפיין נגד מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט.

 

שופטת בית המשפט העליון בדימוס ויו"ר מועצת העיתונות, דליה דורנר, התייחסה לכלל הסוביודיצה. לדבריה "העבירה על הסוביודיצה היא בהתייחסות הספציפית לאדם, מכנים אותו בשמו, מראיינים מתלוננת נגדו, וזאת עוד כאשר העיתונאי אינו יודע אם הוא בכלל אשם. הדברים הללו טעונים בדיקה". באשר להשפעת התקשורת על השופטים, אמרה השופטת דורנר "אני בטוחה שלשופט יש אומץ לב, אולם יש גם חדירה מתחת לעור – השפעה תת הכרתית של התקשורת על השופטים. לכן, עיתונאים צרכים להגביל עצמם מרצונם. זה נראה לי בלתי אתי".

  

עוד הוסיפה השופטת דורנר, "הבעיה היא לא רק בתקשורת. גם המשטרה וגם עורכי הדין למדו את כללי המשחק והם מנהלים קמפיינים. אם הרשות תגביל את עצמה אז גם העיתונאי יפנה להגביל עצמו".

 

לדברי יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, אכן ישנה השפעה של התקשורת על המשפט, והדבר בא לידי ביטוי בפסקי הדין ובגזרי הדין. "חומרת עונשו של עו"ד דורי קלגסבלד היא דוגמא בולטת להשפעת התקשורת על גזר הדין. העונש שהוטל עליו היה חמור במיוחד לעומת עונשים שנגזרו על אחרים בנסיבות דומות". עו"ד בן ארי תקפה את התנהלות המשטרה. "המשטרה מתוך רצון לכפר על מחדליה לעיתים מאבדת את עצמה לדעת ומוסרת מידע לא רק בדרך של הדלפות אלא בדרך של מסיבת עיתונאים בעוד שלעוה"ד לא מוסרים את האינפורמציה".

 

עו"ד אביתר קנולר אמר שהבעיה היא בשימוש שעושים צדדים שונים בתקשורת כדי לקדם את עניינים משפטיים. לדבריו, השימוש בתקשורת נעשה לא מעט על יד המדינה. "הופתעתי לראות את היועץ המשפטי לממשלה מופיע בכלי התקשורת בכדי להצדיק הגשת כתב האישום נגד רמון ויוצר אווירה של אשם ביחס לשר רמון". עו"ד קנולר הדגיש שיש מחיר לפרסום בתקשורת והזכיר את מהנדס מע"צ שהתאבד בעקבות כתבת התחקיר שנעשתה עליו.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון