הודעות דוברות הלשכה

הלשכה מסתייגת מיוזמת השופטת בקנשטיין לקיים הארכות מעצר בוידיאו קונפרנס

16.12.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הצעת החוק מכוונת לחסוך בעלויות הובלתם של עצורים לבית המשפט. לדעת הלשכה אין לחסוך בכסף על חשבון זכויות אדם, על חשבון עצורים המצויים ברגע המשפיל והמביך ביותר של חייהם ומבקשים להלחם בנוכחות עורך דינם ובני משפחתם על חירותם.

לשכת עורכי הדין, ובראשה יו"ר פורום המשפט הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, מסתייגת מיוזמת השופטת בקנשטיין לקיים הארכות מעצר באמצעות וידאו קונפרנס, כפי שפורסם. מדובר בתכנית גרועה, שפוגעת אנושות בזכויות חשודים להליך הוגן וליומם בבית המשפט.

 

הניסיון לרתום את בריחתו של בני סלע לענין זה מקומם וזורה חול בעיני הציבור: בני סלע ברח כי לא שמרו עליו ולא משום סיבה אחרת. הוא נלקח לדיון בבית הדין לעבודה ולא להארכת מעצר, ולכן ממילא היה צריך להביאו לבית המשפט. כמו כן, גם לפי יוזמת החוק, ממילא יכול היה להתעקש על הגעה לבית המשפט לו רצה בכך, ולפיכך לא ניתן היה למנוע הגעתו לבית המשפט. השופטת בקנשטיין אינה יכולה לבצע המהלך ללא תיקון חקיקה מתאים, והלשכה מקווה שלא יהיה תיקון כזה.

 

הצעת החוק מכוונת לחסוך בעלויות הובלתם של עצורים לבית המשפט. לדעת הלשכה אין לחסוך בכסף על חשבון זכויות אדם, על חשבון עצורים המצויים ברגע המשפיל והמביך ביותר של חייהם ומבקשים להלחם בנוכחות עורך דינם ובני משפחתם על חירותם. הדיון בוידאו קונפרנס אינו דומה ואינו תחליף לדיון באולם המעצרים.

 

לא בכדי נתקלה ההצעה בהתנגדות נרחבת בדיון שהתקיים בעניין זה בוועדת חוקה ביום ד' האחרון, 13.12.06. ח"כ אופיר פינס אמר בגנות ה"פיילוט", כי מדובר כאן ב"ניסוי בבני אדם". הוא הציע לערוך הסדר כללי בכל סוגיית הליווי כפי שממילא ראוי לעשות כעת בעקבות ועדת ירון. ח"כ דב חנין, קולט אביטל, אמירה דותן, הרב גפני, יצחק לוי, נסים זאב ומיכאלי, הביעו כולם עמדה חד משמעית ומנומקת כנגד היוזמה. הרב גפני אף הזכיר את הכלל ההלכתי לפיו אין דנים אדם שלא בפניו. הח"כים הביעו מורת רוח גם מכך שהמשרד לביטחון פנים לא הציג להם מידע אודות העניין הכספי והחיסכון המתוכנן.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון