הודעות דוברות הלשכה

ההצעה להארכת מעצר בוידיאו קונפרנס נתקלה בהתנגדות רוב חברי ועדת חוקה של הכנסת

14.12.2006

עו"ד שמרית רגב- דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין: לא ניתן לחסוך בעלויות על חשבון זכויות אדם

ההצעה להארכת מעצר בוידיאו קונפרנס - הצעת חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים) (תיקון- היוועדות חזותית) (הוראת שעה) התשס"ה, הועלתה היום, 13.12.06,  לדיון בועדת חוקה של הכנסת בראשות חה"כ פרופ' מנחם בן ששון.

 

בדיון שנערך בישיבת הועדה בנושא השמיעה עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, טענות נחרצות נגד ההצעה, והדגישה שמדובר בניסיון לחסוך עלויות על חשבון פגיעה בזכויות אדם.

 

עו"ד תורן הסבירה לח"כים את החשיבות בקיום דיון בהארכת מעצר בנוכחות העצור, בא כוחו והמשפחה. " לא יתכן שחשוד יאלץ לראות את השופט ואת הצדדים החורצים את גורלו מעל מסך טלוויזיה. כל אדם, קל וחומר, חשוד בתיק פלילי, המבקש לקבל את יומו בבית המשפט, חפץ בקשר עין עם השופט הדן בעניינו ומעוניין שבא כוחו יהיה עמו פיזית בדיון".

 

עוד ציינה עו"ד תורן, כי דיון המעצרים הראשון אליו מגיע העצור מבוהל ומושפל הינו דיון לא שיגרתי שיש לו דינאמיקה מיוחדת, המחייבת את נוכחות כל הצדדים בחדר אחד.

 

עו"ד תורן אף העלתה אפשרות להשתמש באולמות שהוקמו לצורך מעצרי ההינתקות, שעומדים ריקים כיום, לצורך קיום דיוני מעצר בסמוך למתקני הכליאה, ללא צורך בהעברת העצורים על כל המשמע מכך.

 

כמעט כל חה"כ שהשתתפו בדיון: קולט אביטל, דב חנין, אברהם מיכאלי, יצחק לוי, ניסים זאב, אופיר פינס, משה גפני - התנגדו להצעת החוק ותמכו בעמדת הלשכה, שאין להמשיך ולחוקק את הצעת החוק כל עוד לא מתקיימת בחינה מדויקת של הצורך בה נוכח פגיעה עתידית בזכויות אדם ובעקרון המחייב הליך הוגן בפני שופט. לאור זאת, החליט היו"ר לא לקיים הצבעה ולבחון את ההצעה מחדש.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון