הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין ליו"ר ועדת הכנסת : "יש להפריד תזכיר חוק ההוצאה לפועל מחוק ההסדרים"

22.10.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, פנה היום, 22.10.06, ליו"ר ועדת הכנסת, חה"כ רוחמה אברהם, בבקשה שתפעל להפרדת תזכיר חוק ההוצאה לפועל מחוק ההסדרים. זאת, מכוח סמכות ועדת הכנסת לקבוע אלו סעיפים ידונו במסגרת החוק ואלו לא ידונו במסגרתו.

ביום 6/9/06 פרסם משרד המשפטים את תזכיר חוק ההוצאה לפועל (תיקון והוראת שעה), התשס"ו 2006. בין היתר, מוצע בתזכיר לבטל את סמכותו של ראש ההוצאה לפועל לאסור חייב שחובו הפסוק נמוך מ 500,000 ₪, להוסיף מסלול גבייה "מקוצר" עד 30,000 ₪, מניעת מימוש שטרות בהוצל"פ סכומם פחות מ- 500 ש"ח  ולשנות את מבנה שכר הטרחה של ב"כ הזוכה (התנתקות מכללי שכר הטרחה של הלשכה וקביעת שכר טרחה על ידי שר המשפטים) ועוד.

 

כזכור, ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה בתאריך 4/10/06, הכללת תזכיר חוק ההוצאה לפועל בחוק ההסדרים. כמו כן, בשבוע שעבר אושרה בקריאה טרומית במליאת הכנסת הצעת החוק של אורית נוקד לצמצום חוק ההסדרים. על פי ההצעה, תצומצם תחולת חוק ההסדרים לסעיפים הנוגעים לתקציב בלבד ואילו רפורמות ושינויים מבניים יוצאו מחוק ההסדרים.

 

ראש הלשכה ציין בפנייתו, שהרפורמה המוצעת אינה אלא "קיצור דרך" ואוסף רעיונות שרירותיים, שלא תביא לפיתרון כלשהו, היא אף עלולה להחריף הבעיות ולדרדר את מערכת הגביה. יישום הרפורמה יפגע בכלכלת המדינה ובזכות הקניין של הזוכים, יפלה לרעה את האזרחים לעומת המדינה ובמיוחד את השכבות החלשות ויגרום לפריחתם של גורמי גביה מפוקפקים.

 

עוד ציין ראש הלשכה, שלשכת עורכי הדין מתנגדת לרפורמה המוצעת ולהכללת התזכיר - המהווה לכשעצמו מהפכה במסגרת חוק ההסדרים. "כוונת הממשלה לדון בתזכיר בועדת החוקה אינה יכולה לרפא הפגם של חקיקת רפורמה כה מרחיקת לכת בהליך חפוז ללא קיום דיון ציבורי מעמיק", ציין ראש הלשכה.

 

לדברי ראש הלשכה, כמו בכל עניין אחר הנוגע למערכת המשפט יש לדון בהצעת התיקון במסגרת ועדת החוקה של הכנסת בהליך חקיקה רגיל שיאפשר דיון מעמיק ורציני, קל וחומר כאשר מדובר בדבר חקיקה המהווה מהפכה בפני עצמה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון