הודעות דוברות הלשכה

"על מערכת אכיפת החוק לפעול בענין המאחזים הבלתי חוקיים ללא דיחוי"

22.10.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, אמר את הדברים, בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשס"ז, שקיימה הלשכה ביום 18.10.06, במעמד נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, דורית ביניש, מ"מ שר המשפטים, מאיר שטרית ויו"ר ועדת חוקה של הכנסת, ח"כ פרופ’ מנחם בן ששון.

בטקס הוענק פרס הלשכה לנשיא בית המשפט העליון הפורש, פרופ' אהרן ברק. וכן, הוענקו אותות הוקרה לעו"ד, שהעניקו ייעוץ משפטי ראשוני בהתנדבות לתושבי הצפון בתקופת המלחמה.

 

ראש הלשכה תקף את הממשלה ואת מערכת אכיפת החוק בעקבות התעלמותם מדו"ח המאחזים הבלתי חוקיים. לדבריו, הממשלה קיבלה את הדו"ח של עו"ד טליה ששון, אישרה אותו, ואף הקימה ועדת שרים לטיפול בנושא זה. אך, למעט בעמונה - דבר לא קרה. "אין שום גורם רציני בישראל החולק על כך שבשטחים יש כמה תריסרים של מאחזים בלתי חוקיים, שעצם קיומם הוא התרסה כנגד מערכת השלטון בישראל ושלטון החוק. ולמרות כל אלה, נרתעת הממשלה ומערכת אכיפת החוק מלנקוט בצעדים המתחייבים לסילוקם של מאחזים אלה. מתקבל הרושם שמערכת אכיפת החוק חוששת מאלימות ואמינותה מתכרסמת. הנזק שנגרם למשפט הישראלי, לאמינותו, לתדמיתה של ישראל כמדינה שומרת חוק, כבד ביותר. על מערכת אכיפת החוק לפעול בעניין זה ללא דיחוי".

 

ראש הלשכה חזר ומתח ביקורת על מח"ש. לדבריו, בשנים האחרונות התברר שישראל איננה מסוגלת להתמודד כראוי עם עבריינות בקרב שוטריה. "דו"ח החקירות של מח"ש בעניין אירועי אוקטובר היה רק זרקור שהאיר תופעה קשה מאוד שאיתה אנו משלימים שנים רבות. רק בשנה האחרונה ראינו בטלוויזיה כיצד חבורת שוטרים מכה רופא שבא לסייע לנפגע בתאונה. אף שוטר לא הועמד לדין. בימים האחרונים השתוללו שוטרי מג"ב ביפו ובחולון הרגו ופצעו. מח"ש חוקרת".

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, התייחסה לקולות הנשמעים לאחרונה בנושא צמצום זכות העמידה בבג"צ. לדבריה, הועלתה ההצעה לצמצם את כרטיס הכניסה לבית המשפט, להחזיר את הדרישה לזכות עמידה ולאינטרס מוגן. "עלינו להבטיח שדלתות בית המשפט תשמרנה פתוחות. את השערים אסור לסגור בפני הציבור הרחב במציאות הקשה של המדינה". עוד הוסיפה, שהניסיון מלמד שככלל אין פתיחת דלתותיו של בית המשפט מנוצלות לרעה, ורק עניינים אמיתיים הנוגעים לפגיעה בזכויות ובשלטון החוק נדונים בפניו.

 

מ"מ שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר שמערכת המשפט צריכה להיות מערכת שבה אכיפה צריכה להיות המהירה ביותר האפשרית. אכיפת החוק בארץ רחוקה מלהשביע רצון, כשמשך הזמן שלוקח בין עבירת העבירה לבין מתן פסק דין הוא 5 שנים. יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, פרופ' מנחם בן ששון, החמיא לציבור עורכי הדין. לדבריו, המשפטנים יודעים להגיע מן המילה אל הפרט וצרכיו, ולסייע לו במפגש בינו לבין המערכת השלטונית.

 

בעת הענקת פרס הלשכה לנשיא בית המשפט העליון הפורש, פרופ' אהרן ברק, ברך ראש הלשכה את הנשיא הפורש. "הנשיא ברק שילב בחייו המקצועיים לימוד, הוראה ומחקר יחד עם עשייה משפטית ושיפוטית. היקפן מתחרה רק עם עומקן. הוא הראה שיש נביא בעירו". פרופ' ברק הודה על קבלת הפרס ואמר שהוא עוזב את בית המשפט בתחושת סיפוק. "כאשר המסך יורד צריך לרדת מהבימה. זה פתטי לראות אנשים שהמסך ירד והם ממשיכים".

 

במהלך הטקס העניקה יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, אותות הוקרה לעו"ד שהתנדבו במתן סיוע משפטי ראשוני לתושבי הצפון בעת מלחמת לבנון השניה. לדבריה, הלשכה התגייסה מיד בזמן אמת ועוה"ד המתנדבים נתנו מענה מיידי למאות אזרחים בכל הקשור לנזקים שנגרמו מהמלחמה.

 

כמו כן, נחתם במהלך הטקס הסכם ידידות בין לשכת עורכי הדין הפולנית והישראלית במעמד נשיא לשכת עורכי הדין בפולין, מר סטניסלב רימר, ראש הלשכה הישראלית, ועו"ד יואל כץ, יו"ר ועדת יחסי פולין-ישראל של הלשכה. בהסכם הידידות מתחייבות לשכות עורכי הדין בישראל ובפולין לכבד ולהנציח זכרם של קורבנות המשטר הנאצי והמשפטנים בפולין בשתי המלחמות וביניהן; להחליף מידע; ליזום ארגון חילופי משלחות של עו"ד, מתמחים וסטודנטים למשפטים; ליזום ארגון מפגשים, סמינרים, הרצאות וקורסים להעמקת הידע על מקצוע עריכת הדין בשתי המדינות.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון