הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין פועלת לשיפור תנאי הכליאה בבתי הסוהר ובבתי המעצר

08.10.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נציג הלשכה ערך לאחרונה ביקורות בבתי סוהר במתחם רמלה – עצורים התלוננו על צפיפות ומניעת ביקורי משפחות.

במסגרת פעילות לשכת עורכי הדין להגנה על זכויות חשודים ועצורים ועריכת ביקורות בבתי המעצר ובבתי הסוהר, ערך לאחרונה עו"ד מיכאל עטייה, יו"ר הועדה לפיקוח על בתי הסוהר בלשכה, מספר ביקורות בבתי הסוהר במתחם רמלה, בכלא נווה תרצה ובית מעצר ניצן. הביקורות נערכו על מנת לוודא שמשטרת ישראל ושירות בתי הסוהר מבצעים את החלטת בג"צ בעקבות עתירת הלשכה, ומקפידים על תנאי הכליאה, כפי שמתחייב בחוק.

 

על פי דו"ח שהציג עו"ד עטייה, נערכו ביקורות באגף של האסירים הביטחוניים בו שוהים, בין היתר, עצורי ממשלת החמאס בבית מעצר ניצן, וכן באגף ההפרדה בכלא נווה תרצה בו שוהות קטינות, שנעצרו בעקבות גילויי אלימות כלפי פלסטינים בשטחים.

 

לדברי עו"ד עטייה, התנאים התברואתיים וההגיינים בבית מעצר ניצן טובים מאוד. תאי בית המעצר מוארים, מסודרים, נקיים ומאווררים היטב. בכל קומה ישנן מקלחות מחוץ לתאים, המקלחות מסודרות ונקיות ויש בהן מים חמים וקרים.

 

יחד עם זאת, העצורים התלוננו על צפיפות בתאים, העדר כמות מספקת של מזון והגבלות על ביקורי משפחות. חלקם אף התלוננו על קיומן של מחיצות בינם לבין המבקרים (ביקור סגור), וכן על כך שישנו עיכוב בהפניות לטיפול רפואי אצל רופאים מומחים.

 

עם זאת, עצורי החמאס הודו על היחס הטוב והמתחשב שהם זוכים לו מצדם של מפקד הכלא והסוהרים.

 

עו"ד עטייה העביר את תלונות העצורים לגורמים הממונים בשב"ס, ואלה ציינו בפניו, שלגבי ביקורי משפחות, הם פועלים על פי הנחיות גורמי הביטחון. באשר לצפיפות, ציינו גורמים בשב"ס שהם פועלים ככל שניתן על מנת לשפר את התנאים.

 

בביקור בנוה תרצה התלוננו שלוש עצירות קטינות, על כך שנמנעה מהן החזקת כלי כתיבה, וכן על שהן זוכות ליציאה של שעה בלבד בחצר. בנוסף, התלוננה קטינה, שנמנע ממנה להתפלל ביחידות בצד מבלי להיות בשדה הראיה של הסוהרות.

 

בנוה תרצה כלואה באגף ההפרדה עצורה לבנונית, בת 19, שברחה מלבנון והסתננה לישראל דרך סיני ושוהה בה כ-5 שנים. קיים קושי לגרשה, מאחר שיש חשש שיפגעו בה בלבנון.

 

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, מסר שהלשכה תמשיך לערוך ביקורות פתע במתקני המשטרה והשב"ס על מנת לוודא כי זכויות העצירים והאסירים נשמרות גם במתקנים אלה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון