הודעות דוברות הלשכה

"לעיתים בחקירה נגדית יש להזכיר לשופט בנימוס שעורך הדין הוא האחראי לניהול החקירה"

21.09.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד דבורה חן, לשעבר מנהלת המחלקה לעניינים ביטחוניים בפרקליטות המדינה, אמרה את הדברים בטקס חנוכת ספריה משפטית של לשכת עורכי הדין במכללת בית ברל. הטקס נערך אתמול, 20.9.06, במכללה בהשתתפות עשרות עו"ד.

בפתח הארוע ציין עו"ד מאזן דעאס, המשנה לראש הלשכה, שיזם את הקמת הספריה המשפטית על מנת להעניק שירות לכ- 2,000 עו"ד מאזור השרון והמשולש, שבכוונת הלשכה לקיים במכללה גם פעילויות כגון השתלמויות, ימי עיון וסדנאות לטובת עורכי הדין באזור. עוד הוסיף, שבספרייה יועמדו לרשות עורכי הדין עמדות מחשב ותקליטורים משפטיים וכן ספרות משפטית.

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, אמר שבמקצוע עריכת הדין מי שעומד במקום נסוג לאחור ולכן יש להתעדכן וללמוד, לקבל מידע שוטף באמצעות המכון להשתלמות עו"ד, ההוצאה לאור של הלשכה, והחומרים המופצים באורח תדיר לעוה"ד. "אנו חונכים היום ספריה, שהיא בבחינת הצעד הראשון לביסוס שלוחה. היום פועלות 8 שלוחות של הלשכה ברחבי הארץ. חלקן החלו כספריה משפטית ובהמשך ככל שנוצר ביקוש מצד החברות והחברים העמדנו לרשותם שירותים נוספים. כך גם נעקוב אחר היקף השימוש שנעשה בספריה של המכללה והביקוש של עוה"ד לפעילויות נוספות ונפעל בהתאם.

 

מנכ"ל מכללת בית ברל, הגב' רות גברי, ציינה שפתיחת הספריה המשפטית משולבת בתפיסה ובחזון של המכללה המהווה מרכז רב תחומי של ידע ותרבות, וכן שהמכללה חרתה על דגלה את ערכי השוויון והדו קיום היהודי ערבי.

 

עו"ד דבורה חן, בעלת ניסיון רב שנים בעריכת דין בשירות המדינה וכיום במגזר הפרטי, דיברה מניסיונה העשיר במסגרת הרצאתה בנושא "היבטים בניהול המשפט". בפתח הדברים ציינה עו"ד חן שלעיתים תיק אזוטרי הופך להיות תיק עקרוני "חלק לא מבוטל מפסקי הדין בבית המשפט העליון נתנו בתיקים זניחים יחסית, משום שהשופטים לא נוטים לקבל החלטות עקרוניות בסוגיות שנויות במחלוקת. למשל, בהלכת יששכרוב, מדובר היה בחייל שהורשע בעבירת סמים. אינני בטוחה, שהתוצאה היתה נראית אותו דבר אם היה מדובר בתיק רצח נוראי".

 

באשר לניהול המשפט, עו"ד חן המליצה בפני עורכי הדין לאסוף מידע מוקדם שהוא גלוי על השופט שבפניו הם עתידים להופיע. "הייתי ממליצה לעו"ד לפקוד את אולם השופט קודם לדיון בעניינו".

 

עוד הוסיפה, שיש ללמוד את הצד שכנגד, ואף הדגישה "שככלל מאוד חשוב כאשר מנהלים תיק לא להפוך את הענין למלחמה אישית. לאחר אלפי תיקים שבהם הופעתי אני יכולה לספור על כף יד אחת את עוה"ד שעמם נותר ענין בלתי פתור".

 

עו"ד חן הוסיפה, שהשיטה האדברסרית הנהוגה בישראל מעניקה לעו"ד מקום דומיננטי בהליך המשפטי , ולכן האחריות המוטלת על עוה"ד היא כבדה. "ישנם שופטים ששוכחים שבמחוזותינו נהוגה השיטה האדברסרית. אני מציעה להזכיר לשופט שעוה"ד הוא האחראי לניהול החקירה, ולבקש לאפשר לך לנהל את החקירה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון