הודעות דוברות הלשכה

יו"ר ועדת חוקה של הכנסת בלשכת עורכי הדין: "הועדה תעסוק בשינוי שיטת הממשל בישראל"

21.09.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, פרופ’ מנחם בן ששון, אמר את הדברים ביום שלישי האחרון, 20.9.06, בישיבת הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין.

בראשית דבריו ציין פרופ' בן ששון לשבח את לשכת עורכי הדין, שיזמה הוראת שעה שנועדה להקל על סטודנטים למשפטים בעקבות המלחמה, ולאפשר להם לעמוד בתנאים הנדרשים לצורך תחילת ההתמחות בתאריך 1.9.06. לדבריו, בכוונת הועדה לאשר את הוראת השעה כבר למחרת בישיבתה.

 

עוד הוסיף, שבכוונת הועדה לקדם בהמשך את סוגיית "המשילות", היינו, שינוי שיטת הממשל בישראל, במטרה ליצור ממשל יציב יותר, וכן לבדוק התכנות לחקיקת חוקה בישראל. בהקשר זה, הדגיש פרופ' בן ששון, שאין בכוונתו לפעול לשינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים, ואף הביע התנגדותו להקמת בית משפט לחוקה והדגיש שבית המשפט העליון בעיניו הוא בית משפט לחוקה.

 

בישיבה הועלו טענות והערות של חברי הועד המרכזי בנושאים שונים, ביניהן הטענה נגד הטלת אגרה על הליכי ביניים. לדעת הלשכה, בדרך זו מונעים מן הציבור את זכות הגישה לערכאות ומגבירים את אי הצדק. עוד נאמר, שהעומס המוטל על השופטים הוא בלתי סביר ומהווה מקור להתמשכות ההליכים, ולכן מן הראוי להוסיף עוד שופטים למערכת.

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, ציין שישנה מגמה ברורה שאינה אופיינית לממשלה זו או אחרת למצוא פתרונות קלים לשאלות קשות. לדבריו, הצעת החוק להבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה, למשל, פוגעת בשיקול הדעת השיפוטי ואין בה להתמודד עם הפשיעה והאלימות. "באלימות הגוברת בישראל יש להילחם בעיקר על ידי חיזוק המשטרה על ידי הוספת תקנים, תקציבים ומשאבים".

 

בנוסף, התייחס ראש הלשכה לבעייתיות הטמונה בחוק ההוצאה לפועל. "במצב הנוכחי אין אכיפה של פסקי דין. המדינה צריכה להחליט אם היא מעוניינת באכיפה ולהעמיד לצורך כך כלים אפקטיביים". עוד הוסיף, שקיימות הצעות פופוליסטיות לשינוי חוק ההוצל"פ, לפיהן, בין היתר, יעניקו עורכי דין שירותים ללא תשלום "התוצאה היא שתהיה פגיעה אנושה בכוח המקצועי, המסייע לאזרח לפעול".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון