הודעות דוברות הלשכה

"אין לי ספק שהקהילה והמדינה ירוויחו מקיומה של קבוצה גדולה של עורכי דין יוצאי אתיופיה"

20.09.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, אמר את הדברים בכנס משותף, שקיימו שלשום, 18.9.06, לשכת עורכי הדין, עמותת "טבקה - משפט וצדק לעולי אתיופיה", תב"ת מייסודו של הגו’ינט, הסוכנות היהודית, משרדי המשפטים והקליטה ו-UJC ישראל לפתיחת תכנית "עולים במשפט ובצדק".

בכנס השתתפו עשרות סטודנטים יוצאי אתיופיה ונציגים של משרדי עו"ד מובילים, שנרתמו לסייע לסטודנטים.

 

מטרת התכנית, כאמור, לסייע לסטודנטים יוצאי אתיופיה לאתר מקומות עבודה איכותיים ומשמעותיים מהשלב של טרום ההתמחות, דרך שלב ההתמחות ועד למציאת מקום עבודה כעורכי-דין. במסגרת התכנית יושם דגש על חיבור המשפטנים לסביבת עבודה משפטית תומכת כבר במהלך הלימודים.

 

ראש הלשכה ציין, שניתן לחשוב על מעט מאוד עליות שתוך זמן קצר כל כך הגיעו בניהם ובנותיהם לקריירה אקדמאית. לדבריו, ההכשרה כפרקליטים מאפשרת להם לטעון מול השלטון וקבוצות חזקות ולפעול לקידום זכויות האזרח היחיד. "אין לי ספק שהקהילה והמדינה ירוויחו מכך שקבוצה זו של סטודנטים תסייע לתרגם את דבר הקהילה לחברה ותפעל לשמירה על זכויותיה".

 

יו"ר עמותת טבקה, עו"ד איל רוזובסקי, אמר בפתח דבריו, שההשתתפות המרשימה של הסטודנטים יוצאי אתיופיה ומשרדי עורכי הדין שנרתמו לסייע לסטודנטים במסגרת התכנית מחממת את הלב. "אנו בטבקה פועלים לסייע ליוצאי אתיופיה ברישות – (נטוורק) כדי למצוא להם תעסוקה במשרדי עו"ד טובים, במטרה שיעניקו שירותים לכלל הציבור".

 

עו"ד לילך טל-ניר, מנהלת התכנית, הביעה תקווה שתוך זמן לא רב לא יהיה עוד צורך בתכנית. "אנו שואפים לראות את יוצאי התכנית מסבירים את עמדת המדינה בחדשות וממלאים תפקידי מפתח במשק ובממשל". "נחשפתי לקבוצה איכותית של משפטנים יוצאי אתיופיה ומהיכרותי עמם בטוחה אני שישתלבו בקהילה המשפטית".

 

במהלך הכנס בהנחיית ברהנו קברט טגניה, כתב ערוץ 2, סיפר שלמה מולה, שהתמודד בבחירות האחרונות ברשימת קדימה במקום ה- 33, את סיפורו האישי המרגש על עלייה במבצע משה, קליטה ולימודי משפטים. שלמה סיפר על הקשיים הרבים שהיו מנת חלקו, אך הדגיש שוב ושוב את החשיבות להיות חזק, להתמודד עם הקשיים ולהצליח.

 

בהמשך נערך מושב בהנחיית עו"ד רוזובסקי בנושא השתלבות משפטנים יוצאי אתיופיה במערכת המשפט הישראלית "כל הדלתות פתוחות…האמנם ?" השופטת יעל אחימן מבית משפט השלום בת"א התייחסה לנושא ההעדפה מתקנת. לדבריה, העדפה מתקנת נכונה משמעותה בחינת המועמד בהקשר הרחב של הרקע ונסיבות ולא רק הנתונים האוביקטיביים. עו"ד אילן כץ, היועץ המשפטי של המוסד לביטוח לאומי, קרא ליישום החלטות הממשלה בעניין ייצוג הולם והציע לתקצב תקנים זמניים לצורך קליטת מתמחים ועורכי-דין במסגרת העדפה מתקנת. לדבריו אין טעם להשקיע מיליוני שקלים במנגנוני קליטה והכוונה בירוקרטיים אם בסופו של יום לא מצליחים לספק תעסוקה הולמת ליוצאי אתיופיה. עו"ד איל רוזובסקי ועו"ד אבייניש טסמה קראו לסטודנטים למשפטים יוצאי אתיופיה לקחת אחריות על עתידם, להתחיל את תהליך חיפוש מקום ההתמחות מבעוד מועד ולא לחכות לרגע האחרון.

 

הגב' ליז מלסה, מתמחה במשרד עורכי-דין אזרחי-מסחרי בתל-אביב סיפרה על הקושי הרב ועל גילויי גזענות במהלך חיפושיה אחר מקום התמחות וגם בעבודתה כמתמחה: "יום אחד עניתי לטלפון במשרד ולקוח ביקש לדבר 'עם הכושית ההיא'. 'הכושית זו אני, קוראים לי ליז מלסה ואני מתמחה במשרד' השבתי לו והוא לא ידע היכן לקבור את עצמו...".

 

ביריד התעסוקה השתתפו נציגים של כמה מהמשרדים המובילים וביניהם: עו"ד איל רוזובסקי – שותף בצלרמאייר פילוסוף ושות' ויו"ר עמותת טבקה, עו"ד מיכל ארלוזורוב - שותפה בא.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות', עו"ד יורם דנציגר – שותף בדנציגר-קלגסבלד, עו"ד ערן מאירי – שותף בגולדפרב לוי ערן מאירי ושות', עו"ד דן להט – שותף באפרתי גלילי להט, עו"ד דוד להט – שותף בהרצוג פוקס נאמן, אילן וינדר – שותף בהרמן מקוב ושות',עו"ד דוד עבדי – שותף בבלטר גוט אלוני, עו"ד חן סומך – שותף בולדמן סומך, עו"ד יגאל בורוכובסקי – שותף במשרד פרופ' יובל לוי, עו"ד איתי זהר ממ. זליגמן, עו"ד ארז בוגנים, עו"ד עידית שחם, עו"ד ניקול מאור מהמרכז לפלורליזם.

 

עו"ד מיכל ארלוזורוב ממשרד שמרון מלכו פרסקי: "היה פשוט מרגש לראות עשרות סטודנטים יוצאי אתיופיה עוברים בין נציגי המשרדים, מקבלים מידע על אפשרויות התעסוקה ותחומי העיסוק של כל משרד, מספרים על עצמם ונחשפים, רובם לראשונה, למשרדים המובילים".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון