הודעות דוברות הלשכה

נשיא בית המשפט העליון בטקס לזכרו של השופט עדי אזר ז"ל בלשכת עורכי הדין: "הארוע המחריד לא זעזע את נחישות השופטים ועורכי הדין לנהוג ביושר ומקצועיות"

06.09.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, נשא דברים בטקס שקיימו אתמול לשכת עורכי הדין, הנהלת בתי המשפט ונציגות השופטים לזכרו של השופט עדי אזר ז"ל במלאת שנתיים להירצחו. בטקס השתתפו שופטים, עורכי דין ובני משפחה.

הנשיא ברק אמר שרציחתו של השופט אזר ז"ל הייתה אירוע טראומטי שזעזע את המערכת כולה. "אותו כדור פגע בכל אחד מאיתנו". אולם, הוסיף "חשוב לזכור ולהזכיר: הם לא יפחידו אף שופט. צריכים כולם לדעת שגם בתקופה של אלימות ופשיעה גוברת, קבוצת השופטים שבידיה הפקידה המדינה את גורל השיפוט עומדת על משמרה ולא תטה לא ימינה ולא שמאלה". "הארוע היה מחריד אבל לא זעזע את הנחישות של השופטים וגם של עורכי הדין להמשיך באותה מסורת של הגינות, יושר ומקצועיות".

 

לדברי ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, הלשכה החליטה שאירוע כזה יש להנציח ולזכור ולהזכיר פעם אחר פעם. "האירוע הוא כפול. נרצח אדם יקר. נרצח שופט. נזכור את השופט אזר כאדם רחב ידע ורחב אופקים". והוסיף, "תכופות בקשנו מהשופט אזר להופיע בפני עו"ד צעירים בהשתלמויות. תמיד שמח לעשות כן ותמיד עשה כן בצורה שגם מרחיבה את הדעת וגם את הלב". ראש הלשכה הזכיר כי "אותם רוצחים שרצחו את השופט אזר ז"ל רצחו עוד אדם, את חברנו, עו"ד דיויד וינר ז"ל, שנפל לתוך הסבך שטמנו לו ושלח יד בנפשו".

 

מ"מ שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר שהאיום הקיומי אינו רק האיום האיראני, אלא האיום מבפנים. "רציחתו של השופט אזר ערערה את הביטחון האישי של כל אזרח בישראל". והוסיף "אני קורא לשופטים להפסיק להיות רחמנים בני רחמנים. הרחמנות הזאת בסופו של דבר עולה לנו ביוקר רב". השר אף מתח ביקורת על מערכת המשפט "לא יכולה להיות הרתעה אמיתית לפשע ולאלימות אם התהליך המשפטי לוקח שנים ופסקי הדין לא נחרצים מספיק".

 

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן, ציין את שיתוף הפעולה בין לשכת עורכי הדין, הנהלת בתי המשפט ונציגות השופטים בקיום האירוע לזכרו של השופט אזר. "הגיעו ימי אחרית הימים. ההזמנה לאירוע הופצה על ידי שלושת הגורמים". והוסיף, שפסיקתו של השופט אזר ז"ל אופיינה בחכמה ידע וחדשנות. עו"ד בלהט אזר, אלמנתו של השופט אזר, ציינה שיש להמשיך ולהזדעזע כל פעם מחדש ממעשי האלימות, ויש לזכור ולהזכיר את רצח השופט.

 

בהמשך הערב נערך מושב בנושא הבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה בהנחיית השופטת סביונה רוטלוי מבית המשפט המחוזי בת"א. לדבריה, אם הבניית שיקול הדעת בענישה איננה מתירה מרווח לשופט להפעיל את שיקול דעתו, כי אז היא פוגעת בתפקידו. מאידך, שיקול דעת רחב ללא חובת הנמקה איננו מתיישב עם עקרון החוקיות. שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, הדגיש שהעיקרון המנחה בקביעת עונשי מוצא הוא לכוון את שיקול הדעת של השופט ולא לשלול ממנו את שיקול הדעת. לדבריו, במידה וההצעה לא תהפוך לחוק האלטרנטיבה תהיה עונשי מינימום. ד"ר רות קנאי ציינה, שהשאלה של השיקולים שקובעים את העונש היא שאלה ערכית, המשתנה משופט ולשופט ולכן יש בה לפגוע בציבור. לדברי יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, ההצעה פוגעת בזכויות נאשמים, בזכויות הפרט בכלל, ויש בה הבעת אי אמון במערכת המשפט ובמקצועיותם של שופטים. עו"ד אלי אברבנאל, פרקליט מחוז ירושלים, ציין שאמנם חשוב מאוד שבסופו של יום שופט יהיה עצמאי בגזירת דינו של אדם, אולם הפערים בענישה והשאלה מי הוא השופט היושב בדין מבזים את השיטה שלנו.

 

במהלך הטקס הוענקו 3 מלגות מטעם לשכת עורכי הדין, נציגות השופטים ומשפחתו של השופט אזר ז"ל על סך 7,500 ₪ כל אחת לשלושה סטודנטים למשפטים על מעורבות חברתית ותרומה לקהילה לצד הישגים בלימודים הראויים להערכה. חברי הועדה, השופטת ורדה וירט-ליבנה מנציגות השופטים, עו"ד ינון היימן, יו"ר ועדת אוניברסיטאות ומכללות של הלשכה, ועו"ד בלהט אזר, אלמנתו של השופט אזר ז"ל, בחרו את שלושת מקבלי המלגות מבין המועמדים/ות שהומלצו על ידי דיקני הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון