הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין הגישה תביעה בבימ"ש המחוזי מרכז-לוד נגד חברת מגיע לנו זכויות רפואיות בע"מ

07.01.2020

דוברות הלשכה

על פי כתב התביעה, החברה עוסקת במימוש זכויות בתחום הביטוח הלאומי ונותנת ייעוץ משפטי לפונים אליה בניגוד להוראות הדין.

הוועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין, בראשותו של עורך הדין יוסף ויצמן, הגישה ביום 18.12.19 תביעה למתן צו מניעה קבוע בבימ"ש המחוזי מרכז-לוד נגד חברת מגיע לנו זכויות רפואיות בע"מ (ת"א (מרכז-לוד) 45527-12-19), שמקום מושבה בעיר טירה, ומציעה מימוש זכויות רפואיות בתחום הביטוח הלאומי, במסגרתם נותנת ייעוץ משפטי ללקוחותיה באופן הנוגד את הוראות החוק והפסיקה.

 

על פי תלונה שהגיעה ללשכה, נתן נציג החברה ללקוח שלה ייעוץ למיצוי זכויותיו לצורך קבלת תשלום מהביטוח הלאומי הן במסלול של נכות כללית והן במסלול של נכות מעבודה. בנוסף, כתב התביעה מתבסס על חקירה שביצעה הלשכה, במסגרתה התעניין החוקר במיצוי זכויותיו או זכויות של בני משפחתו מול המוסד לביטוח לאומי. נציג החברה יעץ לחוקר לגבי מסלול התביעה הרצוי עבור אביו תוך שהסביר לו את ההיבטים המשפטיים של כל מסלול: נכות כללית לעומת נכות עקב פגיעה מעבודה ומחלת מקצוע.

 

התנהלות זו נאסרה במפורש על פי פסק הדין של בית המשפט העליון, שניתן בעניינה של לבנת פורן (ע"א 4223/12). בית המשפט העליון קבע, כי אין מקום לאפשר לעובדי המרכז למימוש זכויות רפואיות לאבחן את זכויותיהם של הלקוחות ולייעץ להם באשר למסלולים שבהם רצוי לתעל את תביעותיהם. המשמעות היא שהחברות למימוש זכויות אינן רשאיות לייעץ לאף אדם באיזה מסלול תביעה לבחור, בתוך המוסד לביטוח לאומי מחוצה לו, בין אם אדם נפגע בתאונת דרכים או בתאונה מסוג אחר.

 

הלשכה תובעת באמצעות עו"ד ערן זהר ממשרד עוה"ד עדני-זהר, כי יינתן צו מניעה, שיאסור על החברה לתת שירותים משפטיים ולפרסמם, ובפרט שייאסר עליה לאבחן את זכויותיהם של הלקוחות אשר פונים אליה ולייעץ להם באשר למסלולים שבהם רצוי לתעל את תביעותיהם; וכן שיאסור עליה לנסח בטפסים, שנערכו על ידי הגופים השונים, מהי עילת התביעה, או לעשות שימוש במונחים משפטיים, המגדירים את זכותם של הלקוחות לקבלת פיצוי או תגמול או כל פעולה של עיבוד מידע המועבר אליה על ידי הלקוחות. כמו כן, מבקשת הלשכה במסגרת הצו, כי הנתבעת תחוייב להודיע ללקוחותיה שאינה נותנת שירותים אלה ולהסיר את כל הפרסומים המטעים מטעמה בנושא.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, אמר: פסק הדין של בית המשפט העליון בפרשת לבנת פורן הוא פסק הדין המנחה בסוגיה, הקובע את גבולות המותר והאסור לחברות למימוש זכויות רפואיות. לשכת עורכי הדין תמשיך לאכוף את הוראות פסק הדין לגבי כל חברה למימוש זכויות, החורגת מגבולות המותר לה, ובכך עלולה לגרום נזק לציבור לקוחותיה. האינטרס הציבורי מחייב, שלקוחות אלה יזכו לשירות מקצועי והוגן מהגורם שהוסמך על פי דין לספקו.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון