הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין קוראת לממשלה ולכנסת להשלים בדחיפות את כל הליכי החקיקה האפשריים לצמצום הפגיעה בתושבי חיפה והצפון

23.07.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה קוראת לממשלה לבחון את כל הליכי החקיקה האפשריים למיזעור הפגיעה בזכויותיהם של תושבי חיפה והצפון המצויים בטווח הרקטות, ובכלל זה מניעת פיטורי עובדים שנבצר מהם להגיע למקום עבודתם, המשך תשלום שכרם ופיצוי מעסיקיהם, וכן פתיחת כל השירותים החיוניים הנדרשים להמשך קיומה של שיגרת חייהם.

לפני ימים אחדים הכריזה הממשלה על מצב מיוחד בחיפה ובצפון המאפשר לכוחות הביטחון לתת הוראות הנדרשות להצלת חיים ובכלל זה להטיל חובה על שהות במקלטים או במרחבים מוגנים, להכריז על סגירת בתי ספר וכיו"ב.

 

בעקבות הוראות פיקוד העורף על שהיה במרחבים מוגנים נבצר מתושבים רבים להגיע אל מקום עבודתם. בנוסף, כיוון שמדובר בחופש הגדול, בוטלו קייטנות והורים רבים נאלצו להישאר בביתם לשמור על ילדיהם. השבתת העבודה מסבה נזקים ממוניים כבדים, ופוגעת בכיסם של תושבי חיפה והצפון, אשר לא רק שנאלצים להתמודד עם הפגזות בלתי פוסקות המסכנות את חייהם, אלא כעת עלולים להיפגע כלכלית מהשלכות המצב הביטחוני שנגזרו עליהם.

 

לרוע המזל, אין כל חוק שאוסר לפטר עובד בשל המצב המיוחד או מחייב לשלם לו שכר או לפצות את מעסיקו. על רקע זה שיגר ד"ר שלמה כהן, ראש לשכת עורכי הדין, פניה דחופה לראש הממשלה, לשרים נוספים ולחברי כנסת בה הוא קורא לבחון את כל הליכי החקיקה האפשריים למיזעור הפגיעה בזכויותיהם של תושבי חיפה והצפון המצויים בטווח הרקטות, ובכלל זה מניעת פיטורי עובדים שנבצר מהם להגיע למקום עבודתם, המשך תשלום שכרם ופיצוי מעסיקיהם, וכן פתיחת כל השירותים החיוניים הנדרשים להמשך קיומה של שיגרת חייהם.

 

עו"ד יהודה טלמון, סגן יו"ר לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים) מטעם לשכת עורכי הדין, מסביר שאמנם יש הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת עמי איילון ויורי שטרן, המציעים לפצות את העובדים המושבתים לצד שיפוי המעסיקים. הממשלה מתנגדת לכך, ובמקום זאת מציעה לחייב את המעבידים לשלם את שכר העובדים ללא פיצוי למעבידים. עו"ד טלמון מסביר שהצעה זו של הממשלה אינה מאוזנת ועלולה להנחית מכה כלכלית אנושה על המעסיקים באיזור חיפה והצפון, שייאלצו לממן מכיסם את נזקי הלחימה. הוא מזהיר מפני קריסה כלכלית של עסקים ומפעלים, ומציע שהממשלה תסדיר מיידית בחקיקה שיפוי למעסיקים - אם במסגרת נפרדת של הוראת שעה אם באמצעות מתן מעמד של ישובי ספר או ישובי קו עימות לאיזורים הנפגעים מירי הרקטות באופן שיהיו זכאים לפיצוי על נזקיהם מכוח מנגנון הפיצוי שנקבע בהוראות חוק מס רכוש וקרן פיצויים.

 

יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, מציינת, כי בין הנפגעים כלכלית גם ציבור גדול של עורכי דין – הן המשרדים המעסיקים והן עורכי הדין השכירים, אשר אינם יכולים לקיים את שיגרת עבודתם הרגילה ולשרת את לקוחותיהם נאמנה. "מיזעור הפגיעה הכלכלית בתושבי חיפה והצפון הוא צו השעה בהיותו אחד המרכיבים הבסיסיים של כושר העמידה של הציבור אל מול פשעי הטרור", הוסיפה.

 

יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה, עו"ד ח'אלד חוסני זועבי מסכים עימה. "תושבי חיפה והצפון ספגו אבידות רבות בנפש. בעת קשה זו על גופי השלטון לעשות כל שביכולתם כדי להקל על תושבי הצפון את סבלם ולחסוך מהם את ההשלכות הכלכליות הפוגעניות של המצב הביטחוני", אמר.

 

במסגרת פנייתו זו קרא ראש הלשכה  לשר הביטחון לשקול הכרזת מצב מיוחד גם באזור הנגב המערבי / עוטף עזה, מוכה הקאסמים, אשר תושביו סובלים זמן רב מפגיעתם. "עקרון השוויון מחייב, שבכל מקום, הסובל מאימת הטרור, תינתן לתושביו מטריית הגנה כלכלית", אמר כהן.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון