הודעות דוברות הלשכה

"50% מהתיקים בבית משפט שלום בת"א הועברו לגישור במהלך שנת 2006"

09.07.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופטת בית משפט השלום בת"א, ד"ר דפנה אבניאלי, אמרה את הדברים ביום עיון בנושא משא ומתן ואינטיליגנציה רגשית בעולם המשפט, שערך המוסד הארצי לגישור ע"ש רוטלוי של לשכת עורכי הדין.

בפתח יום העיון ציין עו"ד משה צ'צ'יק, יו"ר (משותף) של המוסד הארצי לגישור, שבמציאות הקיימת ישנן מאות אלפי תובענות אזרחיות שנפתחות מדי שנה אל מול מספר מצומצם של כ- 600 שופטים בבתי המשפט, שעומדים בכבוד בעומס בלתי אפשרי. לדבריו, במצב הדברים שנוצר אין ספק שלהסכמה במשפט תפקיד מאוד חשוב, היינו, יכולתו של הפרקליט למצוא את  הדרכים יחד עם השופט לפתור את הסכסוך במשפט או טרם המשפט, או במהלכו, אפילו עד שלבי הערעור. עוד הוסיף, שהמוסד הארצי לגישור בשיתוף ועדת הגישור המחוזית בראשות עו"ד רונן סטי ערך לאחרונה הסכם – סעיף גישור מומלץ - שהוצע לשלבו בהסכמים כמו סעיפי בוררות.

 

השופטת דפנה אבניאלי דברה על השופט כמיישב סכסוכים בהיכל המשפט. לדבריה, האלמנטים החיוניים להצלחת יישוב סכסוכים באולם בית המשפט הנם נכונות הצדדים "לצאת מן החפירות", רצון כן ואמיתי של הצדדים במערכת יחסים עסקית להידבר, סוג הסכסוך ושלב השגת הפשרה או הסדר הגישור. השופטת אבניאלי מנתה את יתרונות הגישור השיפוטי. "לגישור השיפוטי יש את כל היתרונות של הגישור הפנימי (הליך קצר יותר, פחות פורמאלי ופרוצדוראלי והרבה פחות יקר), השופט בקיא בפרטי התביעה והסכסוך וקיימת הטבה בדמות השבת מלוא האגרה".

 

עו"ד ישראל קנטור, יו"ר נשיאויות ועדות חקיקה של הלשכה, ציין שהמצב בארץ הוא בלתי נסבל מבחינת כמות הסכסוכים והתמשכות ההליכים בהם. הוא מציע שני סוגים של הליכים אלטרנטיביים: "גישבור"-גישור עם בוררות – מגשר שהפך להיות בורר אם הגישור לא עבד והפוך על פי ס' 5 לתקנות הגישור. "פישבור" – הליך של בוררות לשמיעת ראיות על ידי כל אחד מהצדדים ומוסכם מראש שהבורר יהיה מוסמך לפשרה – שני הצדדים סומכים עליו שייתן הצעה של פשרה.

 

רו"ח חגי פאר דיבר על אינטליגנציה רגשית בעולם העסקים. לדבריו, מדובר בתהליך של ההקשבה בארבעה מימדים - מימדי ההקשבה: המימד הרוחני – פועל מתך אמונה וערכים (שואל כמה אני מאמין? מה הם ערכי?), המימד השכלי, הפועל מתוך תכניות מחשבתיות ומסתמך על ניסיון וידע, המימד הרגשי, הפועל מתוך הקשבה למתחולל בתוך האדם פנימה, והמימד הפיזי, הפועל מתוך תחושות. "ההגדרה הבסיסית של אינטליגנציה רגשית היא היכולת לזהות מצב רגשי מסוים, להתבונן בו ולקרוא לו בשם ולבחור תגובה רצויה מבלי לפגוע באחר. הסיכוי לעבור בשלבים אלה ולהגיע לפתרון הסכסוך הוא גבוה יותר".

 

לדברי עו"ד רונן סטי, יו"ר הועדה לגישור ובוררות בוועד מחוז ת"א, יש לראות את תפקידו של הפרקליט מזווית חדשה. "אני רואה את הפרקליט כאסטרטג של משא ומתן – הלקוחות שהיום יותר מתמיד – חכמים, מודדים, חושבים, שוקלים – הם מעוניינים בפתרון כלכלי. אני לא מאמין בפתרון של פס"ד כעבור 4 שנים או שנתיים. זהו אמנם פתרון סופי וזאת מע' המשפט – יושבים שופטים נהדרים ואני חושב שכל אחד אחר מאתנו היה יושב בעומס הזה לא היה יכול לעשות אחרת אלא אם כן יוכפל מספר השופטים פי 10 וזה לא יקרה מחר בבוקר".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון