הודעות דוברות הלשכה

מנהל בתי המשפט במפגש בלשכת עורכי הדין: "הביקורת על מערכת המשפט מחזקת את אמון הציבור בה בטווח הארוך"

28.06.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר מנהל בתי המשפט, השופט בעז אוקון, במפגש שנערך ביום חמישי האחרון בלשכת עורכי הדין במסגרת מפגשי תרבות ה’ בלשכה, תחת הכותרת "אמון הציבור בבתי המשפט".

בפתח הדברים ציין מ"מ ראש הלשכה, עו"ד רון גזית, שהנחה את המפגש, כי מעמדו של בית המשפט העליון בעיני הציבור הוא בעל חשיבות עצומה ליציבות הדמוקרטיה בישראל.

 

לדברי ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, מידת אמון הציבור במערכת המשפט עדיין גבוהה יותר מבכל מוסדות הממשל האחרים. ולמרות זאת, "ההתקפה הבלתי פוסקת על בית המשפט העליון מצד גורמים שונים, שצברה עוצמה וחוצפה שלא היו בשנים עברו, נותנת את אותותיה". ראש הלשכה התייחס להצעת חוק ההסתה, שעברה השבוע קריאה ראשונה בכנסת, המבקשת להגמיש את מבחן ההסתה מ"אפשרות ממשית" ל"אפשרות סבירה". לדבריו, מדובר בהצעת רף בלתי דמוקרטית לחלוטין ואין לה מקום (ראו: "לשכת עורכי הדין מתנגדת להצעה לתיקון "חוק ההסתה"" - העורך).

 

 

לדברי השופט אוקון, שופטים אינם צריכים להיתפס כבני אלים. צריכים לשמור על ריחוק ועל היכולת שלא לשאת חן, ועם זאת לא לאבד את הקשר הנורמלי עם הסביבה. "המתח הזה הוא בסיס טבעי לציפיות גבוהות ולאכזבות. הוא המתכונת גם לאבדן האמון וגם המרשם ליצירת אמון".

 

 

עוד הוסיף, שישנם מספר גורמים שהביאו להחלשת האמון במערכת המשפט בטווח המיידי. מערך הבקרה של נציבות תלונות הציבור ונשיאי בתי המשפט וכן ביקורת עיתונאית הביאו להחלשת האמון במערכת. "פתיחות המערכת לביקורת ופעילות הנציבה יוצר רושם שישנה איזושהי בעיה. כך גם השינויים והרפורמות במערכת והגברת השקיפות. כאשר אנשים מתקרבים לתחום ונחשפים לנתונים התחושה הראשונה היא של פגיעה באמון". למרות זאת, אמר השופט אוקון, שהוא מאמין שהביקורת תחזק את האמון במערכת בטווח הארוך.

 

השופט אוקון התייחס לטענות נגד ההוצאה לפועל. לדבריו, יש להפריד בין ההוצאה לפועל לבין מערכת בתי המשפט על אף שהמערך הוא חלק מתחום האחריות שלו כמנהל בתי המשפט. "השירות שניתן היום במסגרת ההוצאה לפועל הוא בעייתי וראוי לשינוי, וישנן יוזמות חקיקה בענין".

 

 

צילום: שלום ענסי

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון