הודעות דוברות הלשכה

"פרויקט "אימות חתימה" יגביר את נגישות האזרחים לבתי המשפט"

08.06.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר עו"ד יורי גיא-רון, חבר הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין ונציג הלשכה בועדה לבחירת שופטים, בהשתלמות שקיימה ביום שני, 5.6.06, ועדת עורכי דין צעירים של הלשכה לעוה"ד הצעירים.

ההשתלמות נערכה כהכנה לפרויקט "אימות חתימה" במסגרתו יוכלו אזרחים שאין להם ייצוג משפטי, להיעזר בעורכי דין צעירים לאימות חתימתם על גבי תצהירים. הפרויקט הוא יוזמה משותפת של נשיאת בתי משפט השלום במחוז תל-אביב, כב' השופטת עדנה בקנשטיין, המזכיר הראשי מר דוד סלומון, ויו"ר ועדת עורכי הדין הצעירים של הלשכה, עו"ד דורון ברזילי ומנכ"ל הלשכה, עו"ד לינדה שפיר.

 

מטרת הפרויקט ליתן שרות נגיש ויעיל בין כותלי בית המשפט לקהל הפונים, לסייע בהפחתת העומס המוטל היום בעיקר על הרשמים, והמזכיר הראשי בבית המשפט, כאשר עורכי הדין הצעירים, שייטלו חלק בפרויקט בצד פעולתם-שכרם. הם יוכלו לגבות כשכר טרחתם את התשלום הקבוע בחוק, העומד היום על כ- 40 ₪ לתצהיר.

 

לדברי עו"ד ברזילי, פרויקט "אימות חתימה" עולה בקנה אחד עם מטרת ועדת עורכי דין צעירים של הלשכה לסייע לעוה"ד בשנים הראשונות להיקלטותם במקצוע. ההסדר יאפשר שירות נגיש ויעיל לקהל הפונים לבתי משפט ויספק פרנסה לעוה"ד הצעירים.

 

עו"ד גיא-רון ציין, שהפרויקט חשוב מאחר שהוא מאפשר לאזרחים, שאין להם יכולת לשכור שירותים של משרדי עו"ד, נגישות לבתי המשפט. לדבריו, חשוב לקיים את הפרויקט גם בפריפריה, בבאר שבע ובנצרת. עוד ציין בענין הפרנסה לעו"ד כי "מצאנו דרך לעודד פרנסה די מכובדת ברמה היומיומית לעו"ד צעירים ושאיננה מטילה עול נוסף על הציבור".

 

הגב' ציפי גולדברג, סגנית המזכיר הראשי של בית משפט השלום בת"א, התייחסה לתצהירים השונים. לדבריה, המצהיר צריך להיות מוזהר, שאם הוא אינו דובר אמת יהיה צפוי לעונשים הקבועים בחוק, וכי מדובר בדרישה מהותית ולא צורנית. עוד ציינה, שאין לסייע בניסוח התצהיר ולתת עצות. רק לאמת חתימה. "יש לבצע זיהוי של המצהיר, ואין לאשר תצהיר כאשר המצהיר בעצמו אינו נמצא לפנינו".

 

עו"ד אלי הומינר, חבר בועדת האתיקה של הלשכה, ציין בראשית דבריו, כי עוה"ד בפרויקט פועלים כנציגי הלשכה והדבר מחייב על אחת כמה וכמה להקפיד על כבוד המקצוע. יש לדבר בלשון מנומסת ומכובדת ולהקפיד על מדי משפט. לדבריו, אמנם מדובר בטיפול חד פעמי בלקוח מזדמן לא במשרדו של עוה"ד, אולם, יחד עם זאת, בית המשפט הוא מקום מכובד שאינו פוגע בכבוד המקצוע. עוד התייחס לסעיף 56 לחוק הלשכה, שמדבר על איסור שידול לקוחות לשם השגת עבודה. "יש להקפיד על פעולה של אימות חתימה בלבד ולא לבצע שידול של לקוחות. אין למסור למי שאתם מאמתים חתימה את כרטיס הביקור שלכם", ציין עו"ד הומינר. עוד הדגיש, שנערכה הבחנה בפסיקה בין סיוע לעריכת תצהיר לבין הפעולה הטכנית של אימות חתימה, שאז לא מוטלת אחריות על עוה"ד לגבי תוכנו של התצהיר.

 

מר גדעון שפירא, יועץ מס, ציין, שלעיתים עדיף לעו"ד לקבל סכום כסף כעצמאי (למשל, מסכום של 2,000 ₪ יישאר לעו"ד עצמאי ביד 1,700 ₪ בעוד שתוספת למשכורת כשכיר באותו סכום תותיר את עוה"ד עם תוספת נטו של 1,000 ₪ בלבד). "הוצאות רבות מוכרות לעצמאי ומפחיתות את חישוב המס. אם אין לעו"ד משרד משלו, חלק מהוצאות דירת המגורים שלו (חשמל, מים, ארנונה) ינוכו כהוצאה מוכרת". לדבריו, על מנת שעו"ד יוכל לפעול כעצמאי במסגרת הפרויקט עליו לעשות מספר פעולות בירוקרטיות, ביניהן לפתוח תיקים במס ערך מוסף, במס הכנסה, בביטוח לאומי, להנפיק פנקס חשבונות, לנהל רישום מתאים של ההכנסות.

 

מר יורם אורגד, מנכ"ל מעו"ף עסקים, התייחס להיבטים במתן שירות לקהילה. לדבריו, יש לזכור שכל אחד מהמשתתפים בפרויקט הוא למעשה נציג לשכת עורכי הדין, ועליו להסביר פנים ולדבר בטון מנומס, סמכותי וסבלני. עוד הוסיף, שיש לארגן ולהציג את המידע באורח הגיוני ובצורה רלוונטית ופשוטה.

 

הפרויקט יופעל החל מיום א' 11.6.06 בביהמ"ש השלום בתל-אביב, בביהמ"ש לענייני משפחה ברמת-גן ובביהמ"ש לתעבורה בתל-אביב. עורכי הדין הצעירים, שהנם עוסקים מורשים, יתנו השרות לאזרחים, במסגרת הפרויקט בעמדה שתיוחד לכך בימים א'-ה' בין השעות 09:00 – 14:00.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון