הודעות דוברות הלשכה

מנהל בתי המשפט: "העומס על השופטים דווקא פחת ב- 10 השנים האחרונות"

11.05.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הדברים נאמרו במפגש עם הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. חברי הפורום הפלילי העלו בפני אוקון שורה של טענות בדבר העדר מזג שיפוטי של שופטים, העומס המוטל על שופטים, קביעת שעות דיונים אחידות למספר רב של תיקים ונושאים נוספים.

מנהל בתי המשפט, השופט בעז אוקון, נשא דברים והשיב לשאלות במפגש עם חברי הפורום הפלילי של לשכת עורכי דין. חברי הפורום הפלילי העלו בפני אוקון שורה של טענות בדבר העדר מזג שיפוטי של שופטים, העומס המוטל על שופטים, קביעת שעות דיונים אחידות למספר רב של תיקים, על הלחץ שמפעילים שופטים בימי הקראות מרוכזים וכו'.

 

הש' אוקון הגיב כי כיום, יש יותר מודעות לעקרון השירות ויותר פתיחות של המערכת לקבלת ביקורת, השופטים היום יותר זהירים בהתנהגותם כלפי הקהל מבעבר. עוד הוסיף, שהעומס על השופטים דווקא פחת ב- 10 השנים האחרונות "מספר השופטים שמונו רב יותר מאשר אחוזי התיקים שנפתחו".

 

באשר למועדי הדיונים, ציין השופט אוקון, הופצה הנחייה לשופטים להזמין את הצדדים באופן מדורג, וכי נשיאי בתי המשפט והשופטים ערים לכך, אלא שמדובר בהמלצה שאין דרך לאכפה. לדבריו, יש גם מחיר להקפדה על מועדים ושעות דיון כך שהנכונות לדחות מועדי דיונים קטנה וניתנים פסקי דין ללא התייצבות הצדדים.

 

באשר ל"ימי ההקראות" המרוכזים המתקיימים בבתי המשפט, ציין השופט אוקון, כי הטעם לכך נעוץ בסברה שרוב התיקים נדחים ממילא, ויש הסבורים שזוהי השיטה היעילה ביותר. הוא עצמו אינו משוכנע ביעילות שיטה זו של ימי הקראות מרוכזים. הוא הוסיף כי קביעה של למעלה מ- 50 הקראות ליום חורגת מהסביר והציע לקיים הידברות עם נשיאי בתי המשפט בנושא זה.

 

השופט אוקון התייחס בדבריו להצעת החוק שיזמה הסנגוריה הציבורית, לפיה בכל מקרה שהמשטרה מודיעה שיתבקש עונש מאסר בתיק יש חובה למנות לנאשם סניגור מהסנגוריה הציבורית. סניגורים בקהל טענו כי ההצעה תגרור הלאמת המקצוע, וייווצר מצב שבו נאשמים יעדיפו ייצוג חינם של המדינה על פני סנגור פרטי ויחסלו את המקצוע. עו"ד תורן ציינה, בהקשר זה, כי לטעמה, יש להגביל את הייצוג על חשבון המדינה חינם על פי מבחן כלכלי, כך שינתן רק לזכאים לכך ולא באופן גורף.

 

השופט אוקון ציין שפרויקט מחשוב מערכת בתי המשפט (במ"ה) יצא לדרך בחודש אוגוסט 2006 בירושלים ובראשון לציון ולאחר מכן ביתר בתי המשפט. הוא ציין את מעלותיה של המערכת, בין השאר את העובדה שמה שיהיה מותר לפרסם יעמוד לעיון כלל הציבור, ומה שלא ניתן לפרסום לא יפורסם, והגישה תהיה רק לבאי כוח הצדדים באמצעות כרטיס חכם.

 

במהלך הישיבה עלו שני עניינים נוספים: האחד התייחס לעדכון שמסרה עו"ד תורן לפיו היא פנתה למפכ"ל המשטרה נוכח תלונות סניגורים בדבר אי מתן זכות הוועצות לנחקרים בעורכי דינם. היא נענתה כי נוכח חשיבות הנושא תוצא הוראת רענון בענין זה לכלל חוקרי המשטרה בארץ וכי הנושא יובהר גם בקורסים ובימי העיון של שוטרים.

 

ענין נוסף שעלה במפגש נגע לפיקוח אלקטרוני. במפגש הציגו נציגי המשרד לביטחון פנים את פרויקט האזיקים האלקטרונים. עו"ד נעמה בר-אור ציינה כי לאחר שנה של הפעלת הפרויקט נראה עד כה שבתי המשפט עשו שימוש בחלופה זו במקרים המתאימים. בשלב הבא ייבדק פיקוח אלקטרוני כחלופה לענישה. לדברי מנהל תכנית הפיקוח, פרדי הראל, כרגע ישנם 142 מפוקחים בפרויקט וממוצע ימי הפיקוח עומד על 87 ימים. עד כה שוחררו בפיקוח נאשמים במגוון סוגי עבירות לרבות רצח, אונס, אלימות במשפחה ועוד. מנהל התכנית הדגיש, שהמכשיר אינו מהווה אינדיקציה לאיתור המפוקח אלא מאותת רק אם הנאשם בבית אם לאו.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון