הודעות דוברות הלשכה

"גם את המלחמה בטרור צריך לנהל במסגרת המשפט"

27.04.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, ביום עיון בנושא זכויות אדם שנערך בלשכת עורכי הדין בהשתתפות משלחת ראשי לשכות עוה"ד מגרמניה.

יום העיון היווה אחד מסדרת אירועים ופעילויות משותפות של הלשכה הישראלית עם משלחת הנציגים הבכירים מלשכות עורכי הדין הגרמניות, שהגיעה ארצה ב- 22 באפריל. במהלך יום העיון, עם הישמע הצפירה, עורכי הדין מגרמניה ושאר משתתפי יום העיון עמדו דום לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

 

בפתח יום העיון אמר ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, שהמסקנה ההכרחית מהטרגדיה של מלחמת העולם השניה ומהשואה, היא שהעם היהודי מוכרח להיות אדון לגורלו באמצעות מדינה ריבונית ובטוחה, וכן שיש לפעול לשמירת זכויות אדם.

 

לדברי ראש הלשכה, ישראל, כמדינה דמוקרטית, ניצבה בפני דילמות קשות במיוחד בנוגע לשמירה על הביטחון אל מול השמירה על זכויות אדם. בהקשר זה התייחס ראש הלשכה להחלטת בג"צ בנושא "נוהל שכן" שהפעיל צה"ל בשטחים. "מדובר בהחלטה אמיצה מאוד של בית המשפט העליון. לבוא ולומר שצבא לא יכול להשתמש בנוהל מסוים, שמסכן אזרחים של האויב על מנת לחסוך בחיי חייליו שלו, זו אמירה אמיצה".

 

השופטת דליה דורנר ציינה שגם את המלחמה בטרור צריך לנהל במסגרת המשפט. היא התייחסה לכוונה להעביר משפחות המתאבדים מביתם בגדה לעזה על מנת להילחם בתופעה. "בג"צ קבע שלא ניתן לעשות כן אלא אם בן המשפחה סייע למתאבד. אני בדעה שאי אפשר להעניש אדם אלא במסגרת החוק וכללי המשפט הבינלאומי".

 

עוד ציינה השופטת דורנר, שהלקח שהמדינה נושאת עמה מהשואה הנו שכמדינה דמוקרטית עליה לפעול לשמירה על זכויות אדם. "חשוב לנו לשמור על מדינת ישראל, ובית המשפט העליון קיבל על עצמו את האחריות לשמור על זכויות אדם".

 

סגן נשיא לשכת עורכי הדין הפדראלית בגרמניה, עו"ד נורברט וסטנברגר, ציין, שהשתתפות המשלחת בטקס המרכזי ליום השואה הותיר את המשלחת תחת רושם עמוק לנוכח עדויות הניצולים.

 

עו"ד יואל לוי, יו"ר ועדת יחסים בינלאומיים - אוסטריה-גרמניה בלשכה, שהנחה את הארוע, ציין, ששותפות הגורל בין היהודים לגרמנים מאפשר לגרמנים להתמודד עם העבר ולשמר את זכרון השואה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון