מאמרים וכתבות

הבנק לא מכר הדירות המשועבדות - נטל ההוכחה לנזק על מבקש הקיזוז - עדכון פסיקה

09.04.2006

עו"ד גלעד נרקיס - עורך עיתון "פקס-בנק"

טענה (שנדחתה) כי הבנק נמנע ממכירתן הדירות ששועבדו לטובתו, למרות שהנתבע מצא רוכשים שהיו מוכנים לרכוש אותן, ובכך גרם להגדלת סכום החוב. הנתבע ביקש לקזז נזקים הנובעים מהימנעות זו.

ת"א 188687/02 משכן בנק הפועלים למשכנתאות בע"מ נ' יעקב ארקין, בבית משפט השלום בתל אביב-יפו, בפני כב' השופטת ד"ר דפנה אבניאלי

 

ראשיתו של ההליך בתביעה, שהוגשה בסד"מ, לתשלום סך של 307,928 ש"ח, בגין הלוואה שניתנה לנתבע ולא נפרעה במועדה. מדובר בהלוואה שנועדה לרכישת שתי דירות מאחיו של הנתבע. לצורך הבטחת החזר ההלוואה נרשמו על הדירות הערות אזהרה לטובת התובע. הנתבע הגיש בר"ל, בה הודה בנטילת ההלוואה ובחוב הנטען, אך טען כי התובע נמנע ממכירתן הדירות ששועבדו לטובתו, למרות שהנתבע מצא רוכשים שהיו מוכנים לרכוש אותן, ובכך גרם להגדלת סכום החוב. הנתבע ביקש לקזז נזקים הנובעים מהימנעות זו, וניתנה לו רשות להתגונן בטענה זו. המחלוקת מתמקדת, איפוא, בנזקיו הנטענים של הנתבע ובדרישתו לקזזם כנגד סכום התביעה, שאינו מוכחש על ידו.

 

נטל ההוכחה - הנטל להוכיח את הנזקים, שקיזוזם מתבקש כאן הוא על הנתבע. האם התובע הכשיל את מכירת הדירות?

 

מסתבר, כי טיעוניו של הנתבע הם התחכמות לשמה, שכן כבר בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי, הצהיר הנתבע עצמו, כי "הדירות מעוקלות ולא ניתן לממשן על מנת לפרוע את החוב". עו"ד רוני אקלר, שמונה ככונס נכסים למימוש המשכנתא בתיק ההוצל"פ, העיד על ההליכים למימוש הנכסים והמו"מ שנוהל בעקבותיהם. לדבריו, הוחלפה תכתובת ענפה עם הנתבע ובא-כוחו, כאשר בכל המכתבים הציע הנתבע להביא קונים מטעמו, ובכל פעם סיכל במו ידיו את ההסדרים שהושגו עמו. הנתבע בחר שלא להעיד מי מהקונים הפוטנציאליים כעדי הגנה. אין מחלוקת, כי במהלך המו"מ דרש התובע, כי הדירות תמכרנה כמקשה אחת, ולא השלים עם הערכת השווי שניתנה על ידי שמאי מטעם הנתבע. אכן, התובע לא הקל במיוחד עם הנתבע, ועמד על קוצו של יוד, בכל הנוגע לקבלת חוו"ד שמאי מטעמו, הסירוב לקבל הצעות חדשות להסדר של הנתבע ועוד.

 

נזקי הנתבע - מעבר לנדרש ועל מנת לסבר את האוזן יאמר, כי ב"כ הנתבע כלל לא טרח לפרט בסיכומיו, כיצד חושב הנזק הנטען בסך 57,000$, ומדוע יש לקבל כתורה מסיני את טענת הנתבע, כי היתה באמתחתו הצעה ממשית למכר בסכום זה. נזכור את שנאמר תחילה, הנתבע לא זימן איש מהקונים הפוטנציאליים כעדי הגנה, וגרסתו נותרה גרסת בעל דין בעלמא. אני קובעת, איפוא, כי נזקיו של הנתבע לא הוכחו ואין מקום לטענת הקיזוז שנטענה על ידו.

 

*באדיבות "פקס – בנק" – עיתון פקס לענייני בנקאות, גליון מס' 56 , 5.4.2006, בעריכת עו"ד גלעד נרקיס

קובץ להורדה
fax bank_issue 56.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון