שאילתות

איסור שימוש בסמכות נוטריון לטובת קרובים

01.03.2003

ועדת נוטריונים

האם מותר לנוטריון לאמת את חתימת לקוחו על יפוי כח נוטריוני, שבו הוא מיופה כח מטעם לקוחו, מאחר שהוא פועל לכאורה בעניין של עצמו?

סעיף 10(א) לחוק הנוטריונים, התשל"ו - 1976 קובע כי לא ישתמש נוטריון בסמכות מסמכויותיו בענין של עצמו, של קרובו, של שותפו, של עובדו או של תאגיד בשליטתו.

ועדת הנוטריונים בראשותו של עו"ד ונוטריון יונה דה-לוי סבורה כי אימות פעולה כנ"ל אינו בגדר פעולה שהנוטריון עושה למען "עצמו", אלא פעולה לצורך מתן שירות ללקוח, מבקש השירות.

מדברי ההסבר להצעת חוק הנוטריונים אנו למדים, כי "יחס האמון הניתן לנוטריון מחייב הוראות חמורות שיש בהן כדי למנוע ניגוד בין מילוי התפקיד ועניינו האישי של הנוטריון בנושא הפעולה".

גם על פי סעיף 91 לחוק לשכת עורכי הדין, התשכ"א - 1961 נקבע כי יפוי כח שניתן לעורך דין "שחתימת הלקוח עליו אושרה בכתב על ידי עורך דין, אינו טעון אישור אחר, על אף האמור בכל דין".

אשר על כן, באמתו את חתימת לקוחו פועל הנוטריון בנושא "מקצועי" ולא "אישי", ולפיכך מותר לנוטריון לאמת את חתימת לקוחו על יפוי כח נוטריוני, שבו הוא מיופה כח מטעם לקוחו, ואין הדבר נחשב לשימוש בסמכות מסמכויותיו בעניין של עצמו.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון