מאמרים וכתבות

שיקול דעת והתערבות ערכאת הערעור - עדכון פסיקה

12.03.2006

עו"ד גלעד נרקיס - עורך עיתון "פקס-בנק"

לערכאה הדיונית הדנה במתן רשות להתגונן מסור שיקול דעת רחב אם ובאילו תנאים לתת רשות להתגונן, ואין זה מדרכו של בית משפט שלערעור להתערב בשיקולים אלה.

ברע 001051/05 בנק טפחות סניף תל אביב נ' אספורמס רפאל, בבית משפט מחוזי תל אביב-יפו, בפני כב' השופטת שרה דותן, ניתן ב- 20/02/2006

 

בקשת רשות לערער כנגד החלטת בית משפט השלום בתל אביב לפיה נתנה למשיבים רשות להתגונן כנגד תביעת הבנק.

 

המשיבים הינם החייבים העיקריים והערבים להלוואה שהובטחה במשכנתא על דירת משיבים 1 ו- 2. משלא נפרעה ההלוואה, נמכרה הדירה בידי כונס נכסים מטעם הבנק, אלא שהסכום שהתקבל לא כיסה את החוב, ונותרה יתרת חוב אשר היא עילת התביעה. במהלך הדיון, תוך כדי בירור הבקשה שהוגשה על ידי משיב 1, הסתבר לבית המשפט כי הגנת כל המשיבים מתייחסת לשתי נקודות בלבד. האחת יתרת החוב הנטענת, והבטחה שניתנה כביכול למשיב 1 על ידי מנהל סניף הבנק ועו"ד שטמר, כי עם מכירת הדירה יראה הבנק בתמורה שתתקבל סילוק מלא של החוב.

 

כב' השופט סבר כי למרות הליקויים שנפלו בבקשה, או ליתר דיוק בהעדר תצהיר של חלק מן המשיבים, יש ליתן רשות להתגונן לכל המשיבים.

 

הכלל הוא, כי לערכאה הדיונית הדנה במתן רשות להתגונן מסור שיקול דעת רחב אם ובאילו תנאים לתת רשות להתגונן, ואין זה מדרכו של בית משפט שלערעור להתערב בשיקולים אלה.

 

הבנק מונה בבקשתו שורה של חריגות מסדרי הדין אשר מצדיקות, להשקפתו, התערבותו של בית משפט זה. למרות שייתכן והיה מקום להורות על הגשת תצהירים של יתר המבקשים, ולא לשמוע את גרסת מבקש 3 ללא תצהיר, יש לזכור שלא כל טעות מצדיקה התערבות של ערכאת הערעור, בעיקר כאשר התוצאה סבירה, ועולה בקנה אחד עם הכללים שנקבעו בפסיקה לעניין רשות להתגונן. אשר על כן, הוחלט לדחות הבקשה.

 

*באדיבות "פקס – בנק" – עיתון פקס לענייני בנקאות, גליון מס' 54 , 10.3.2006, בעריכת עו"ד גלעד נרקיס

 

 

קובץ להורדה
fax bank_issue 54.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון