הודעות דוברות הלשכה

נציב קבילות החיילים סבור שמן הראוי לאפשר גם פניות ממועמדים לשירות ביטחון

20.02.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הנציב התייחס לנושא זה ולנושאים נוספים במהלך ישיבתה האחרונה של ועדת צבא וביטחון ובה סקר בפני חברי הוועדה את פעילות הנציבות ודרכי התנהלותה והשיב לשאלותיהם.

ועדת צבא ובטחון בראשותו של עו"ד אהרון שליין אירחה בישיבתה האחרונה את תא"ל (במיל') אבנר ברזני, נציב קבילות החיילים (נקח"ל) ואת אל"ם עודד פסנזון, ראש המחלקה המשפטית בנציבות. נציב קבילות החיילים סקר בפני חברי הוועדה את פעילות הנציבות ודרכי התנהלותה והשיב לשאלותיהם.

 

הנציב ציין, כי הנציבות זוכה לאמון רב הן מצד רשויות הצבא והן מצד ציבור הפונים. לדבריו, 60% מהתלונות שהוגשו נמצאו מוצדקות. כמו כן אמר, כי דרכי הבירור של הקבילה שונות ומגוונות לפי מהות הקבילה וחומרתה. הנציבות מבקשת התייחסות מהנילון, ולעיתים אף מזמנת אותו לעדות. בקבילות מורכבות אף עורכים עימות בין המתלונן לנילון. גם משך בירור התלונה התקצר.

 

עם זאת, הדגיש הנציב, כי יש מקום לשפר את התמהיל הנוכחי של עובדי הנציבות, באופן שישרתו בה יותר אזרחים, אך הדגיש שאין בכוונתו לעשות זאת באמצעות חוק.

 

בהתייחסו לשאלות הרבות של החברים בנושא היעדרות מהשירות שלא ברשות, הבהיר הנציב, כי בנציבות מתבררות תלונות של נפקדים ועריקים, אם על פי הקבילה נמצא קשר ישיר בין ההיעדרות מהשירות לעוולה הנטענת על ידי הקובל. אם לא נמצא קשר כזה, מתבקש הנעדר מהשירות להתייצב לשירות בטרם יתברר עניינו.

 

הנציב קרא לוועדה לפעול לשינויו של החוק הקיים בנוגע למלש"בים - מועמדים לשירות בטחון. כיום לא ניתן מענה בחוק לקבוצה זו, ובאופן רשמי אין המתגייסים יכולים לפנות לנציבות בתלונה, כאשר דווקא בתהליך הגיוס נמצאו תלונות מוצדקות הראויות לטיפול על ידי הנציבות. יו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת אמור היה להקים ועדת משנה בנושא, אך הדבר טרם יצא אל הפועל בגלל אירועי ההתנתקות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון