הודעות דוברות הלשכה

הלשכה מתנגדת לצמצום אחריות המדינה בתביעות ייצוגיות

07.02.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין מתנגדת להסתייגות המוצעת על ידי נציגי המדינה לפיה יוגבלו עילות התובענה הייצוגית. הלשכה הביעה עמדתה בדיון שנערך היום בועדת חוקה של הכנסת בהצעת חוק בנושא תביעות ייצוגיות.

לדעת הלשכה, המשמעות המעשית של הסתייגות המדינה היא צמצום, עד כדי מניעה, של האפשרות לתבוע את המדינה (ובכלל זה - רשויות שלטון, רשויות מקומיות, גופים ציבוריים ועוד) בתביעה ייצוגית.

 

הלשכה סבורה שכלי התביעה הייצוגית הוא נשקו של "האזרח הקטן" כנגד גופים גדולים וחזקים הפוגעים בו לעיתים מזומנות פגיעה "קטנה" של מספר שקלים בודדים, אשר אין כדאיות לתבוע בגינה. מצידו של הגוף הפוגע, פגיעה זו, כשהיא מוכפלת בקבוצת נפגעים המונה לעיתים עשרות אלפי בני-אדם, שווה סכומי עתק. רק תביעה ייצוגית יכולה להרתיע גופים אלה מפגיעה מכוונת או רשלנית באזרח. גם המדינה פוגעת לעיתים (ולו כתוצאה מזלזול ורשלנות) באזרח באופן הנ"ל. אין להוציא את המדינה, הרשויות המקומיות והגופים הציבוריים מן הכלל בענין זה.

 

בנוסף, הוצאת המדינה ממעגל הנתבעים תפגע קשות באמון הציבור במדינה ומוסדותיה. עצם הידיעה שאותו כלי שיש לאזרח כנגד העוולות מן הסוג המתואר לעיל יעיל רק כנגד גורמים פרטיים, אך אינו קיים כשהמעוול הוא המדינה, וכל זאת באמצעות חקיקה שיזמה המדינה – יוביל לתגובה הטבעית ש"הם שם למעלה יודעים לדאוג לעצמם ולהגן על עצמם", ולאובדן אמון הציבור במדינה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון