הודעות דוברות הלשכה

כ - 3 מיליארד ₪ בשנה מיוצרים כיום בישראל מפשיעה חמורה

18.01.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, עו"ד יהודה שפר, בערב עיון שערך המכון להשתלמות עו"ד של לשכת עורכי הדין לרגל פרסומו של הספר "איסור הלבנת הון להלכה ולמעשה" מאת עורכות הדין יעל גרוסמן ורוני בלקין.

 

בין המשתתפים הרבים באירוע היו גם השופטים נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, אורי גורן, והשופטים המחוזיים עדנה קפלן הגלר, רות לבהר שרון, עמירם בנימיני ודוד גלדשטיין.

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, ברך את השופטים על השתתפותם בערב העיון. לדבריו, הלשכה שמחה על השתתפותם לאחר שהדירו רגליהם מאירועיה בגלל המחלוקת שהיתה, ושאמנם לא נפתרה, אך לפחות נמצאה המסגרת המתאימה לפתור אותה. ראש הלשכה הוסיף, שהלשכה הצליחה למנוע עד כה פגיעה במסגרת חוק איסור הלבנת הון בחיסיון שבין עו"ד ללקוח, המהווה יסוד מיסודות הדמוקרטיה, ובהקשר זה, ציין, שלאחרונה התכנסו 50 ראשי לשכות עוה"ד וקיבלו החלטה משותפת כנגד הניסיון לפגוע בחיסיון.

 

יו"ר המכון להשתלמות של הלשכה, ד"ר יורם דנציגר, ציין שהתופעה, לפיה עו"ד ושופטים שעוסקים בפרקטיקה מוציאים לאור ספרים מקצועיים היא רצויה ומבורכת. חה"כ יצחק הרצוג דבר על חשיבותו של החוק לאיסור הלבנת הון, והדגיש שהיה חשוב להקים סכר נגד הפעילות החתרנית של ארגוני טרור, פשע ושחיתות.

 

יו"ר הרשות, עו"ד יהודה שפר, התייחס להצדקתו של החוק. לדבריו, היום במ"י מייצרים מפשיעה חמורה כ- 3 מיליארד ₪ בשנה. "עקרונית עבריינים תמיד מעדיפים לשבת עוד שנה שנתיים בכלא, ובלבד שלא יחלטו להם את המכונית". עוד הוסיף, שניקיון המערכת הפיננסית הוא ערך בפני עצמו "ראינו מה קרה לבנק קטן שהעלים עין, ובסופו של דבר נעקץ".

 

ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד אביה אלף, ציינה שחובת הדיווח היא לב ליבו של החוק. "למעשה יש התערבות ביחסים בין לקוח לגוף הפיננסי, ומאידך, ישנה חשיבות למלחמה בהון שחור, ורותמים את הגופים הפיננסים להילחם בתופעה.

 

ניצב בדימוס יוסי סדבון, שהנחה את ערב העיון, ציין שהקושי של רשויות אכיפת החוק הוא חוסר היכולת להשתמש בהרשעה בחו"ל בגין עבירת המקור לשם הוכחת עבירת הלבנת הון בישראל, והדבר מחייב את הפרקליטות לייבא את חומר החקירה והעדים לישראל.

 

לדברי עו"ד יעל גרוסמן חוק איסור הלבנת הון הוא בעייתי. החוק מרחיב את מעגלי האחריות הפלילית ומשפיע על כל מי שמסייע לקליטה או להסתרה של רכוש שמקורו בעבירה. עוד הוסיפה, שהחוק קבע חובות דיווח מחמירות והופך את מניעת הדיווח לעבירת הלבנת הון, עבירה שעונש חמור עלול להיות מוטל בגינה. לגבי חובת דיווח של עו"ד על לקוחותיהם, אמרה עו"ד גרוסמן כי "לא ברור כיצד חקיקה שתחייב עו"ד, העוסקים בהשקעות פיננסיות, לזהות היטב את לקוחותיהם, לשמור את מסמכי הזיהוי ובעיקר כאשר מתבצעת פעילות חשודה לדווח לרשות – לא פוגעת בחיסיון".

 

 

רח' החשמונאים 100 (מגדל חשמונאים), קומה 3 תל אביב 67133

טל' 5616550 - 03  פקס 5616551 – 03

machon@israelbar.org.il         www.israelbar.org.il/machon

  

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון