הודעות דוברות הלשכה

יום עיון בנושא: "חילוט והלבנת הון – האם שני צדדים של אותו מטבע?"

22.12.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

צוות איסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד אילת אפיק יקיים יום עיון בנושא: "חילוט והלבנת הון – האם שני צדדים של אותו מטבע?".
יום העיון יערך ביום שני, 2.1.06, בין השעות 15:45 – 19:00 בבית הפרקליט ברח’ דניאל פריש 10, תל אביב.

נושא החילוט עלה לאחרונה לכותרות בפרשת בנק דיסקונט ניו-יורק בו חילטו הרשויות האמריקאיות חשבון בנק השייך לחברה ברזילאית.  בישראל נעשה שימוש נרחב בסמכות זו בפרשת בנק הפועלים סניף הירקון.

 

עו"ד אפיק, שתנחה את יום העיון, תשא דברי פתיחה, עו"ד שוני אלבק, היועץ המשפטי של הרשות לאיסור הלבנת הון, ידבר על חילוט, עו"ד שרון פרידמן, סגן בכיר לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ידבר על סוגי חילוטים ודרכי יישומם על פי חוק איסור הלבנת הון, רו"ח יהודה בר-לב ידבר על הלבנת הון והוכחתה לצרכי חילוט ועו"ד אופיר נריה-כץ תדבר על התמודדות הסנגור בהליכי חילוט.

 

הלבנת הון מוגדרת על פי חוק איסור הלבנת הון כביצוע פעולה בכספים על מנת לטשטש את מקורם ואת קיומם של הכספים, או עשיית פעולה בכספים על מנת לטשטש את זהותו של בעל הכסף. חילוט מוגדר כהליך שמטרתו שלילת הרכוש.

חוק איסור הלבנת הון קובע שאחד האמצעים לאכיפת חוק איסור הלבנת הון הוא חילוט. 

החוק מאפשר הן חילוט אזרחי והן חילוט פלילי. על פי החוק, בנוסף לעונש שנגזר על אדם שהורשע בעבירה מסוג הלבנת הון יחולט רכושו בשווי הרכוש שנעברה בו העבירה, או הרכוש ששימש לביצוע העבירה, או בשווי השכר אותו קיבל בעד ביצוע העבירה.

בנוסף, בסמכות פרקליט מחוז להגיש בקשה לחילוט אזרחי (גם לפני הגשת כתב אישום), אם נוכח, כי הרכוש הושג בעבירה (במישרין או בעקיפין), או שהאדם החשוד בביצוע עבירה אינו נמצא בישראל דרך קבע או שלא ניתן לאתרו.

 

לדברי עו"ד אילת אפיק חוק איסור הלבנת הון הוא חוק דרקוני למדי. על פי החוק כאמור, בסמכות פרקליט מחוז לבקש חילוט אזרחי (אף לפני הגשת כתב אישום) בטענה כי הרכוש הושג בעבירה. כך, החוק מאפשר להעניש את האדם שנחשד בביצוע עבירה עוד לפני שאשמתו הוכחה, ומבלי שקיימת לו היכולת להתגונן כראוי. כמו כן, לדבריה, מדובר בעונש חמור שבעתיים, מאחר שהחילוט נוסף לכל עונש שיינתן מאוחר יותר (אם בכלל) על ידי בית המשפט.
 
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון