הודעות דוברות הלשכה

"חילוקי הדעות בין הלשכה לשופטים הם לגיטימיים, אך לניכור ולנתק אין כל הצדקה"

24.11.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, בטקס לפתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין בירושלים בעקבות היעדרותם של השופטים מהטקס.

בטקס השתתפו למעלה ממאה עו"ד וגם למרות החרם שהכריזה נציגות השופטים, שופטי בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, מרים בן פורת, גבריאל בך, מנחם איילון וטובה שטרסברג-כהן, נציבת תלונות הציבור על שופטים.

 

בפתח הדברים ברך ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, את השופט מצא, חתן פרס הלשכה, על שהסכים לקבל על עצמו לעמוד בראש קרן התרומות של תכנית "שכר מצווה" של הלשכה למתן סיוע וייצוג משפטי למיעוטי אמצעים.

 

ראש הלשכה התריע מפני הסכנה הטמונה בהתקפות על המערכת השיפוטית וקרא להגן על המערכת. ערב הגשת המועמדים לנציגי הלשכה בועדה לבחירת שופטים, תקף ראש הלשכה ניסיונות לא לגיטימיים של פוליטיקאים להתערב בבחירת נציגי המקצוע בועדה, והביע חשש ממעורבות פוליטית רבה מדי במינוי שופטים. ראש הלשכה גם התייחס, בהקשר זה, לביקורת שמשמיעים פוליטיקאים נגד בית המשפט העליון, וללחץ הלא סביר על שופטים לסיים דיונים כאשר אין מספיק שופטים "יעילות כביכול על חשבון הצדק והמשפט", ציין ראש הלשכה.

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, ציינה שבהעדר חוקה בית המשפט העליון הוא המקום שבו נקבעים העקרונות החוקתיים, ולכן יש לחזק את בית המשפט העליון. בהמשך התייחסה השרה לבני לנושאים שבקשה לקדם בתקופת כהונתה הקצרה כשרת משפטים, ביניהם נושא הסיוע המשפטי וקידום דו"ח ועדת גרסטל לרפורמה בהתמחות. לדבריה, בתקציב 2006 ישנה בשורה חשובה לסיוע המשפטי, והכוונה היא להקמת שלוחה לסיוע משפטי בנצרת.

 

עו"ד יגאל ארנון שהעניק את פרס הלשכה לשופט מצא על פעילות יוצאת דופן וראויה לציון בעולם המשפט, ובעיקר בתחומים מרכזיים במשפט לדעת הלשכה: קידום שלטון החוק, שוויון, חירות, סיוע משפטי ותרומה למשפט ולחברה. לדבריו, השופט מצא חרש תלם עמוק בשדה המשפט הישראלי והוציא תחת ידיו הלכות משפטיות חשובות, שבמרכזן ערכי היסוד של הדמוקרטיה הישראלית, האדם, כבודו, חירותו וזכויות היסוד שלו.

 

השופט אליהו מצא הביע צער על היעדרותם של שופטים מהטקס. לדבריו, מאז החליטה נציגות השופטים על תגובתה בעקבות המשוב, הדירו השופטים את רגליהם מארועי הלשכה. "נוצר מצב שיש לחתור לשינויו. גם בעיני המשוב אינו ראוי, אך אף את הניכור של השופטים יש מקום לבקר". השופט מצא קרא לשופטים ועו"ד למצוא נוסחה מוסכמת לסיום הסכסוך. ראש הלשכה ציין בתגובה, שגם מצדה של הלשכה וגם מצדם של השופטים נעשה מאמץ לגשר על הפער, וכי הוא מקווה שהמאמץ יישא פרי.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון