הודעות דוברות הלשכה

"אין ספק שהתנהלות המשטרה בפרשת האחים פריניאן היתה בעייתית"

14.11.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר היום ראש מח"ש, עו"ד הרצל שבירו, במפגש עם הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בהשתתפות כמאה עו"ד העוסקים בתחום הפלילי.

בפתח הדברים סקרה יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, את פעילות הפורום, וציינה כי הוא מטפל בתלונות עו"ד וכן בתלונות נגד שופטים בכל מה שקשור לניהול תיקים פליליים. לדבריה, לאחרונה הועברה לנציבת תלונות הציבור על שופטים תלונה נגד שופט שאיים בהטלת הוצאות על עו"ד, שניהלו לטעמו הליכי סרק. הנציבה מצאה את התלונה מוצדקת והעירה לאותו שופט.

 

עו"ד תורן בקשה את התייחסותו של ראש מח"ש לממצאי דו"ח מבקר המדינה, בין היתר, על כך שחלק ניכר מהתלונות על שימוש בכוח המגיעות למח"ש אינן נחקרות, שמח"ש לא התריעה לפני המשטרה על השיעור הגבוה של התלונות שאינן מטופלות בידיה, שרוב תיקי החקירה שנחקרו במח"ש בשנים 2002 – 2003 נסגרו מחוסר ראיות מספיקות ורק מיעוטם הגיעו לכדי העמדת שוטר לדין פלילי או משמעתי ועוד.

 

ראש מח"ש אמר שקיים קושי אובייקטיבי להגיע למיצוי החקירה בחקירות שוטרים. לדבריו בעבירות שימוש בכוח יש קשר שתיקה בין שוטרים והחקירה צריכה להיות מתוחכמת. בהתייחסו לממצאי דו"ח מבקר המדינה אמר שכ- 50% מהפניות שאינן נחקרות עוסקות בנושאים שאינם בסמכות מח"ש או שאינם מהווים עבירות פליליות שמח"ש מוסמכת לחקור בהן. עוד הוסיף, שחלק אחר של התלונות שאינן נחקרות בייחוד בתחום השימוש בכוח נגנזות לאחר שהמתלוננים, לכאורה, אינם משתפים פעולה בחקירה. בנוסף ציין, שמח"ש מקפידה לעדכן את משטרת ישראל בכל התלונות המתקבלות בין אם הן נחקרות ובין אם לא. לדבריו, יצא הקצף של המבקר על שבמח"ש נסגרים אלפי תיקים. "אף אחד לא שאל אולי זה מוצדק שסגרו. נמצא שכל הסגירות היו מוצדקות אולם הפרסום פגע במחלקה". עוד אמר ראש מח"ש ביחס לדוח המבקר כי "כל שנה מגיעות למבקר למעלה מ- 6,000 תלונות, מחציתן נמצאות כלא מוצדקות, ואיש לא מעביר על כך ביקורת".

 

ראש מח"ש נשאל לגבי חקירת האחים פריניאן וציין שאין ספק שהתנהלות המשטרה בפרשה היתה בעייתית. לדבריו, הוקם צוות לבדיקת הנושא, והוא נדרש לבדוק את האספקט הפלילי, מאחר שנתגלו חשדות נגד איש משטרה, אולם התיק נסגר מחוסר ראיות.

 

ראש מח"ש התייחס לדו"ח בענין ארועי אוקטובר 2000. לדבריו, גדר המחלוקת בין מח"ש לועדת אור היה בשלושה ארועים בהם נהרגו ארבעה אזרחים. "בשני המקרים לא יכולנו לשלול את העובדה שמדובר היה בסכנת חיים. במקרה אחר נשאלה שאלה עובדתית מאיזה טווח נורה כדור גומי". "היות וחקרנו במסגרת הפלילית הגענו למסקנה שיש לסגור את שלושת התיקים מחוסר ראיות. לדבריו, הקצף של מגזרים שונים שיצא על ממצאי הדו"ח היה מבחינה מסוימת בצדק, שהרי כיצד יכול להיות שנהרגו 13 אזרחים ולא הוגש כתב אישום. אולם, המבחן היחידי הוא אם ניתן לאסוף ראיות.

 

ראש מח"ש התייחס לאזרוח מח"ש וציין שהתלות במשטרת ישראל לא בריאה לאורך שנים והתהליך צריך להיות בכיוון של התנתקות. לדבריו, הוא מניח שבתוך חודשים ספורים תהיה מתכונת מוכנה של תהליך האיזרוח.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון