הודעות דוברות הלשכה

"החוק בארץ הוא צחוק. כדאי להיות עבריין"

12.11.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר שר התחבורה, מאיר שטרית, במפגש שנערך ביום חמישי האחרון בלשכת עורכי הדין בהשתתפות עשרות עורכי דין.

לדברי השר שטרית אכיפת החוק במדינת ישראל רחוקה מהרמה הנדרשת. "אני מדבר על כל התחומים: האלימות הפראית, הבנייה הבלתי חוקית, אי תשלום מיסים, הקמת מפעלים מזהמים". שטרית תקף בעיקר את האכיפה בנושא עבירות בנייה וציין שישנם 70 אלף בניינים שהוקמו ללא רישיון.

 

השר שטרית הצר על כך שלא סיים את הטיפול בחוק ההוצאה לפועל והתקנות. לדבריו, מדינת ישראל היא גן עדן לחייבים "אנשים יכולים לנסוע במרצדס ולבלות בחו"ל, ומי שהם חייבים לו כסף פושט את הרגל". עוד הוסיף ש"ישנם 2 מיליון תיקים פתוחים והצטברו חובות של 2 טריליון ₪ בהוצאה לפועל".

 

יו"ר ועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין, עו"ד שי גלעד, התייחס להצעת החוק הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים המובאת לאישור הכנסת. לדבריו, הצעת החוק חוטאת בשלושה היבטים. "היא ממלטת את ראש הממשלה מאחריות אישית שהוטלה עליו בחוק המאבק הלאומי בתאונות הדרכים על ידי ביטולו של חוק זה במסגרת ההצעה. הצעת החוק ממליכה יו"ר בלתי מעורער לראשות מבלי כמעט יכולת מעשית להעבירו מתפקידו במקרה הצורך, וכן מטילה מעמסה כספית של 390 מיליון ₪ בשנה רק על קומץ אזרחים".

 

השר שטרית ציין שכשר התחבורה אחד הנושאים העיקריים המציקים לו הם תאונות הדרכים. לדבריו, המצב שבו 500 איש נהרגים מדי שנה ו- 3,500 פצועים מתאונות דרכים הוא מצב בלתי נסבל. השר שטרית ציין שהצעת החוק אמנם מסירה את האחריות מראש הממשלה, אולם הוא כשר תחבורה נושא באחריות אישית. עוד ציין, שהרשות שתוקם על פי הצעת החוק תהיה עצמאית ותקציבה ימומן על ידי גבייה בשיעור 10% מדמי ביטוח חובה. "האזרח אמנם ישלם את התוספת לביטוח, אבל אם נצליח להוריד את מספר התאונות נחזיר את הכסף לציבור".

 

עו"ד ישראל שמעוני, סגן ראש הלשכה, שהנחה את המפגש, התייחס להצעת חוק הבוררות שאותה הוא מקדם. לדבריו, חוק הבוררות הוא חוק דרקוני, מאחר שלא ניתן לערער על פסק הבורר. "על פי ההצעה החדשה שזכתה לתמיכה של גורמים במערכת המשפט, הצדדים יכולים לקבוע בהסכם הבוררות שניתן לערער על פסק הבורר. ההחלטה בערעור תהיה סופית ותחייב את בעלי הדין כמעשה בית דין", ציין עו"ד שמעוני. עוד הוסיף, שהצעת החוק תחסוך תיקים רבים להתדיינות בבית משפט.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון