הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה ביום עיון בנושא חוק איסור הלבנת הון: "נאבק בניסיון להפוך סניגור לחלק מזרועות החקירה"

30.10.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, ביום עיון שנערך ביוזמת צוות איסור הלבנת הון בראשות עו"ד איילת אפיק. יום העיון עסק בנושא חוק איסור הלבנת הון: מגמות והשלכות על עורכי הדין, והשתתפו בו למעלה מ- 200 עו"ד.

בפתח יום העיון אמר ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, שהלשכה תומכת במאבק בהלבנת הון ובמיוחד בהקשר של זנות, סמים, טרור ופשיעה בינלאומית. "אנו רואים בהלבנת הון תופעה קשה ומסוכנת מאוד ועל הדין להחמיר עם יוצרי ההון ומלביניו" ציין ראש הלשכה.

 

יחד עם זאת, הוסיף ראש הלשכה, הלשכה מתנגדת להצעת הרשות לאיסור הלבנת הון לחייב עו"ד למסור מידע על לקוחותיהם. "חיוב עורכי הדין לדווח על כל חשד להלבנת הון על ידי לקוחותיהם, הוא הפרה בוטה של החיסיון, ותפקידה של הלשכה לשמור על החיסיון. "נאבק ככל יכולתנו בניסיון להפוך סניגור לחלק מזרועות החקירה. ניתן ידינו למאבק בהלבנת הון מבלי לפגוע בזכויות האדם", ציין ראש הלשכה.

 

ראש הלשכה התייחס בהקשר זה למאבקו של עו"ד ד"ר דיויד וינר ז"ל לשמירה על החיסיון, ותקף את חוקרי המשטרה, שספרו לד"ר וינר ז"ל, כי החיסיון במקרה שלו הוסר. "החיסיון הוא מוחלט ולא ניתן להסירו", ציין ראש הלשכה.

 

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, עו"ד יהודה שפר, דבר על הכללים החדשים של ארגון FATF (ארגון בינלאומי למלחמה בהלבנת הון ובמימון הטרור), וכן על מגמות לשינויים בחוק איסור הלבנת הון והשלכותיהם על עורכי הדין בישראל. לדבריו, חובות הזיהוי והדיווח הם כלי חשוב להגנה מפני הלבנת הון, "קיום החובות יעודדו השקעות בישראל, וכן ימנעו סנקציות והפעלת לחץ בינלאומי".

יחד עם זאת, הסכים עו"ד שפר שהטלת חובות הדיווח יערימו קשיים בניהול הסיכונים של עו"ד, ובנוסף מעלות שאלות משפטיות מורכבות שמן הראוי לפתור אותן.

 

בהמשך עו"ד דנה עמית, היועצת המשפטית של היחידה הארצית לחקירות פשעים חמורים ובינלאומיים, דברה על התמודדותה של משטרת ישראל עם חוק איסור הלבנת הון, עו"ד יעל גרוסמן, דברה על הקשיים בהגנה משפטית על נאשמים על פי חוק איסור הלבנת הון, ועו"ד שוני אלבק, היועץ המשפטי של הרשות לאיסור הלבנת הון דבר על הדרכים שבהן ניתן לקיים את החוק וגם לשמור את חובת הנאמנות ללקוח. בהמשך יערך דיון בהשתתפות הקהל.

 

עו"ד איילת אפיק, שהנחתה את יום העיון ציינה שכתוצאה מהחלת חובות הדיווח על עוה"ד לגבי לקוחותיהם ייווצר שוק אפור או אף שחור של ייעוץ משפטי – אנשים יפנו ל"יועצים משפטיים" שאינם עורכי דין על מנת להימנע מהצורך לדווח או שעורכי הדין לא ידווחו על מנת לשרוד. ודאי שלשכת עורכי הדין אינה יכולה לתת ידה למצב כזה של זילות המקצוע וירידת ערכו בעיני הציבור".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון