מאמרים וכתבות

הלשכה תיאבק בהצעות לחקיקה שתחייב עורכי דין לדווח על לקוחותיהם

24.09.2005

עו"ד ליעד לק - מרכז צוות איסור הלבנת הון שליד הועד המרכזי

לשכת עורכי הדין הודיעה כי תיאבק בהצעות לתיקוני חקיקה מטעם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור (להלן – "הרשות") שמטרתן חיוב עורכי דין לדווח לרשויות על לקוחותיהם ועל "פעולות חשודות", שנעשות בשם הלקוח או עבורו בעסקה פיננסית.

חוק איסור הלבנת הון התקבל בשנת 2000 לאחר דיונים ממושכים בכנסת. החוק עיגן את האיזונים והבלמים שנועדו לשמור על הציבור מחד ולאפשר מאבק בהלבנת הון ובמימון הטרור מצד שני. לשכת עורכי הדין תומכת במאבק בהלבנת הון ובמיוחד בהקשר של סמים, טרור ופשיעה בינלאומית.

 

הרשות מצידה, מעוניינת להרחיב את סמכויותיה ולאמץ בחקיקה את המלצות ה- FATF שהינו ארגון בינלאומי למלחמה בהלבנת הון ובמימון טרור. המלצות, אשר אם יתקבלו, יאלצו עורכי דין לדווח על לקוחותיהם כאשר אלו באים להתייעץ איתם על פעולותיהם ועל מידת החוקיות של הפעולות הללו. לפי ההמלצות, עורכי דין יחויבו למסור פרטים שנגבו מהלקוח בהליך של "הכר את הלקוח" כפי שנדרש כיום על ידי הבנקים. במידה והמידע "אינו מספק" יידרש עורך הדין לנהל חקירה עצמאית.

 

עו"ד אילת אפיק, המשמשת כיו"ר צוות איסור הלבנת הון של הלשכה ועוסקת בדיני איסור הלבנת הון ואשר שימשה עד לאחרונה ביחידה הבינלאומית (יאחב"ל) של המשטרה ציינה שקבלת הצעות הרשות הינה יישום למעשה של "חזון האח הגדול" של ג'ורג' אורוול.

 

צוות איסור הלבנת הון מצא כי כוונת הרשות לחייב עורכי דין לדווח על כל חשד להלבנת הון על ידי לקוחותיהם. דבר זה יגרום לא רק להפרה בוטה של חיסיון עורך דין לקוח המוקנה ללקוחו של עורך הדין אלא גם לכך שעורכי הדין יחויבו להלשין על לקוחותיהם, כדי להגן על עצמם.  משמעות הדבר היא, שעורכי הדין ישמשו בפועל זרוע מודיעין של המשטרה והרשות להלבנת הון והציבור עלול לפנות ל"יועצים משפטיים" שאינם עורכי דין על מנת לחמוק מחובת הדיווח של עורכי הדין.

 

הצוות מדגיש כי המצב החוקי הקיים היום מספק את האיזונים הדרושים בין הצורך להלחם בפשיעה לבין הצורך בחסיון ביחסים שבין עורך-דין ללקוח, ולכן אין מקום לשינויים החמורים המוצעים. על פי הדין הקיים - עורך דין המשתף  פעולה עם הלקוח, הינו עבריין, לא נהנה מכל חסיון וניתן להעמידו לדין.

 

נייר העמדה המפורט של צוות איסור הלבנת הון  (רצ"ב) אושר בישיבת הועד המרכזי של הלשכה.

 

קישורים
קובץ להורדה
money laundry commity opinion_full text.doc
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון