הודעות דוברות הלשכה

"התקשורת אמנם פועלת לחטא את מערכת המשפט, אולם היא גם עלולה להחטיא"

01.08.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, בהשתלמות סופשבוע באילת במלון הולידיי אין קראון פלאזה ובמלון המלך שלמה. בהשתלמות, שערכה הועדה הארצית לעורכי דין צעירים בלשכה בראשות עו"ד דורון ברזילי, השתתפו מאות עורכי דין צעירים ובני משפחותיהם.

עו"ד דורון ברזילי ציין בראשית הדברים, שההשתלמות מהווה נדבך נוסף בפעילות נמרצת וענפה של הועדה למען עורכי הדין הצעירים – פעילות למימוש המטרות המרכזיות, שהציבה בתחילת הקדנציה, לסייע בשיפור הרמה המקצועית של עוה"ד, ולהדק את הקשר בין עורכי הדין הצעירים ללשכה ובינם לבין עצמם.

 

מושב הפתיחה של ההשתלמות עסק בנושא יחסי עו"ד ותקשורת מאחורי הקלעים. בפתח המושב ציינה דוברת הלשכה, עו"ד שמרית רגב, שלתקשורת יש כוח רב ולכן צריך לדעת איך להתנהל מול התקשורת.

 

עו"ד רחל תורן ציינה, שהתקשורת טובה מאוד לעורכי הדין ורעה ללקוחות. לדבריה, גם אם התקשורת יכולה להועיל ללקוחות, היא לא עושה זאת, לא בכוונת זדון אלא מכיוון שאין לזה "רייטינג". עו"ד תורן ציינה שכשם שתקשורת עשויה לחטא את מערכת המשפט, היא גם עלולה להחטיא, וציינה כדוגמא את פרשת "הסוס הטרויאני" שבה, לטענתה, גרמה התקשורת נזק לנאשמים.

 

עו"ד יורי גיא-רון, חבר הועד המרכזי של הלשכה, חלק על קביעתה הגורפת של עו"ד תורן, לפיה התקשורת תמיד טובה לעוה"ד ורעה ללקוחות. לדבריו, הדבר נכון תמיד בדיני המשפחה, כמעט תמיד בדין הפלילי, אולם במשפט האזרחי זה תלוי. עו"ד גיא-רון התייחס לתפקיד התקשורת כמסייעת וחוקרת, ואף הציע לקיים אמנה בין כתבים לקביעת סדר יום חדש, שיתן ביטוי לנושאים החשובים.

 

צביקה ברוט, הכתב המשפטי של ידיעות אחרונות, ציין שעו"ד שיודע לעבוד טוב עם תקשורת הוא זה שיודע לשמור על דרך המלך בין האינטרס שלו לאינטרס של הלקוח. לעניין פרשת "הסוס הטרויאני", ציין ברוט שהתקשורת, כאשר סיקרה את הנושא, לא חשבה אם זה טוב או רע לנאשמים. הוא ציין שסדר הערכים של התקשורת שונה מסדר הערכים הציבורי. 3 הקריטריונים לפרסום ידיעה הם אם הידיעה היא חדשה, חשובה ומעניינת. עו"ד משה כהן, הכתב המשפטי של מעריב, לא הסכים עם הטענה בענין הקריטריונים לפרסום ידיעה, וציין שהיום סדר החשיבות לפרסום ידיעה הוא אם ידיעה היא מעניינת, חדשה וחשובה. עוד הוסיף, שמשהו קרה לתקשורת בשנים האחרונות מאחר שהתפתחה בקצב מואץ בזכות האינטרנט, וחלה ירידה בסטנדרטים. לדבריו, העיתונים הגדולים לא יכולים להתייחס למה שחשוב מכיוון שזה לא מה שהקהל רוצה. כמו כן, השיקולים מתי ואיזו ידיעה תיכנס לעיתון, לא תמיד כוללים את חשיבות הנושא ותלויים בגורמים השונים בתוך מערכת העיתון. שני הכתבים המליצו לעו"ד אשר רוצים לפרסם ידיעה, ליצור עימם קשר.

 

ביום השני של ההשתלמות, נשמעו הרצאות של עו"ד יורם סגי-זקס בנושא "רזי המשפט - עצות להופעה מוצלחת בבית המשפט" ושל עו"ד ירון בן-דוד בנושא "ניהול משא ומתן משפטי - עצות מעשיות".

 

עו"ד יורם סגי-זקס המליץ לעוה"ד להשתמש בפחד ובהתרגשות מהופעה בבתי משפט, כ"דלק" לטיעון, ובו זמנית – להיות משוחררים. עוד המליץ עו"ד סגי-זקס לעוה"ד שתהיה טביעת אצבע ייחודית שלהם בטיעון. בהתייחסו לשלב החקירה הנגדית, ציין עו"ד סגי-זקס שמטרתה היא לא רק לקעקע את עדותו של הנחקר, אלא גם להוציא מהנחקר ראיות חיוביות לטובת הלקוח אותו מייצגים. בחקירה עצמה ישנם מספר שלבים: שלב האבחון – לשמוע את העד, לחוש אותו; שלב שאלות הגישוש – לדעת אם העד אתכם או נגדכם; בחקירה עצמה, כאמור, לפני שתוקפים, ישנה אינפורמציה שניתן לקבל מהעד בהסכמה.

 

עו"ד סגי-זקס הזהיר את עורכי הדין מפני שאילת שאלות מיותרות. הוא ציין עוד שהוא חולק על האמירה הגורפת שאין לשאול שאלה שלא יודעים עליה את התשובה, וציין שבמקרים מסוימים ניתן לעשות זאת, אולם לפני כן – יש לשאול שאלות גישוש.

 

לדברי עו"ד ירון בן דוד, המשמש גם כמגשר, ציבור עורכי הדין מצוי כל העת במשא ומתן – לא רק בתחום המשפטי אלא בכל תחום. לדבריו, מו"מ הוא לא רק "תן וקח, אלא גם ניסיון להשפיע על אחר לעשות משהו או להימנע מלעשותו". עוד ציין, שמו"מ מתחיל מהשלב בו פוגשים את הלקוח. לדבריו, הכלל הראשון, בהקשר זה, הוא שבהכנה למו"מ צריך לקבל את המידע המקסימלי על הלקוח והצרכים שלו, וכן לקבל דרך הלקוח את המידע המקסימלי על הצד השני. עו"ד בן דוד הוסיף, שיש לתת את הדעת גם לשאלה מתי להיכנס למו"מ. לדבריו, לא פעם כדאי לקיים מו"מ בשלב של חוסר ודאות משפטית. הוא המליץ עוד שבמהלך המו"מ עצמו, יש להשאיר את הלקוח כל הזמן מעורב.

 

בנוסף להרצאות, נערכה הופעה של אומן הסטנד-אפ שלום אסייג, והתקיים הפנינג ענק על החוף, שכלל פינות תרפיה, מזנון עשיר, מוסיקה, ריקודים ועוד.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון