הודעות דוברות הלשכה

"על התביעה הכללית ובתי המשפט לפעול בריסון באכיפת החוק נגד סרבני מצפון"

13.07.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר היום ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, ביום עיון שערכה הלשכה בכנסת בשיתוף ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת בנושא גבולות המחאה הציבורית.

ראש הלשכה ביקר את ההבחנה שערך בג"צ בין סרבנות מצפון כללית לסלקטיבית. לדבריו, מצפון הוא מצפון. "אי ציות מטעמי מצפון – בין אם כללי ובין אם ספציפי – ראוי שיזכה להתחשבות מצידה של חברה דמוקרטית המעמידה את האוטונומיה של היחיד במרכז הווייתה". עוד הוסיף, שבעת אכיפת החוק נגד סרבנים יש להביא בחשבון גורמים נוספים. "יש להחמיר עם חיילים ועובדי ציבור ובמיוחד עם עובדי ציבור שלהם עומדת האפשרות להתפטר. כמו כן, יש להביא בחשבון אם אי הציות כרוך במחדל או במעשה, בפעולה פוגענית בנפש או ברכוש של אדם. יש להתחשב בהיקף התופעה. כאשר מדובר בתופעה רחבה יש לנקוט אמצעים חריפים יותר. יש להבדיל בין דיבורים למעשים ולגלות סבלנות כמעט מוחלטת לדיבורים". עוד ציין, שכמה מהצהרות שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה שאין מעצרים דלוקס, וכן שעצורים לא יורשו לעשות בחינות בגרות לא היו במקומן.

 

יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, חה"כ ר'אלב מג'אדלה, ציין שגורמי המשטרה פועלים באופן שונה בשני מקרים דומים וכאשר מדובר בחוק אחד.

 

לדברי ד"ר יורם דנציגר, יו"ר המכון להשתלמות של הלשכה, שהנחה את המושב, ברגע שמנהיג דתי רואה בהחלטות שהתקבלו בהליך דמוקרטי תקין מרידה במלכות ישראל, מדובר בשסע בחברה והוא מקווה שהמצב לא יגיע לכדי אנרכיה.

 

לדברי עו"ד יהושע למברגר, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פלילים, עד כה נעצרו במסגרת המהומות לקראת תכנית ההינתקות 952 איש, מתוכם 450 קטינים. הוגשו 359 כתבי אישום מתוכם 140 נגד קטינים. כיום עצורים 52 איש, רובם לצרכי חקירה. עו"ד למברגר ציין, שהאנשים המארגנים את ההפגנות הבלתי חוקיות מתוך מטרה לסכל החלטה חוקית עוברים עבירת המרדה.

 

השופט (בדימוס) אורי שטרוזמן מחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, תקף את בית המשפט העליון. לדבריו, בג"צ לא פסל את החלטת היועץ המשפטי לסגור את התיק נגד ראש הממשלה בפרשת האי היווני מחשש שהעמדה לדין של ראש הממשלה תביא לשינויים בסדרי השלטון. עוד ציין, שמחאה יכולה להגיע כדי מרי אזרחי ובלבד שלא תגיע לכדי אלימות.

 

עו"ד טליה ששון, לשעבר מנהלת מחלקת תפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, ציינה שהקריאה לאנשים במטרה להפר את החוק היא התנהגות כוחנית, השוברת את מעשה הדמוקרטיה. לדבריה, הסרבנות הנוכחית תהווה לגיטימציה לסרבני השמאל לא לשרת בשטחים לאחר ההינתקות.

 

לדברי עו"ד נפתלי ורצברגר ישנו מרחק בין הרטוריקה הסבלנית של היועמ"ש לבין המספרים. "שמענו שיש 450 כתבי אישום משני ארועים רחבי היקף. רוב האנשים מואשמים במשפט פלילי על עבירות של התקהלות אסורה, לא על אלימות ולא על תקיפת שוטרים". "המערכת צריכה להיות יותר סובלנית ולאפשר הפגנות. הגבול הוא אלימות. חסימת כבישים נמצאת קרוב מאוד לגבול".

 

לדברי פרופ' מרדכי קרמניצר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, למרות המחויבות לחוק, אם המתיישבים יפרו את חוק הפינוי על ידי זה שלא יצאו מבתיהם ויגרמו לכך שיצטרכו לשאת אותם על כפיים, בנסיבות הענין נצטרך להמליץ לא לנקוט בצעדים משפטיים כלשהם כלפי התנהגות מהסוג הזה.

 

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח ציין, שיש לגלות זהירות באכיפת החוק כלפי מי שהפר חוק אגב מחאה. חה"כ זהבה גלאון ציינה שכאשר רבנים מסיתים אין מדובר בחופש הביטוי אלא בחופש השיסוי, ומדיניות של ריסון והבלגה היא למעשה הפגנת ריפיון וחולשה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון