הודעות דוברות הלשכה

"במדינת ישראל עוצרים מהר מדי ויותר מדי"

05.07.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר עו"ד ששי גז ביום עיון בנושא "מעצרים ללא מעצורים" שערך צוות המעצרים של הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בראשותו של עו"ד יורם סגי-זקס ובהשתתפות עשרות עורכי דין.

יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, עו"ד רחל תורן, ציינה בפתח הדברים שלעורכי דין רבים העוסקים בתחום הפלילי יש תחושה שכמות המעצרים במדינה היא מעט מוגזמת. עוד ציינה, שקיימת תחושה שהמעצר הוא כלי להפעלת לחץ על נחקרים, בעיקר על אלה שלא משתפים פעולה.

 

עו"ד יורם סגי-זקס, שהנחה את יום העיון, הציג בפני קהל המשתתפים נתונים מהם עולה שעם החלת חוק המעצרים החדש בשנת 97', עמדה כמות המעצרים על 33,235 - נתון המהווה ירידה דרמטית לעומת שנת 96'. הירידה הוסברה ע"י מ"י בכך שחוק המעצרים נכנס לתוקף. עם זאת, ציין עו"ד סגי זקס שעפ"י הנתונים הסטטיסטיים, החל משנת 97' חלה עלייה הדרגתית בכמות המעצרים שבוצעה מדי שנה, כך שבשנת 2004 בוצעו 47,850 מעצרים. זאת, בעוד שבמקביל לא חלה בין השנים 97' ל- 04' עליה בפשיעה המדווחת.

 

ראש יחידת החקירות באגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, תנ"צ ג'קי בריי, ציין לעומת זאת שהעלייה בכמות המעצרים היא לא דרסטית, והוסיף שבשנים האחרונות חלה עלייה באיכות החקירה. כך למשל, מסר תנ"צ בריי שמסך כל העצורים בשנת 2004, הוגשו כנגד 57% כתבי אישום, נתון המהווה עליה משמעותית. עוד ציין תנ"צ בריי, שמכלל התיקים שנחקרו בשנת 2004 היו עצורים רק 22%, דהיינו כמעט 80% לא נעצרו.

 

עו"ד ששי גז, ותיק ומנוסה בתחום הפלילי, ציין שישנה עילת מעצר אחת שאינה כתובה והיא שקל הרבה יותר לחקור מי ש"בילה" בבית מעצר, לעומת מי שבא מהבית. עו"ד גז אף תקף את שיטת הדו"חות החסויים המוגשים לבתי המשפט ע"י המשטרה בשלבי המעצר, וטען שנעשה בדו"חות שימוש כדי למנוע הגנה ראויה בבית המשפט.

 

עו"ד זמירה גולדנר מפרקליטות מחוז המרכז וחברת הועד המרכזי של הלשכה, ציינה שבעוד שבעבר היו קטינים מעורבים בעבירות כגון רכוש, סמים וכד', הרי שכיום הקטינים מעורבים בעבירות של "גדולים" כגון אונס, רצח, הריגה וכד', ולכן זה בלתי נמנע שיזכו לאותו טיפול מכביד ומחמיר. עו"ד גולדנר טענה שכאשר מוצגת סטטיסטיקה של עלייה במעצרים, חשוב לזכור שחלה הסלמה בפשיעה החמורה.

 

עו"ד דליה חלק, סנגורית ציבורית מחוז הדרום, השוותה את המצב בארץ למצב בארה"ב והדגישה שבארה"ב אין מעצר ימים שכן שם, קודם אוספים את הראיות בחקירה סמויה, ורק כאשר נאסף חומר ראיות מספיק, מוגש כתב אישום ולעיתים מוגשת בקשה למעצר עד תום ההליכים. בהמשך תקפה עו"ד חלק החלטת מעצר שניתנה לאחרונה בבית המשפט העליון בנוגע למעצר ילדים פעילי הימין, בטענה שמדובר בנאום פוליטי ואין בהחלטה כל קשר לחוק המעצרים.

 

עו"ד אביגדור פלדמן, תקף בצורה חריפה את מדיניות המעצרים בארץ וטען שאכן יש כיום גאות בפשיעה, אולם המעצר ואחריו המאסר אינם מהווים פתרון. בהמשך דבריו התייחס עו"ד פלדמן לעניין הפיצויים בגין מעצרי שווא ואמר, שהקמצנות שבה בתי המשפט מפצים את מי שנעצר מעצר שווא מעידה על אטימות מוחלטת לנושא. עוד תקף עו"ד פלדמן את העובדה שמי שזוכה מחמת הספק, אינו זוכה לקבל פיצויים בגין מעצר שווא.

 

את הערב חתמה הסנגורית הצבאית הראשית, אל"מ אורנה דוד, שעמדה על ההבדלים בהליכי המעצר ובעילות המעצר בין המערכת האזרחית למערכת הצבאית.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון