הודעות דוברות הלשכה

"על בתי המשפט לפעול לקיצור ההליכים המשפטיים"

22.06.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה שרת המשפטים, ציפי לבני, בארוחה חגיגית שהתקיימה לכבוד תכנית "שכר מצווה" למתן סיוע וייצוג משפטי למיעוטי אמצעים בהתנדבות (פרו בונו) במהלך הכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת.

שרת המשפטים הביעה הערכתה למתנדבים בתכנית "שכר מצווה". בהתייחסה לתכנית ההינתקות ציינה שמתנגדי התכנית מסתכלים בצורה אחרת על מערכת המשפט. לדבריה, בתקופה האחרונה, נעשתה דה-לגיטימציה למוסדות המדינה, וההסכמה לשלם את המחיר על הפרת החוק, אינה חלק מכללי הדמוקרטיה. עוד הוסיפה, שעל כולנו מוטלת החובה לקיים את החוק, גם אם איננו מסכימים לו. וציינה שהיא מודאגת מהיום שאחרי ביצוע תכנית ההתנתקות, כיוון שעל החברה הישראלית להמשיך ולהתקיים כחברה אחת.

 

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, ציין בפתח הדברים שאמנם גזר על עצמו להימנע מקבלת תפקידים לאחר פרישתו מביהמ"ש העליון, אולם הוא נענה לבקשת לשכת עורכי הדין לעמוד בראש קרן התרומות לתכנית "שכר מצווה". לדבריו, הנפגעים העיקריים הם חסרי האמצעים הזקוקים לסיוע משפטי במשפטים אזרחיים. הש' מצא שיבח את הלשכה על הקמת התכנית, וקרא לעורכי הדין לתרום לה מזמנם ומכספם.

 

ח"כ מיכאל איתן ציין שתמך בעבר בקיצוץ שכר הטרחה של עורכי הדין בלשכה לסיוע משפטי ובסנגוריה הציבורית, במסגרת "הקיצוצים של ביבי", כהגדרתו. אולם כיום, כאשר המצב הכלכלי השתפר, הוא תומך בהעלאת שכר הטרחה של אותם עורכי דין. ח"כ איתן תקף את הפרסומים בעיתון "מעריב", הרואים במרכז הליכוד כ"שיא השחיתות", ואמר שהשחיתות נמצאת בכל שכבות החברה. עוד הוסיף ח"כ איתן, שעל שרת המשפטים להסביר את המינויים הפסולים שנערכו במערכת המשפט, ע"פ דו"ח מבקר המדינה. ח"כ איתן ציין כי לדעתו מבקר המדינה, מיכאל לינדשטראוס, שנבחר לאחרונה, לא יוכל להעביר ביקורת על מינויים של קרובי משפחה, כיוון שמינה את ביתו לרשמת בית המשפט.

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן ציין שהתכנית "שכר מצווה" פועלת למעלה משלוש שנים, ומעניקה סיוע משפטי בהתנדבות למיעוטי אמצעים (פרו-בונו). לדבריו, לעורכי הדין ישנה שליחות להגן על שלטון החוק. בנוסף, על עורכי הדין מוטלת החובה לאפשר את הנגישות למע' המשפט. ראש הלשכה הדגיש שהתכנית סייעה בשלוש השנים האחרונות לכ- 6000 איש. עוד הוסיף שבמדינות שונות בעולם, חלה על עורכי הדין חובה להעניק שירותים משפטיים פרו-בונו. על עורכי הדין בישראל אין חובה כזו, אולם רבים מעורכי הדין מתנדבים לתכנית. פעילות התכנית הורחבה בזמן האחרון לדרום הארץ, ונפתחו תחנות בשדרות ובקרית גת. התכנית מפעילה קו טלפון בו ניתן מענה לבעיות משפטיות. עד היום פנו כ- 7000 איש לקו טלפון זה.

 

לדברי עו"ד יגאל ארנון, יו"ר התכנית, אין קיום לחברה ללא חוק וללא עשיית משפט. לדבריו, עורכי הדין הנותנים את הסיוע המשפטי במסגרת תכנית "שכר מצווה", נהנים מסיפוק עצום. עו"ד ארנון קרא לעורכי הדין לתרום מכספם לקרן שהוקמה לאיסוף תרומות לתכנית "שכר מצווה", והוסיף שהוא יהיה ראשון התורמים, ומשרדו תורם 100,000 ₪.

 

עו"ד שחר ולנר, יו"ר (משותף) של התכנית ויו"ר הועדה לסיוע משפטי בלשכה, ציין שהזכות לסיוע משפטי היא הזכות הבסיסית של כל אדם. לדבריו, תכנית שכר מצוה מהווה טיפה בים. עו"ד ולנר הוסיף שלמרות שהמחוקק קבע שיש להעניק לחסרי האמצעים סיוע משפטי, בפועל, לאור הסכומים המשולמים לעו"ד ע"י המדינה, לא ניתן לחסרי האמצעים סיוע משפטי ראוי. עו"ד ולנר קרא לשרת המשפטים להגדיל את התקציבים לסיוע המשפטי הממלכתי.

 

במהלך הארוע נשמעה עדות מרגשת של הגב' צילה באזוב, שקיבלה סיוע ממתנדבי תכנית "שכר מצווה". הגב' באזוב סיפרה שבנותיה הקטינות נתבעו ע"י חברת "דן", ונדרשו לשלם לחברה סכום של 100,000 ₪, בעקבות תאונה בה נהרג אביהן. לדבריה, לא היתה זכאית לקבל סיוע משפטי מהלשכה לסיוע משפטי. והופנתה לעו"ד יורם פלץ, המתנדב בתכנית, שסייע לה והכין עבור בנותיה כתב הגנה, ובעזרתו הביא למחיקת התביעה כנגד בנותיה.

 

בסיום הדברים, חולק מגן הוקרה לעו"ד יורם פלץ, בהוקרה על הסיוע שהעניק לגב' צילה באזוב. מגן הוקרה נוסף ניתן לעו"ד איתן עוזר על פעילותו המבורכת בתכנית "שכר מצווה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון