הודעות דוברות הלשכה

היועצת משפטית של המוסד לביטוח לאומי בכנס השנתי: "חוק הביטוח הלאומי הוא חוק מורכב וחייבים להתאימו בכל עת לחברה שמשתנה"

08.06.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה היועצת המשפטית של המוסד לביטוח לאומי, עו"ד רות הורן, במושב שעסק בעיוותים בדיני הביטוח הלאומי בכנס לשכת עורכי הדין באילת בהשתתפות כ- 2,500 עו"ד ובני משפחותיהם.

רותי סיני, כתבת עיתון "הארץ", שהנחתה את המושב ציינה, שהמוסד לביטוח לאומי (המל"ל) עבר תהליך של משפטיזציה. בתחילה היה המל"ל כלי חשוב במדינת הרווחה שהתבסס על עקרונות וערכים. לדבריה, היום הכל התהפך בעקבות השימוש הרב במערכת המשפט והחוק.

 

עו"ד שלומי פרידמן דיבר על חוסר השוויון בקצבאות המל"ל. לדבריו, לפני שהגיש בג"צ בנושא, ובטרם שונה החוק, גבר שהיה מבקש לחלוק עם אשתו את חופשת הלידה, היה מקבל רק 40% מדמי הלידה שאשתו זכאית לקבל. "דבר זה לא היה רק לא שוויוני כלפי הגבר, אלא למעשה לא אפשר לאישה ליהנות מהפריבילגיה של חלוקת הנטל עם בעלה". עוד הוסיף, שאי שוויון אחר ניכר בנושא קצבת השארים. כאשר גבר נפטר, אשתו זכאית לקצבת שארים, אך אם האישה נפטרה, הגבר לא זכאי לאותה קצבה. "המעניין הוא שלאחר המלצת היועמ"ש מהחודשים האחרונים לאפשר לגבר הומוסקסואלי לקבל קצבת שארים של בן זוגו, למעשה קיימת היום אפליה לטובת הגבר ההומוסקסואל לעומת הגבר ההטרוסקסואל".

 

עו"ד רות הורן הסבירה שמערכת של ביטוח סוציאלי מנסה להתערב בחלוקת העושר בחברה. "החוק הוא מורכב, וחייבים לתקן אותו כל העת, כדי להתאים אותו לחברה המשתנה", ציינה. עוד הוסיפה לענין קצבאות השארים, עליו דיבר עו"ד פרידמן, שמדובר בנושא תלוי ועומד בביהמ"ש העליון, וציינה בהקשר זה, שלעתים יש לנקוט באי-שוויון כדי להגיע לשוויון בסופו של יום.

 

עו"ד שמעון (ארז) בלום, מנהל התכנית לעזרה משפטית בקהילה במכללה האקדמית "ספיר" ליד שדרות, אמר שהמשפט מתחיל אצל הפקיד והרבה פעמים הוא גם מסתיים שם. לפקידי המל"ל יש שק"ד מעין שיפוטי. עו"ד בלום הסביר שרבים מהנזקקים סובלים מבעיות של נגישות למל"ל, ובידע באשר לזכויותיהם. מנגד, ההליך במל"ל מכריע לגבי זכויות היסוד שלהם - הזכות לקיום מינימלי בכבוד וזכות הקנין. בעיה אחרת היא שיטת החקירה של המל"ל, שמשמעות סופה של חקירה יכולה להיות הפסקת הקצבאות ואף תביעה רטרואקטיבית של הקצבאות שקיבלו. כל זאת, מבלי שיקבל הנזקק נימוקים לשלילת זכאותו, בניגוד לכללי הצדק הטבעיים.

 

עו"ד מטאנס שאער דיבר על התנהלות הוועדות הרפואיות של הבל"ל. עו"ד שאער הסביר את ניגוד האינטרסים הקיים בכך שמזכיר הוועדה הרפואית הוא עובד של המל"ל, ומנגד, תפקידו להכריע בנושאים שהם כביכול ניטראליים. גם רופאי הוועדה במל"ל הם מועסקים של המל"ל, ובחלק מהמקרים עיקר פרנסתם תלויה במל"ל, ועל כן יש פגיעה, לפחות למראית עין, ביכולתם לקבוע קביעותיהם באופן אובייקטיבי. עו"ד שאער הדגיש, שצדק צריך לא רק להיעשות, אלא גם להיראות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון