הודעות דוברות הלשכה

"מספר מקבלי הסיוע המשפטי גדל מ- 36,000 אלף ל- 60,000 בשנת 2004"

07.06.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד אהרון אברמוביץ, במושב על אפליה במערכת המשפט בהנחיית ד"ר אילן צבן מאוניברסיטת חיפה, בכנס השנתי של הלשכה באילת.

אברמוביץ' ציין שגם במשרד המשפטים החלו בייצוג אזרחי. לדבריו, "כל אישה שסבלה מאפליה בשכר תזכה לקבל מאיתנו סיוע משפטי". עוד אמר, שקיימת מוביליות גם בייצוג עובדים זרים שעד כה היו מיוצגים על ידי גורמים וולונטריים שונים. אברמוביץ' הוסיף ש "עד שנת 2006 ישודרג נושא התרגומים בבתי המשפט". "מדובר בנושא מורכב. כמות השפות הזקוקות לתרגום במהלך הדיון המשפטי הן רבות מאוד ובימים אלה אנו בוחנים מחדש שיטות פעולה רלוונטיות שיוכלו לסייע לנו בפיתרון הבעיה". עוד ציין, שאחת החלופות המתוכננות בנושא היא תרגום באמצעות וידאו.

 

במהלך הדיון ציינה ד"ר רינה בוגוש מאוניברסיטת בר אילן, שקיימת בבית המשפט אפליה של עורכות דין על ידי שופטים. "מכיוון שאני לא מאמינה שעורכות דין פחות טובות מעורכי דין, עולה תחושה כבדה כי שופטים ושופטות מעריכים פחות את המקצועיות של עורכות הדין". בוגוש התבססה בדבריה על מחקר במשפט הפלילי שערכה בין השנים 1988-1993, לפני שינוי החקיקה ב- 1998 ובטרם ניתן פסק הדין שמרת. עם זאת, ציינה בוגוש, "לא בטוח שבעקבות הזמן שחלף, הדברים אכן השתנו. לא פעם אנחנו עדים למקרים בהם שופטים מתערבים לעורכות הדין בחקירה ונכנסו לדבריה יותר ויותר. אותם שופטים גם מתירים הערות של עדים לעורכת הדין במהלך הדיון. אסור שדברים מהסוג הזה ישנו".

 

ד"ר יוסף ג'ברין מאוניברסיטת תל אביב, התבסס בדבריו על מחקר של פרופ' רטנר מאוניברסיטת חיפה שעסק בהליך קבלת ההחלטות במשפטים פליליים. "גם שופטים יהודים וגם שופטים ערבים מעדיפים לתת עונש מאסר לערבי מאשר ליהודי בהבדלים גדולים מאוד. בפעם השניה שעבריין ערבי עומד בפני שופט יש לו סיכוי גדול הרבה יותר לקבל מאסר ממושך מאשר יהודי שעומד מולו במצב מקביל". ג'ברין ציין עוד ששופטים ערבים מקפידים במיוחד מול ערבים והסביר זאת בכך ש"שופט מקבוצת המיעוט רואה בנאשם כמכתים את קבוצת המיעוט". ג'ברין קרא להקמת בתי משפט בישובים ערביים על מנת ליצור קרבה מסוימת בעניינים מקומיים, בשל העובדה  שהתרגום בבית המשפט רחוק מלהיות מקצועי ולא פעם יש צורך לעקוב אחר הפרוטוקול כדי לראות כי לא קיימות טעויות קרדינאליות.

 

עו"ד משה לדור, לשעבר פרקליט מחוז ירושלים, ציין שלמרות שאין במשפט הישראלי אפליה מודעת, זוויות ההתבוננות הן שונות בתכלית. "פערי הענישה הם בלתי נסבלים בעליל", טען לדור. "הענישה בפועל משתנה מהרכב להרכב בצורה משמעותית. אין שום ענישה מובנית ולכן אזרחים רבים מופלים מבלי שיהיו מודעים לכך".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון