הודעות דוברות הלשכה

"אם הנציבות תהיה אחראית על משוב השופטים לא תהיה בעיה לאסור את פרסום התוצאות"

07.06.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך הציעה נציבת תלונות הציבור על שופטים, שופטת בית המשפט העליון בדימוס טובה שטרסברג-כהן, בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת במושב בנושא "בין האומבודסמן למשוב".

בפתח הדברים פנתה יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, שהנחתה את המושב, לנציבה, שטרסברג-כהן בשאלה מדוע שלא תכתוב חוות דעת על החלטת השופטים להחרים את הלשכה, כפי שכתבה על המשוב.

 

לדברי שטרסברג-כהן כל ביקורת על שופטים מהווה כרסום בעצמאות השפיטה ולכן יש למצוא את האיזון הראוי. במהלך המושב העלתה הצעה, לפיה נציבות תלונות הציבור על שופטים תהיה אחראית גם על ניהול המשוב ובכך תיווצר פשרה מסוימת בין השופטים לעורכי הדין "במבט ראשון נראה כי זו האפשרות הטובה ביותר...לנו יש חובת סודיות ואנחנו פטורים גם מחוק חופש המידע", ציינה שטרסברג- כהן.

 

לדברי חה"כ שאול יהלום, חבר הועדה לבחירת שופטים, כחבר הועדה אין לו כלים להכריע לענין קידומו של שופט מבית משפט שלום למחוזי. "לגבי עו"ד שרוצים למנותו יש חוות דעת וסדנא למועמדים לשפיטה. אבל כאן אין כלים. לכן חיוני שיהיה משוב". חה"כ יהלום סבור שהמשוב צריך להיות פרי עבודה משותפת של שופטים ועו"ד, וכן שאין טעם במשוב ללא פרסום תוצאותיו.

 

לדברי יו"ר ועד מחוז ירושלים של הלשכה, עו"ד יוסי תוסיה-כהן, רק בגלל שהודיע שיעתור לבג"צ הסכים נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים להיפגש עמו. "במכתב שכתבתי לו, טענתי כי במצב הקיים בו השופטים מחרימים את עורכי הדין ולא מוכנים לשוחח עמם, הוא אינו ממלא את תפקידו כנדרש ממנו".

 

יו"ר נשיאות ועדות בתי משפט בלשכה, עו"ד יוסי ארנון, ציין שהנציבות היא מוסד מיותר. לדבריו, שטרסברג-כהן עושה עבודה מצוינת, אולם הוא מוטרד ממה שיקרה ביום שבו היא לא תעמוד בראש הנציבות.

 

יו"ר הועדה ליחסי עו"ד - שופטים בלשכה, עו"ד ברוריה לקנר, ציינה שהמשוב ופעילות הנציבות משלימים זה את זה. "הנציבות אינה יוזמת בדיקה וביקורת. הנציבות פועלת על רקע תלונה שמוגשת. המשוב מאפשר ביקורת כללית על כלל המערכת והשופטים".

 

עו"ד אייל רוזובסקי תקף את חרם השופטים. לדבריו, על איזה עצמאות שיפוטית מדברים, כאשר כל השופטים כאחד מחרימים את הלשכה, לרבות שופטים שידוע שאינם בעד חרם שכזה. עו"ד רוזובסקי התייחס להצעת השופטים לקיים משוב מנהלי. "נוכל להסתדר גם בלי המשוב המנהלי. המשוב הנוכחי הוא כלי חשוב ומשמעותי ותוצאותיו נותנות בסיס לפרמטרים שונים". עוד הוסיף, שמתברר כי צורת הפרסום פוגעת במערכת ובאנשים, ולכן צריך לעשות את מירב המאמצים כדי לקיים אותו ללא פרסום.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון