הודעות דוברות הלשכה

פרקליטת מחוז דרום יצאה להגנתו של מזרחי בכנס הלשכה באילת: "היחיד ששילם את המחיר הוא קצין שהעז לחקור את הפוליטיקאים"

01.06.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לדבריה של עו"ד ליבוביץ’, "כל כוכבי הדוחות הציבוריים של היועץ המשפטי - כמו בפרשת בראון-חברון – המשיכו הלאה בלי שנפלה שערה משערות ראשם. איש לא תבע מהם ללכת הביתה. היחיד ששילם מחיר הוא קצין שהעז לחקור את הפוליטיקאים.

עו"ד לייבוביץ תקפה בחריפות רבה את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין להדיח את ראש אגף החקירות לשעבר, ניצב משה מזרחי. "מזרחי אולי חרג קצת מאיזו הנחיה, אבל בגלל זה ראש החוקרים בישראל צריך לפנות את כסאו? בלי משפט, כשהשר הממונה על המשטרה (צחי הנגבי) מבשר על ההדחה בכינוס של ועידת מפלגתו ונישא על כפיים? אף קצין אחר במשטרה לא הודח בגלל עבירת משמעת".

 

לדבריה של ליבוביץ', "כל כוכבי הדוחות הציבוריים של היועץ המשפטי - כמו בפרשת בראון-חברון – המשיכו הלאה בלי שנפלה שערה משערות ראשם. איש לא תבע מהם ללכת הביתה. היחיד ששילם מחיר הוא קצין שהעז לחקור את הפוליטיקאים. עכשיו הכנסת מינתה ועדת חקירה לנושא השחיתות, אבל נראה איזה שוטר יעז לחקור אותם".

 

לדברי ניצב מזרחי, "הייתי הרבה שנים בחצר האחורית וראיתי תמונות קשות מאוד. יש שחיתות מנהלית והפקרות מנהלית למכביר". מזרחי הציע להעביר את חקירות השחיתות השלטונית מהמשטרה לגוף מיוחד כמו השב"כ או המוסד. "במדינות שונות בעולם, כולל מדינות מערביות שמצבן טוב לאין ערוך משלנו, רואים בשחיתות ובפשע המאורגן איום קיומי, ולכן נותנים לגופים הכי טובים והכי חשאיים לטפל בעניין".

 

מזרחי, כיום ראש האגף לקהילה ומשמר אזרחי במשטרה, סירב לדבר על נסיבות הדחתו מאגף החקירות, בעקבות פרשת האזנות הסתר.

 

הפרשן המשפטי משה גורלי ממעריב, שהנחה את המושב, ציין שלפי בדיקה שעשה, ב- 15 השנים האחרונות נחקרו בחשד לעבירות פליליות 46 בכירים – ראשי ממשלה, נשיא, שרים, חברי כנסת וראשי ערים. מתוכם 15 תיקים נסגרו אחרי חקירה, 13 תיקים הסתיימו בזיכוי בבית המשפט ורק ב- 7 מקרים הורשעו אישי הציבור בבית המשפט (3 מהם אנשי ש"ס). 5 תיקים עדיין מתנהלים וב-6 נוספים טרם הסתיימה החקירה.

 

שר המשפטים לשעבר, פרופ' דוד ליבאי, אמר שהסכנה האמיתית למדינת ישראל היום, הם עבירות האלימות – הרציחות, עבירות המין, האלימות במשפחה – ולא השחיתות השלטונית. מדינת ישראל לדבריו איננה מדינת מושחתת. "מערכת בתי המשפט נקיה. אי אפשר לשחד שופט. אי אפשר אפילו לדבר עם אשתו של השופט שתעזור. גם הפרקליטות ישרה כמו סרגל. אי אפשר לגשת בארץ עם שטר כסף לשוטר ולסדר עניין, כמו שנהוג במדינות אחרות. יש הרבה הגזמה בכותרות העיתונים על רעידת אדמה בבנק הפועלים או פרשת הסוס הטרואיני, בדיוק כמו פרשות בראון-חברון והאי היווני שהחלו ברעש גדול ונגמרו בכמעט כלום".

 

עו"ד דן שיינמן, חלק על דבריו, ואמר שלמשל החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את פרופ' יעקב נאמן, זמן קצר לאחר שמונה לשר המשפטים ומתח ביקורת על עבודת הפרקליטות – היא מהדברים החמורים ביותר שנעשו בישראל. שיינמן, שייצג את נאמן בבית המשפט והביא לזיכויו, אמר כי "מדובר באדם שהועמד לדין לשווא בצורה הכי לא צודקת - והכל כתוב בפסק הדין ובפרוטוקולים של בתי המשפט".

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, בקש לשבח את עו"ד יסכה ליבוביץ' וניצב משה מזרחי על שעמדו בפני פוגרום שהופנה נגד הפרקליטות והמשטרה בניסיונם לאכוף את החוק בענין השחיתות השלטונית. לדבריו, ספר החוקים הישראלי ללא עבירה של הפרת אמונים יהיה ספר חוקים לא הולם לחברה הישראלית.

 

יו"ר ועד מחוז דרום של הלשכה, עו"ד דניאל גרטנר, אמר שלא ניתן לדבר על מיגור השחיתות כמו שלא ניתן לדבר על מיגור הטרור או האנטישמיות. לדבריו, צריך להילחם כל הזמן בשחיתות, שכן הדבר הכי רע הוא שמתרגלים לכך שיש שחיתות. "כשהציבור מתחיל להגיד 'עזוב, אין טעם לפנות לרשות, בלי קשרים לא תשיג שום דבר', או כשמהנדס בניין מרגיש שבלי לשחד את המפקח שאחראי עליו הוא לא יקבל אישור להשלמת הבניה, אז אנחנו במדינה מושחתת. והיום יש בהחלט ניצנים לכך".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון