הודעות דוברות הלשכה

היועץ המשפטי לממשלה בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת: "חסימת יותר ויותר כבישים – המרדה ושבירת כל הכלים של הליך דמוקרטי"

31.05.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עוד הוסיף, שהמערכת השיפוטית שותפה לגישה שיש להתייחס בחומרה לעבירות אלה, ונענתה לבקשות מעצר עד תום ההליכים.

כך אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בכנס של לשכת עורכי הדין באילת בהשתתפות כ- 2,500 עו"ד ובני משפחותיהם.

 

בפתח הדברים עו"ד ד"ר יורם דנציגר, מנחה המושב שעסק בנושא אכיפת החוק במציאות של שסע ציבורי, התייחס למאבק נגד תכנית ההינתקות. לדבריו, יש מחנה הסבור שישנן החלטות ממשלה בלתי חוקיות, ולכן אותו מחנה מתנגד לאותן החלטות, לא רק בדרך של מחאה חוקית, אלא בדרך של מרי אזרחי.

 

לדברי היועץ, חסימת 40 כבישים, ולמחרת 80 כבישים וכך הלאה זו המרדה, ושבירת כל הכלים של הליך דמוקרטי. "לא תהיה שום הבנה וסבלנות לתופעות אלימות כגון חסימת כבישים וצמתים, וכנגד עבירות אלו יופעל המשפט הפלילי בלי שום הנחות", ציין היועץ. עוד הוסיף, שהמערכת השיפוטית שותפה לגישה שיש להתייחס בחומרה לעבירות אלה, ונענתה לבקשות מעצר עד תום ההליכים.

 

היועץ עוד ציין, שהוא רואה את ההתמודדות של מערכת אכיפת החוק עם עבירות הביטוי כמעין משימה של "ניהול סיכונים" במצב של חוסר ודאות לגבי המשתנים הרלוונטיים. "השאלה היא לאן אנו גוררים את המערכת והאם אנו מגבירים או מנמיכים את הלהבות". לדבריו, הראייה הזו מחייבת חריגה מהסתכלות משפטית צרה, ובדיקה פרטנית יום יומית של תוצאות כל פעולה והחלטה, ובהתאם לכך יוחלט כיצד להפעיל את הכלי הפלילי.

 

לדברי היועץ, הוא עדיין סבור שההתמודדות חייבת להיעשות תוך הימנעות ככל האפשר מפגיעה בחופש הביטוי. "בפגישות עם ראשי מועצת ישע ואחרים הבהרתי שאנו במערכת אכיפת החוק נגן בכל תוקף על זכותם לנהל מאבק ומחאה ציבוריים כל עוד לא ייחצו הקווים האדומים", אמר היועץ.

 

עו"ד נפתלי ורצברגר ציין שהיועמ"ש אומר מעל הבמה שיפעל בכל הכוח נגד חוסמי הכבישים. "זה מוזר, כי זו עבירה שעד היום נהגו בה בסבלנות, בהפגנות של עובדי נמל וכל הפגנה אחרת. ועכשיו לוקחים צעירים חסרי עבר פלילי, ועל אותן עבירות מוצאים עצמם עם בקשות למעצר עד תום הליכים".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון