הודעות דוברות הלשכה

שר המשפטים לשעבר חה"כ יוסף (טומי) לפיד התייחס לשחיתות במפלגות בכנס הלשכה באילת: "חתימה על שיק אין פירושה חברות במפלגה"

30.05.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

פאנל המושב, בהנחייתו של עו"ד רונן ברגמן, עסק, בין השאר, בקשר בין השחיתות במפלגות לשיטת הבחירות. "אם המפלגות תדענה ששחיתות תעלה להן בבחירות – תמצא השיטה הראויה" אמר חה"כ לפיד.

כך אמר היום שר המשפטים לשעבר, חה"כ יוסף (טומי) לפיד, במושב הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין באילת בהשתתפות כ- 2,500 עו"ד ובני משפחותיהם.

 

בפתח המושב ציין ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, את חרם השופטים בעקבות המשוב. לדבריו, השופט בדימוס דויד בר-אופיר שהתכוון להגיע לכנס, אמר שהופעל עליו לחץ כבד לא להשתתף. "קולקטיביות רעיונית שכזו איננה סממן בריא לאנשים הממלאים תפקיד חשוב, ובמיוחד שמדובר בתפקיד אינדיבידואליסטי כל כך", ציין ראש הלשכה. ראש הלשכה התייחס לניסיונות לסתימת פיות ולשימוש במעצרים מנהליים במסגרת תכנית ההינתקות. לדבריו, אלה שטענו נגד בית המשפט העליון שהגן על זכויות יסוד והאשימו את בג"צ על היותו אקטיביסטי מדי, מוצאים עצמם לפתע קורבנות של פגיעה בזכויות היסוד שלהם".

 

עו"ד רונן ברגמן מידיעות אחרונות, שהנחה את המושב בנושא "דמוקרטיה במבחן – בחירות, משאל עם פריימריז",  בקש מהדוברים להתייחס לטענות בדבר השחיתות במוקדי הכוח של המפלגות.

 

חה"כ יוסף (טומי) לפיד קרא בפתח דבריו לשופטים לשוב ולנסות למצוא שפה משותפת עם הלשכה. בהתייחסו לשיטת הבחירות אמר שיש "לנקות את האורוות הפוליטיות" במקום להחליף את שיטת הבחירות. לדבריו, חתימה על שיק אין פירושה חברות במפלגה. "מה יכול להיות יותר מושחת ממצב שבו כל עובדי חברת חשמל מתפקדים כאיש אחד עבור בנימין (פואד) בן אליעזר בהיותו השר הממונה", ציין חה"כ לפיד. עוד הוסיף, שעל הציבור להעניש את המפלגות המושחתות באמצעות הקלפי: "אם המפלגות תדענה ששחיתות תעלה להן בבחירות – תמצא השיטה הראויה".

 

חה"כ עו"ד רוני בר-און נשאל לגבי התנגדותו למשאל העם והסביר שהוא תומך בדמוקרטיה ייצוגית לעומת דמוקרטיה ישירה. "עיקר כוחו של הפרלמנט הוא לקבל הכרעות. משאל עם מבטל כוח זה". לדבריו, משאל עם היה מעמיק את הפצע והקרע בעם.

 

עו"ד נדב העצני תקף ארבעה ראשי ממשלות, שהתבטאו לפני בחירתם באופן נחרץ לגבי נושאים מהותיים כגון מו"מ עם אש"ף והקמת מדינה פלשתינית - ושינו לחלוטין את עמדתם לאחר מכן. לדבריו, לא יתכן שראש הממשלה יפר בשיטתיות החלטות של מרכז מפלגתו.

 

חה"כ טלב אלסאנע התייחס לפסילת רשימות ערביות על ידי ועדת הבחירות המרכזית וטען שהדבר מסוכן לדמוקרטיה ולביטחון בישראל. "יש לחפש דרך לחיות ביחד ולפתח חיים משותפים", ציין חה"כ אלסאנע. והוסיף, שבמסגרת הגדרת המדינה כיהודית ודמוקרטית – "היהודית מוציאה אותי מהגדרתה, והדמוקרטית מחזירה – לכן אני פועל על פי הכללים הדמוקרטים".

 

פרופ' זאב סגל התייחס לשקיפות התנהלותן הפנימית של מפלגות. לדבריו, חוק חופש המידע מהווה "מהפיכת השקיפות" שהנה משמעותית יותר מהמהפכה החוקתית של השופט ברק. יחד עם זאת, החוק אינו מושלם ועליו לכלול גם גופים נוספים על אלו שאישר שר המשפטים כגון האוניברסיטאות והמפלגות ולשם כך, יש לשנות את החוק.

 

במהלך המושב הושמעו חילופי דברים קשים בין חה"כ בראון לחה"כ לפיד. חה"כ לפיד תקף את דבריו של חה"כ בראון, לפיהם הניסיון להציג את מרכז הליכוד כגוף מושחת אינו דומה לאמת. חה"כ לפיד תהה, האם לא נותרה לחה"כ בראון בושה, ובראון לא נשאר חייב, והשיב, שלאור העובדה שלפיד העביר 2 מיליון ₪ לאיגוד השחמט (שניתן היה לעשות בהם שימוש לצרכי תרופות), הוא מנוע מלהביע דעה בענין.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון