הודעות דוברות הלשכה

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, בכנס לשכת עורכי דין באילת: "אני מצדיע לליאורה גלאט-ברקוביץ’ על אומץ ליבה"

29.05.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר היום ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, בפתח המושב המקדים של הכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת בהשתתפות כ- 2,500 עו"ד ובני משפחותיהם. בפתח הדברים קרא יו"ר הועדה המארגנת של הכנס השנתי, עו"ד איתן ארז, ללשכת עורכי הדין להשמיע את קולה במאבק למיגור השחיתות במדינת ישראל.

לדברי אהוד ברק מאז שממשלתו פרשה מהשלטון בשנת 2001, ישראל התדרדרה בדירוג השחיתות ממקום 16 למקום 26. "מדובר במדרון חלקלק מסוכן לא פחות מהטרור הפלשתיני והפצצה האירנית", ציין אהוד ברק. עוד הוסיף, שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, צודק באמרו שבמדינה מתוקנת התביעה צריכה לעסוק בסיכויי הרשעה ולא בעיצובן של נורמות ציבוריות, אולם לצערו ישראל אינה מדינה מתוקנת. ברק הטיל פצצה בהכריזו שהוא מצדיע לעו"ד ליאורה גלאט ברקוביץ' על אומץ ליבה ועל נכונותה לשלם את המחיר. אמירה זו של ברק גררה תגובות סוערות בקהל.

 

במושב המקדים, שעסק בהיבטים משפטיים וחוקתיים של תכנית ההינתקות בהנחיית מ"מ ראש הלשכה, עו"ד יריב לוין, אמר עו"ד גלעד שר שהדיון המשפטי הנו רחב היקף וכולל היבטים רבים שללא ספק דורשים הסדר כולל. הסדר זה ראוי שיעשה בחקיקה ראשית ולא באופן של cut & paste מחקיקה קיימת.

 

חה"כ גדעון סער תקף בחריפות את אהוד ברק וגינה את תמיכתו בעו"ד גלאט ברקוביץ בהתייחסו לחקירות בעניין העמותות. ח"כ סער התייחס בדבריו לתכנית ההינתקות, והדגיש שהוא שולל הפרת חוק מכל סוג במסגרת מאבק פוליטי "אני שולל חסימת כבישים וכל צעד במסגרת המאבק שיש בו הפרת חוק". לדבריו, אין לקבל ניסיון כוחני לסכל החלטה שהתקבלה על ידי הכנסת באופן חוקי. חה"כ סער חזר על הקריאה לביצוע משאל עם בנוגע להינתקות.

 

לדברי ד"ר גדעון ספיר מאוניברסיטת בר-אילן ההתיישבות בשטחים יצרה מציאות חוקתית ברורה וכל החלטה על פינוי משמעותה שינוי במארג זה. שינוי כזה חייב לעמוד במספר דרישות, ביניהן, בפרוצדורה מחמירה ומורכבת, השונה מפרוצדורה הנדרשת לשינוי חקיקה רגילה, וכן השתתפות מקסימאלית של הציבור.

 

עו"ד יצחק מירון ציין בפתח דבריו שההתנתקות היא למעשה "עקירה של ישובים", המובילה למצב בו הקורבן משלם את המחיר, לוקח את אשתו וילדיו ומשאיר את המפתחות לרוצח. כמו כן, ציין שבמקום לפצות את התושבים המפונים ב- 80% מערך הרכוש היה ראוי לפצותם בהתאם להנחיות מנהל מקרקעי ישראל לפיצוי פולשים בגובה של 160%.

 

חה"כ זהב גלאון הביעה אף היא תמיכה בעו"ד גלאט ברקוביץ, וקראה לעורכי הדין לעמוד לצד אישה שרצתה להגן על האינטרס הציבורי. עוד הוסיפה, שהמצדדים בתכנית משאל עם, מבקשים לפגוע בעקרון של כנסת ריבונית וייצוגית, והצעד היחידי שעומד בפניהם הוא הפלת הממשלה והליכה לבחירות. עם זאת, ביקשה חה"כ גלאון להזכיר שמחאה במשטר דמוקרטי הינה לגיטימית, ויש להימנע מצעדים בלתי דמוקרטיים כגון מעצר מנהלי.

 

שר הפנים, אופיר פינס, ציין שישנם עוד שלבים רבים לתהליך ההינתקות וכל עוד שוקדים על ביצוע התוכנית – אין לברך על המוגמר. השר פינס הוסיף שבפעם הראשונה במסגרת תהליך השלום, עובדים על פי תכנית ברורה וראויה להבדיל ממצב שבו הושבו שמונת אלפים איש בתוך מיליון פלשתינים. בהתייחסו לרשות הפלשתינית, ציין השר פינס שיש חשש ש"תופרים לאבו מאזן את התיק "לא פרטנר לשלום".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון