הודעות דוברות הלשכה

המועצה הארצית של הלשכה לא תפעל לשינוי הכלל האוסר על סנגור להיפגש עם עדי הצד שכנגד

27.05.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

המועצה קיימה מספר דיונים בנושא, בעקבות יוזמתו של יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה, עו"ד דרור ארד-אילון. עו"ד ארד-אילון הסביר שהאיסור הקיים היום בישראל פוגע ביכולתו של עו"ד לספק שירות הולם ללקוחו וגורר הפרת חובת הנאמנות ללקוח.

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד ארנה לין בישיבה בנוכחות גדולה מן הרגיל החליטה להסיר מסדר היום את הדיון בכלל 37, האוסר על סנגור להיפגש עם עדי הצד שכנגד.

 

המועצה קיימה מספר דיונים בנושא, בעקבות יוזמתו של יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה, עו"ד דרור ארד-אילון. עו"ד ארד-אילון הסביר שהאיסור הקיים היום בישראל פוגע ביכולתו של עו"ד לספק שירות הולם ללקוחו וגורר הפרת חובת הנאמנות ללקוח. האיסור גם פוגע בהליך ההוגן, ויש בו להביא לעיוות דין ולטעויות שיפוטיות, העולות עד כדי חשש להרשעות שווא (ראה המקרים של עמוס ברנס, אולג שייחט ועוד).

 

באחד הדיונים, שהוקדש לשמיעת עמדת המדינה בענין, ציינה פרקליטת מחוז מרכז, עו"ד רחל שיבר שאין דומה חקירה של רשות לחקירה על ידי עו"ד באופן פרטי, שאינה עומדת לביקורת, וכן שעדים ובמיוחד קורבנות חוששים ממגע עם סנגורים ועו"ד פרטיים. עו"ד שיבר הדגישה שחקירת העד על ידי הסנגור תפגע באותנטיות של העדות, ובמיוחד כאשר מדובר במקרה של ריבוי נאשמים וסנגורים, שאז כל סנגור יחקור את העד בזמן ובמקום אחר. עו"ד רחל גרשוני ממשרד המשפטים ציינה שבעידן של פשיעה מאורגנת וסחר בבני אדם אין זה ראוי לתקן את הכלל.

 

משרד המשפטים כאמור התנגד לתיקון המוצע, אך יחד עם זאת סבר שיש מקום לשקול את ענין המגע עם עדים בכלל במישור החקיקה המהותית. כמו כן, ציין משרד המשפטים שבכוונתו להעלות את הנושא בועדה לסדר דין פלילי בראשות השופטת מרים נאור, וכן להמליץ בפני הפרקליטות לשקול הסדרת הנחיות מפורשות בקשר לסוגי המקרים שבהם תינתן הסכמה של התביעה הכללית למגע של סנגורים עם עדי הצד שכנגד.

 

לשכת עורכי הדין תעקוב אחר מימוש ההנחיות בנושא בהתאם להמלצת משרד המשפטים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון