הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור בטקס פתיחת שנת המשפט: "נכבד את הכנסת והממשלה אך את חובותינו נמלא"

10.09.2015

דוברות הלשכה

הדברים נאמרו בתגובה בקורתה של שרת המשפטים על מדיניות "הכל שפיט" הנוהגת לדבריה בבתי המשפט * היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין: "בלתי ראוי להתעלם מהשגייה של המשטרה" * ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, בישר על הקמה מיוחדת של יחידת קשרי ממשל בכנסת * מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא "יש צורך באמון הציבור ולכן יש לטעת בו את האמונה שהרשויות פועלות ככל יכולתן לתקן את התיקונים העומדים בפני הביקורת" * פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן קורא לשופטים להתלונן על סניגורים: "השופט אינו חלק מזירת ההתגוששויות ולכן דבריו ייתפסו כאובייקטיבים".

"כל העניינים והדיבורים על מאבקי כוח ויוקרה בין הכנסת לבין בית המשפט העליון רחוקים מאתנו כרחוק מזרח ממערב. אנו חושבים כשופטים. המונחים "מילה אחרונה", "כיפוף ידיים" – ביטוי שיוחס לנו מחוגי הכנסת – מאבקי כוח,  וכל היוצא באלה אינם בלקסיקון שלנו." כך אמרה הערב הנשיאה מרים נאור בטקס ועידת המשפט ה-4 של לשכת עורכי הדין.

 

"בינינו לבין הכנסת מתקיים דיאלוג כפי שציינתי בעניין המסתננים השני וחזרתי על כך בעניין המסתננים השלישי: "הכנסת מחוקקת חוק, התואם לדעתהּ את המבחנים החוקתיים. בית המשפט מעביר את החוק תחת שרביט הביקורת החוקתית. לעיתים, לאחר הבחינה, מגיע בית המשפט למסקנה שהחוק או חלקו אינם חוקתיים. הדיאלוג אינו מתמצה בכך: במידת הצורך, הכנסת מחוקקת מחדש...לאחר שבית המשפט מצא כי דבר חקיקה הוא בלתי חוקתי, אל לרשות המחוקקת לחזור ולחוקק אותו בלא כל שינוי, או בשינוי שאין בו כדי לפתור את הסתירה עם חוקי היסוד".

 

 

צילום: יוסי זמיר

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, התייחס בנאומו לסוגיית מינוי המפכ"ל החדש ואמר: "ככל שמתגברת התשוקה למנות מפכ"ל מחוץ למשטרה, כך מתגמדים הישיגיה של המשטרה ונעלמים משל חלום היו. בלתי ראוי ובלתי צודק להתעלם מכך".

 

על הליך בדיקת כשירותו של גל הירש לתפקיד אמר היועץ המשפטי לממשלה:  "דבר הבדיקה הפך פומבי ופוגע. אנו רגישים לצורך לקדם את המינוי ולמזער את הפגיעה".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, שפתח את הטקס, סיפר על הקמת יחידת קשרי ממשל שתפעל לחיזוק מעמדה של לשכת עורכי הדין בכנסת ובמוסדות הממשל. "מטרתה של היחידה הינה מחד לשמור ולהגן על מקצוע עריכת הדין ולשמור על תדמית עורך הדין בקרב הציבור, ומאידך, גם לקדם אג'נדות חברתיות ושמירה על ערכים חברתיים מרכזיים".

 

עו"ד ציין עו"ד נוה כי "ללשכה חייבת להיות אמירה חברתית ברורה והיא חייבת לשמש כקולם של הציבורים החלשים ולייצגם נאמנה, לא רק בבתי המשפט אלא גם אצל רשויות המדינה והמחוקק".

 

עו"ד נוה התריע מפני תופעת הצפת מקצוע עריכת הדין ההולכת ומתמשכת. לדבריו, "הגענו לשלב שבו מדובר בסכנה ממשית לאיכות וטיב השירות המשפטי וההגנה המשפטית לה זוכה האזרח במדינת ישראל".

 

הפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני דיבר הערב שלושה אתגרים מרכזיים שמעסיקים את המערכת הצבאית בימים אלה:

 

אתגר שימור הלגיטימציה – מערכה שיש בה פוטנציאל לפגיעה ממשית בחופש הפעולה המבצעי וביכולות המבצעיות של צה"ל.

לדבריו, שלטון החוק הוא ערך מרכזי בצה"ל והוא מחייב בכל עונות השנה, גם בעונת מלחמה. "חובתנו להתמיד במאמצים להגיע לחקר האמת".

האתגר השני עליו דיבר הוא ייעול הליכי אכיפה בצה"ל "צדק חשוב שייעשה אך גם ייראה ומהר ככל האפשר. אלו תנאים הכרחיים להתנהלותו של מערך אפקטיבי. פועלים ללא לאות לייעולם של ההליכים ולמנוע עינוי דין. התחלנו בגיבוש רפורמה בחוק השיפוט הצבאי".

 

האתגר השלישי והאחרון לדבריו הוא חיזוק השילוביות שבין הייעוץ המשפטי ובין המפקד.

המטרה היא לסייע לצה"ל להצליח בהגשמת יעדיו במגבלות הדין". 

את דבריו סיים ואמר "הייעוץ המשפטי חיוני להצלחתו של צה"ל ויכול לשפר החלטותיו של המפקד".

 

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס בנאומו דבריו  לעניין השתלחויות סניגורים נגד פרקליטים שלדבריו  "מגיעים עד איומים". לדבריו מדובר בתופעה מטרידה ונראה כי חלה בה הקצנה. פרקליט המדינה אף ביקר את השופטים שלדבריו פעמים רבות מתרחשים לנגד עיניהם הדברים והוא פנה אליהם שלא יבליגו נגד התופעה, "הפעילו את כל הכלים לשופטים קל יותר להגיש תלונה, השופט אינו חלק מזירת ההתגוששויות ולכן דבריו ייתפסו כאובייקטיבים.

 

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא בירך את החלטתה של שרת המשפטים איילת שקד להאריך את ההתמחות לשנתיים. לדבריו של המבקר "אין די בסמכות מעמד חוקי על מנת לקדם ביקורת יעילה ואפקטיבית ויש צורך באמון הציבור. יש לטעת בו לצורך כך את האמונה שהרשויות פועלות ככל יכולתן לתקן את התיקונים העומדים בפני הביקורת".

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון