הודעות דוברות הלשכה

סגן שר הביטחון, הרב אליהו בן דהן בוועידת המשפט: "אבד הקלח על המציאות בה רק אישה יכולה לגדל ילדים"

09.09.2015

דוברות הלשכה

כבוד הרב שלמה משה עמאר, הראשון לציון והרב הראשי ספרדי ירושלים, אמר במהלך המושב שעסק בסוגיית התערבות המחוקק בדיני משפחה כי "הטיפול בנושאי הגירושין והנישואין ניתנו בידי בתי הדין ויש לשמור על כך". השרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל, מתחה ביקורת כך ש"מקומות העבודה אינם תומכי משפחה ולא ניתן לשלב הורות וקריירה" וסגן שר הביטחון, הרב אליהו בן דהן אמר: "אבד הקלח על המציאות בה רק אישה יכולה לגדל ילדים".

בדיון שהתקיים בנושא התערבות המחוקק בחיי המשפחה בהנחיית עו"ד ד"ר יפעת ביטון, המסלול האקדמי המכללה למנהל ויו"ר מרכז "תמורה" למניעת אפליה, דיבר הרב שלמה משה עמאר, הראשון לציון והרב הראשי ספרדי ירושלים, על חשיבות שמירת הסטטוס קוו בכל הנוגע לאחריות הטיפול בנושאי הגירושין והנישואין בידי בתי הדין הרבניים.

 

"כשמציעים הצעות מבלי להעמיק בהלכה ולהתייעץ עם פוסקים מנוסים, ניתן לבוא לברך ולצאת מקלל" – אמר הרב עמאר. "ההצעות אינן נסמכות על הבנה מעמיקה של ההלכה עלולות לבוא לברך אך לצאת מקללות במצב החברתי הרגיש". על תופעת העגינות אמר הרב: "רוב העגינות נובעת מעקשנות. מעולם לא השארנו מקרה שלא טופל. הסמכות של בתי הדין להעניש סרבני גט, פותר את רוב המצבים של עגינות מסיבה זו".

 

"גם לגבי מרוץ הסמכויות, היו הצעות לפתרונות אליהן התנגדתי היות שלמציעים לא היתה הבנה מספקת בנושא. הנושא של התרת נישואין עלול לקרוע את העם. שלמות העם מחייבת הליכה בדרך ההלכתית".

 

השרה גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי, אמרה במהלך הדיון: "מקומות העבודה אינם תומכי משפחה ולא ניתן לשלב הורות וקריירה. קיים חוק ארכאי של חזקת הגיל הרך, לפיו נשים, לפי תפיסה שגויה זו, אמורים לטפל בילדים. יש פגיעה קשה גם באבות, גם בילדים וגם בנשים עצמן. יש לבטל את חזקת הגיל הרך. לא ניתן להתעלם מתהליכים ושינויים בפן המשפחתי בשנים האחרונות. התערבות המחוקק בחיי המשפחה היא מינימלית".

 

סגן השר הרב אליהו בן-דהן, סגן שר הביטחון, אמר במהלך הדיון: "אבד הקלח על המציאות בה רק אישה יכולה לגדל ילדים". על קיום פסקי דין גירושין אמר: "במקרים שאין הסכמה, ניתן לקבוע שזו מצווה, המלצה או חיוב. ברגע שיש השלכה על הסירוב, התמונה משתנה. כוחו של החוק הוא בעיקר באיום".

 

עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה" הביעה מחאה על המצב הקיים בבתי הדין הרבניים ואמרה: "אני כלל לא רוצה לעמוד כאישה מול שלושה דיינים גברים. שהאישה תהיה אסורה על בעלה ובועלה... בני אדם קיבלו זכויות רבות, אבל הזכות לבחור עם בן זוגי את האהבה שלי, עם מי אחיה ואיך אביא ילדיי, נשארה נכס צאן ברזל דתי. בשום מדינה ברחבי העולם לא מוגדרת היישות המשפחתית.

"יש מבנים חדשים של משפחה. הדת וההלכה, לא התכוונה שהמשפחה היא נכס צאן ברזל של הרבנות אלא היא נכס צאן ברזל של האדם".

לצערי, המחוקק מפוחד מן הדתיים, מן השינויים ומן הסטטוס קוו ומייצר חוקים בלתי רלוונטיים.

עד שלא תהיה הפרדת דת ומדינה המאפשרת חיי משפחה אוטונומיים, עדיף שלא לשנות דבר בחקיקה.

 

עו"ד שלומי באשי, יו"ר פורום משפחה בלשכת עורכי הדין, אמר במהלך הדיון: "מה שבוער לעורכי הדין זה מה שקורה בשטח. עבר החוק להסדר התדיינויות התחום המשפחה, ללא אפשרות ליישמו, ללא תקציב, ללא ששמעו את דעתה של לשכת עורכי הדין. ניתנה דחייה של 10 חודשים לצורך היערכות מנהלית ליישומו. זהו מקרה ברור של 'בא לברך ויצא מקלקל'. החוק מקים ערכאה שיפוטית נוספת שלא עברו הכשרה מתאימה. לא יתכן שיעבור חוק כזה ללא שהתייעצו בגופים המתאימים".

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון