הודעות דוברות הלשכה

עימות חריף בין ח"כ סלומיאנסקי לח"כ סוויד בשאלת הביקורת השיפוטית במושב הפתיחה של ועידת המשפט ה-4

09.09.2015

דוברות הלשכה

במושב הפתיחה על יחסי הכוחות בין הכנסת לבין בית המשפט העליון שהתקיים בכנס ועידת המשפט ה-4 של לשכת עורכי הדין אמר יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט ח"כ ניסן סולומיאנסקי: "עד לאחרונה, היתה בבית המשפט העליון קבוצה מצומצמת של אנשים בעלי אותה הדעה". בתגובה לדבריו תקפה אותו ח"כ רויטל סוויד ואמרה לו: "אתה מבייש את בית המשפט" עוד טענה כלפיו: "אתה סכנה לדמוקרטיה".

במרכזו של מושב הפתיחה של ועידת המשפט ה-4 של לשכת עורכי הדין עמד עימות בין ח"כ רויטל סוויד ליו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ ניסן סלומיאנסקי ומפלגתו "הבית היהודי".

ח"כ סולומיאנסקי אמר בתחילת המושב: "כמי שאמון על השיטה הדמוקרטית, אני יודע שיש הפרדה בסמכויות כל רשות ויש לשמור על כל תחום. בתקופתו של אהרון ברק חל טשטוש בין הגבולות.

 

"בפירוש החוק, כשהגיע לבית המשפט (בעיקר העליון), מפרשים איך שרוצים וזה מה שנשאר כקבוע ולא מה שהמחוקק התכוון אליו. לדוגמא, כשהיה דיון על החוקה, כששאלתי את ברק מי צריך להסביר את החוקה ונאמר לי שזה בית המשפט העליון, הבנתי מי שיקבע את החוקים זה בית המשפט. לפחות יש להקים בית משפט לחוקה.

 

"חוק יסוד קיבל מעמד עליון לפיו חוק הסותר לדעת השופטים את חוק היסוד אינו תקף. זה עיוות של המצב הרצוי.

 

עוד אמר ח"כ סולומיאנסקי: "בית המשפט צריך לייצג את הציבור כולו. עד לאחרונה, הייתה בבית המשפט העליון קבוצה מצומצמת של אנשים בעלי אותה הדעה. בבית המשפט צריכים להיות שופטים ולא מחוקקים".

 

ח"כ רויטל סוויד הגיבה על ד"ר ח"כ סולומיאנסקי ואמרה: "הוא רוצה שופטים, אבל שיעשו רק מה שהבית היהודי אומר. יש להפריד בין תפיסת האקטיביזם השיפוטי, לרצון של פוליטיקאים להחליש את בית המשפט העליון ולגדוע את שלטון החוק במדינת ישראל ולחסל את בית המשפט. קיימות כיום ממשלה וקואליציה שרוצות לחבל בבית המשפט העליון, תוך פגיעה בזכויות האדם.

"ניתן לבקר פסיקה, אך לא לבצע דהלגיטימציה. בית המשפט העליון אינו בית משפט "מטעם". אתה (סלומיאנסקי) מבייש את בית המשפט".

 

ראש לשכת עורכי הדין אמר במהלך המושב, עו"ד אפי נוה אמר: "אנחנו רוצים בית משפט פלורליסטי ולא הומוגני לכן הלשכה פועלת להיות מעורבת בקורס להכשרת מועמדים לשיפוט.

אני אוחז בגישה שמרנית. בית המשפט העליון לא צריך להחליף את הממשלה והכנסת. יש נושאים שבית המשפט לא צריך להתערב בהם. למשל שאלת ההתנתקות – בג"ץ דן בשאלה שכלל אינה מעניינו. בית המשפט צריך לדון בשאלות משפטיות ולא פוליטיות".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון