הודעות דוברות הלשכה

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה – השופט יוסף אלרון, בטקס הסמכת עורכי דין חדשים: תפקיד חשוב נכון לכם, והוא להחזיר למקצוע את מקומו הראוי לו

27.08.2015

דוברות הלשכה

"קיים קשר דו כיווני בין תדמית המקצוע לבין אמון הציבור הנתפס כנשמת אפו של המקצוע. עורך-הדין נושא, וראוי שישא, באחריות משפטית ומוסרית למעשיו ולמוצא פיו ובכך לשמר מידי יום בהתנהלותו האישית והמקצועית אמון זה".
הנשיא אלרון, אשר מכהן כיו"ר ועדת הבחינות של הלשכה, ברך את 128 המוסמכות והמוסמכים החדשים שהוסמכו היום בטקס שנערך בבית הלשכה בירושלים. להלן דברי הברכה:
 

"מוסמכות ומוסמכים יקרים,

 

בעוד זמן קצר תקבלו לידיכם את התעודה ובה הרישיון לעסוק בעריכת דין. יום חג הוא לכם ולבני משפחותיכם. אני ניצב כאן ביום זה ליתן לכם את ברכת הדרך.

 

אירוע היום הינו אירוע רב משמעות מן ההיבט האישי של כל אחת ואחד מכם ומהווה לעיתים משאת נפש אשר נתגשמה לאחר לימודים ממושכים ועמל רב.

 

עם קבלת רישיון עריכת הדין הנכם יוצאים לדרך חדשה ורבת משמעות במרחב האישי והציבורי.

 

מקצוע עריכת הדין הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בחברה הישראלית ומשמש אחד היסודות של המערכת המשפטית כולה. בה בעת הוא גם מקצוע תובעני, המחייב עבודה קשה ומאומצת אשר מבוצעת לעיתים תחת לחץ וטומנת בחובה אחריות כבדה המוטלת ברובה על כתפי עורך הדין.

 

עם זאת, זהו מקצוע מרתק, רב משמעויות, מאתגר ומשלב כישורי שפה, יצירתיות וערכים שבאמצעותם ניתן להביא לשינויים ולהשיג יעדים.

 

 

צילום: יוסי זמיר

 

 

ניתן למצוא את עורכי הדין בצמתים שונים ומרכזיים של החברה ובכך הם נוטלים חלק בעיצוב דמותה ותדמיתה של החברה בישראל כבעלת ערכים דמוקרטיים, ערכים של צדק, הגינות וטיפוח שלטון החוק.

 

לא אחת, נשמעת כיום ביקורת שיש בה  הכללה רבה ולפיה העוסקים בעריכת הדין אינם ממלאים לעיתים את ייעודם ושליחותם המקצועית, ואינם עושים זאת ברמה נאותה של מיומנות ונאמנות.

עליכם לזכור כי עיסוקכם כעורכי דין אינו מתמצה רק בציטוט החוק והפסיקה.

 

בהקשר זה, אמר השופט מ' חשין באחד מפסקי הדין כי "עורך-דין אינו אך טכנאי-משפט, אדם שמילא את כרסו חוכמה ודעת ויודע הוא להשיב לעניין על שאלות חוק ומשפט שהוא נשאל. מקצוע עריכת-הדין טובל כל-כולו בערכים: בנאמנות, בהגינות, בהוגנות, ביושר, באמירת אמת, בנימוס, בכבוד לזולת". (1)

 

ללמדכם, כי מאז ומתמיד תדמית המקצוע לה שאפו עורכי הדין היא זו של מכובדות, יושר, הגינות, אמון, נאמנות ומסירות. קיים קשר דו כיווני בין תדמית המקצוע לבין אמון הציבור הנתפס כנשמת אפו של המקצוע. עורך-הדין נושא, וראוי שישא, באחריות משפטית ומוסרית למעשיו ולמוצא פיו ובכך לשמר מידי יום בהתנהלותו האישית והמקצועית אמון זה.

 

 

צילום: יוסי זמיר

 

 

תפקיד חשוב נכון לכם, והוא להחזיר למקצוע את מקומו הראוי לו. אני כשלעצמי דוגל בהשקפה שתפקידו של עורך-הדין אינו מתחיל ומסתיים באולמות בית המשפט. עליכם לנהוג כבוד וסובלנות כלפי בית המשפט וכלפי עמיתיכם למקצוע ולהקפיד ולשמור על רמה מקצועית וערכית נאותה בכל מעשיכם, באשר הם.

 

דיונים יעילים והוגנים מאפשרים לכל אדם למצות את זכותו להכרעה קרובה וברורה והם הדרך שבה ניתן יהא לתת שירות טוב יותר לציבור.

 

אתם יוצאים היום לדרך חדשה ומשמעותית של עיסוק רבגוני ומאתגר, ומצטרפים לעבודה משותפת בין המערכת השיפוטית ללשכת עורכי הדין שתכליתה לשפר ולקדם את עשיית המשפט בישראל.

 

שליחות חשובה מוטלת עליכם בדרככם החדשה.

 

עלו והצליחו.

 

בברכת שנה טובה לכם ולבני משפחותיכם."

 


 

(1) בג"צ 4495/99 הסניגורית הציבורית המחוזית (תל-אביב והמרכז) נ' ועדת הערר לפי סעיף 12(ד) לחוק הסניגוריה הציבורית, תשנ"ו- 1995, פ"ד נג(5) 625, בעמ' 631-631 (1999). 

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון