הודעות דוברות הלשכה

הישג ללשכת עורכי הדין: צומצמה הפגיעה בשכ"ט עו"ד בעד טיפול בתביעה למוסד לביטוח לאומי

21.07.2015

עו"ד אפי נווה, ראש הלשכה

לאחר מאבק קשה וארוך שניהלו נציגי לשכת עורכי הדין בוועדת העבודה והרווחה בכנסת נגד הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס’ 161) (תיקון – הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה), התשע"ה-2015, העבירה הוועדה להכנה לקריאה שניה ושלישית נוסח מרוכך, המפחית את הפגיעה בשכ"ט עו"ד המייצגים לקוחות מול המוסד לביטוח הלאומי.

חברות וחברים,

 

לאחר מאבק קשה וארוך שניהלו נציגי לשכת עורכי הדין בוועדת העבודה והרווחה בכנסת נגד הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 161) (תיקון – הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה), התשע"ה-2015, העבירה הוועדה להכנה לקריאה שניה ושלישית נוסח מרוכך, המפחית את הפגיעה בשכ"ט עו"ד המייצגים לקוחות מול המוסד לביטוח הלאומי.

 

לשכת עורכי הדין סבורה כי מלכתחילה כל התייחסות הצעת החוק לעורכי הדין, טוב היה אלמלא הגיחה לאוויר העולם, שכן מדובר בהצעה לא חוקתית, הפוגעת בראש ובראשונה בחופש העיסוק ובחופש ההתקשרות, ובעיקר פגיעתה קשה בציבור הנכים הנזקקים לשירותי עורכי דין.

 

לשכת עורכי הדין שבה וטענה בפני הוועדה כי מטרת הצעת החוק – למנוע שכר מופרז עבור מילוי טפסים – אינה יכולה להיות מכוונת לעורכי הדין, המספקים שירות משפטי, הכולל ליווי, טיפול וייצוג בתוך הוועדות הרפואיות, ועדות ערר ובית הדין לעבודה. זוהי עבודה השונה במהותה לחלוטין מעבודת החברות למימוש זכויות רפואיות.

 

עוד הובהר לחברי הוועדה שהצעת החוק משחקת לידי המוסד לביטוח לאומי, שהתנהלותו המסורבלת, המערימה על האזרח קשיים רבים, היא מקור הבעיה, ואין מקום לגלגל את האחריות לפתחם של עורכי הדין, העושים עבודת קודש בייצוג המבוטחים והנכים לצורך מימוש זכויותיהם.

 

אנו מודים לחברי ועדת השרים לחקיקה, ובראש ובראשונה לשרת המשפטים איילת שקד, לשר יריב לוין ולמרכז ועדת השרים לענייני חקיקה, גיל ברינגר, שהיו החלוצים לפני המחנה להפנים, כי הפגיעה במקצוע עריכת הדין פוגעת למעשה בשירות המשפטי לציבור המבוטחים – בכלל, ולשכבות החלשות – בפרט; וכפועל יוצא מכך הנחו את חברי ועדת העבודה והרווחה ליצור אבחנה בין עורכי דין לחברות התיווך, בשל השוני המהותי הקיים בסוג השירות שניתן על ידיהן – שירות טכני אל מול שירות משפטי.

 

תודה מיוחדת לוועדת ביטוח לאומי בראשותה של עו"ד ענת קאופמן, ליו"ר פורום נזיקין של מחוז חיפה עו"ד ערן בקר, לעו"ד גלעד מרקמן (מ"מ יו"ר הצוות) ולחברי צוות המאבק מטעם הוועדה לביטוח לאומי, עורכי הדין רומי הוניג, שי אשכנזי, שמואל דאנזאן, יובל סמרה, ברק נבות, תומר בכר ועידית ארואץ, שעשו ימים כלילות בשכנוע מקבלי ההחלטות בצדקת דרכנו.

 

לשכת עורכי הדין תעמוד כחומה בצורה מול כל ניסיון לפגוע בחקיקה במעמד עורך הדין ובאפשרות שיוכל לבצע את מלאכתו בצורה הטובה ביותר לטובת היחיד, הנלחם על זכויותיו מול הרשויות. לא יעלה על הדעת, שרשות שלטונית תוכל לפגוע באזרח באמצעות חקיקה שתגביל את השלוח המייצג אותו, ובפרט כשלא הוכח כשל שוק להצדקת הפעולה הפוגענית. העצמאות שהקנה המחוקק לעורך הדין היא מנשמת אפו של המקצוע ומשקפת את אינטרס הציבור לקבל ייצוג ראוי ללא פחד וללא מורא.

 

אנו נמשיך ונאבק על מנת שיזמות חקיקה פוגעניות מסוג זה ימצאו עצמן מחוץ לספר החוקים של מדינה דמוקרטית ומתוקנת ששלטון החוק הוא נשמת אפה, על מנת שתפקידו של עורך הדין כשומר על זכויות האזרח מול השלטון לא ייפגע.

 

בברכה,

עו"ד אפי נוה ראש לשכת עורכי הדין בישראל

ועו"ד ענת קאופמן יו"ר ועדת ביטוח לאומי

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון