הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה על הצעת חוק ההוצאה לפועל (הפטר לחייב מוגבל באמצעים): יש לוודא שהקריטריונים למתן הפטר לא יקפחו נושים

14.07.2015

דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי דין אפי נוה, בישיבת וועדת חוקה חוק ומשפט שדנה הבוקר (יום ג’) בהצעת חוק ההוצאה לפועל (הפטר לחייב מוגבל באמצעים) ( הוראת שעה) התשע"ה-2014: "אנחנו מבינים את הרצון ואת הצורך לדאוג לאינטרסים של חייבים, אולם יחד עם זאת, צריך לזכור שגם לנושים יש זכויות. יש לוודא שהחוק יהיה מידתי ומאוזן והקריטריונים שיקבעו בו למתן הפטר לא יקפחו נושים".

ראש לשכת עורכי דין אפי נוה, בישיבת וועדת חוקה חוק ומשפט שדנה הבוקר (יום ג') בהצעת חוק ההוצאה לפועל (הפטר לחייב מוגבל באמצעים) ( הוראת שעה) התשע"ה-2014:

"אנחנו מבינים את הרצון ואת הצורך לדאוג לאינטרסים של חייבים, אולם יחד עם זאת, צריך לזכור שגם לנושים יש זכויות. יש לוודא שהחוק יהיה מידתי ומאוזן והקריטריונים שיקבעו בו למתן הפטר לא יקפחו נושים".

 

ראש הלשכה, עו"ד אפי נוה: "חברות וחברים יקרים, הבוקר השתתפתי עם נציגי הלשכה, עורכי דין מנוסים בתחום ההוצל"פ, בדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט בראשות ח"כ ניסן סלומיאנסקי.

 

הוועדה דנה בתיקון לחוק ההוצל"פ – הפטר לחייבים, אשר במסגרתו מוצע בין היתר לאפשר לרשם הוצל"פ לקיים הליך פש"ר בין כותלי ההוצל"פ. עניין שעד היום היה מסור לסמכותו הבלעדית של בית המשפט המחוזי.

 

הצעת החוק עשויה לפגוע בסדר החברתי - כלכלי ולכן עלינו לוודא שהחוק יהיה מידתי ומאוזן והקריטריונים שיקבעו בו למתן הפטר לא יקפחו נושים.

 

למען הסר ספק, אנו לא מתנגדים להקלה בעניינם של חייבים במקום שמוצו כל ההליכים נגדם ובמקרה שהחוב נוצר בתום לב. אנו חוששים כי אישור ההצעה בנוסחה כיום, יוביל למדרון חלקלק ולזילות בהליך פשיטת הרגל שעלול להפוך לרווח ופשוט מדי להשגה בידי חייבים.

 

לאור האמור דרשנו הבוקר שתי תוספות מהותיות לחוק:

מינוי נאמן לחייב שיינתנו לו סמכויות בדיקה וחקירה נרחבות, זהות לאלו הקבועות בפקודת פשיטת הרגל. זאת במטרה למנוע מצב שהליך פשיטת הרגל מנוצל לרעה בידי חייבים.

החוק המוצע יחול גם על חובות לרשויות המדינה לרבות רשויות המס והרשויות המקומיות.

 

אני מבקש להודות לעורכי הדין: יצחק נטוביץ', גיא גולדפרב, ליאור שפירא, לירום סנדה, מוראני רימא, חנוך פת, ויקטור פישר, אליהו מלך, מנחם מושקוביץ, חני קומט, אהוד נח, שי מילוא ודן פגירסקי, שהגיעו הבוקר לישיבת הוועדה בכנסת. תרומתכם ומעורבתכם בליווי הליך החקיקה חשובה ומועילה ובטוחני שתוביל לתוצאות הרצויות. נמשיך לעדכן בהתפתחויות בנושא זה."

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון